Sivrihisar Haberleri

10 Kasım ve Atatürk

1881-1938 Saygıyla… Sevgiyle… Özlemle…

Hayatını vatanının bağımsızlığına adayan, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu, ilk Cumhurbaşkanı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde “Saygıyla, Sevgiyle, Özlemle” anıldı. Tüm yurtta olduğu gibi Sivrihisar’da da anma programı düzenlendi. Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenklerin konmasına müteakip saat 09:05 siren sesi ile birlikte törene katılanlar ve ilçe halkı 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, takiben İstiklâl Marşımız okundu.

Anma töreni saat 09:30’da Sivrihisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çok Amaçlı Konferans Salonunda devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Okul Müdürü Şükrü Durna tarafından yapıldı. Atatürk’ün hayatını anlatan video gösterisini takiben Yunusemre Anaokulu ve Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin gösterileri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu Atatürk Oratoryosu ayakta alkışlandı.

Sivrihisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde oluşturulan 81. yıl Atatürk Hatıra Koruluğunun açılışı yapılarak fidan dikimi yapıldı. Etkinliğe; Kaymakam Alparslan Kılıç, Albay Ali İnci, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, daire amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Haber – Foto: Oğuz Ekici
Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi

***

10 KASIM ve ATATÜRK

10 Kasım yas ve ağlama günü değildir. Atatürk’ün mücadele azmiyle, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefleri asla unutmama günüdür. 10 Kasım’da sirenler Mustafa Kemal’in ölümsüzlüğü için çalar. Ancak bu sirenler aynı zamanda bizi uyarmak, onun ilke inkılaplarına daha fazla sahip çıkmamız için de çalar. Türkiye Cumhuriyetini değiştirip, yaşayan, nefes alan ve saygı duyulan bir ülke haline getirmenin yanında, tüm dünyaya örnek olmuş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ağzımıza alıyorsak hakkını vermeliyiz. Yalan ve yapmacık sözlerle Onu anmak ya da 364 gün uyuyup 1 gün ağlamak yerine, onun Devrimlerine sözde değil özde sahip çıkarak Anıtkabir’de Onun karşısına alnımızın akıyla çıkmayı hak etmeliyiz. Ancak bu şekilde Ulu Önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz. Atatürk’ü, rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Ne mutlu Onun yolundan yürüyenlere… Ne mutlu Onun davasına baş koyanlara… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Necmi GÜNAY

Add Comment

Click here to post a comment

logo