Sivrihisar Haberleri

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 102. yılı kutlu olsun…

19 mayis - 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Milli mücadelede ilk kurşunu sıkarak Atatürk’ün Samsuna çıkmasına vesile olan gizli kahramanın Sivrihisarlı Mülazım Ahmet Hamdi bey olduğunu biliyor muydunuz.

Hamdi beyin mamur dağına çıkarak Rum çetelerine mücadele başlatması hem diğer komutanları hem de halkı cesaretlendirmiş ve halka zulüm eden ermeni çeteleri püskürtülmüş çetelerin İngilizlere şikayeti üzerine İstanbul Hükümetine nota verilmiş. Bu sebepten 9. Orduya müfettiş olarak müttefikleri yatıştırmak amaçlı M. Kemal görevlendirilmiş.

Perde arkasında Anadolu’yu örgütleyip topyekûn milli mücadele var. Bu milli mücadele Sultan Vahdettin’in bilgisi dahilinde, işte burada Hamdi bey bu mücadelenin başlamasına vesile oluyor Belki de bilinçli veya görevlendirildi. 1

19 Mayıs 1919 Öncesi ve İstiklâl Savaşının Manifestosu

Çanakkale geçilmez sloganı ile kazandığımız savaştan beş yıl sonra İstanbul’u işgal eden itilaf devletleri, Anadolu’yu parsellemeye başladıkları sırada ülke bir kabus yaşarken, beş kahraman vatan evladı “Mustafa Kemal Paşa (Atatürk), Kazım Karabekir Paşa, Ali Fuat Paşa (Cebesoy) Rafet Paşa (Bele) ve Rauf Orbay bir araya gelip ülkeyi bu kabuslu ortamdan kurtarmak için Anadolu’ya geçmeyi kararlaştırıp bir de ant ortaya koşmuşlar; Türk tarihine altın harflerle geçmesi gereken “Anadolu’da bir tek baca kalmayıncaya kadar savaşacağız. Ya İstiklâl Ya Ölüm ” kararı alıp durumu Harbiye Nazırı Fevzi Paşaya iletirler.

Bu karara çok sevinen Fevzi Paşa “Allah yardımcınız olsun” diyerek, Kazım Karabekir Paşa’yı eski birliği Erzurum Kolordu Komutanlığına, Mustafa Kemal Paşa’yı aynı Kolorduya Müfettiş, Ali Fuat Paşayı Eskişehir çevresindeki birliklerin başına, Rafet Paşa’yı Sivas Tümen Komutanlığına, Rauf Orbay’ı da Marmara Bölgesine tayin eder.

Kazım Karabekir Paşa, rahatsızlığı nedeniyle Mustafa Kemal Paşa’yı, Şişli’deki evinde ziyaret edip, Paşam ben Erzurum’a gidiyorum. Sizi orada bekleyeceğim diyerek vedalaşır. Mustafa Kemal Paşa, iyileştikten sonra bilindiği gibi Samsun’a oradan da Erzurum’a ulaşır.

İtilaf devletleri bu harekattan haberdar olup, Mustafa Kemal Paşa’nın yakalanıp İstanbul’a getirilmesi istenir. Bu isteği hiçe sayan Kazım Karabekir Paşa, Müfettiş Paşa’yı törenle karşılayıp, İstanbul’da aldıkları ve Kurtuluş Savaşının manifestosu olan “Ya İstiklâl Ya Ölüm” kararının gerekleri için çalışmaya başlarlar… 2

Türkiye Üzerine Oynanan Oyunlar

Türkiye bir ateş çemberinin ortasındadır. Türkiye üzerine oyun oynayan mihrakların akıllarından tüyler ürpertici düşünceler geçmektedir. Türkiye’de kardeşi kardeşe kırdırmak, bir darbe yaptırtarak kendilerine ayak bağı olabilecek insanları ezdirmek, bölgede Türkiye’nin mecburen dahil olacağı bir savaş çıkartmak, tıpkı 1919 Mayıs’ında olduğu gibi…

Artık Çanakkale savaşları ve millî mücadele esnasındaki şartlar yoktur. Zira o zaman düşman belliydi, onun için mücadele kolaydı, şimdi ise düşman gündüz külahlı, gece silahlıdır.

Türkiye bin yıllık İslâm diyarıdır. Burası her karışı şehit kanıyla sulanmış bir beldedir. Bizim vatanımızdır. Ecdadımızın bize mübarek yadigârı, hiçbir bedelle değişmeyeceğimiz mirasıdır.

Şimdi bu vatanı sevenlere çok büyük vazifeler düşmektedir. Evvela artık kardeş olduğumuzu asla unutmayarak birbirimizi seveceğiz, el ele omuz omuza vereceğiz. Tefrika mikrobunun bünyemize girmemesi için tedbirimizi alacağız.

Ecdadımızın üç kıtada şanla, şerefle at koşturduğu, dünyanın süper gücü olduğu devrede Kur’an’a sımsıkı sarılmış olduğunu unutmayacağız.

O günlerde ecdadın başını dik tutan, millî mücadelede yedi düveli perişan ettiren güç İslâmiyet olduğu gibi, bizleri bugün içerisinde bulunduğumuz güç durumdan çıkaracak ve yarınlarımızı mamur ve müreffeh kılacak güç de İslamiyet’tir.

Biz inanıyoruz ki bütün İslâm dünyasını, Türkiye’yi ve İslam güneşinin parlamasıyla birlikte bütün insanlığı güzel günler beklemektedir. Ancak o güzel günlere ulaşıncaya kadar da sıkıntıların göğüslenmesi kaçınılmazdır.

Uzun yıllar boyunca Müslümanların maddi varlığını sömüren, inkarcı ideolojilerini devam ettirmek isteyen güçler elbette boş durmayacaktır. 3

***

1-Sadık Anılır
2-Ahmet Bican ATMACA – Gazeteci – Yazar
3-Türkiye Üzerine Oynanan Oyunlar-B. Bozgeyik

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı