Arşiv

2018 Sivrihisar Yıllığı

restore 1 - 2018 Sivrihisar Yıllığı

SİVRİHİSAR İÇME SUYU HATTI YENİLENİYOR.

İlçemizin uzun zamandır sıkıntısı olan ve sık sık arıza yüzünden suyu kesilen ilçemizin bu sıkıntısı Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi Eski tarafından hatların yenilenmesi ile gideriliyor. İhalesi yapılan ve 2018 yılı içerisinde yenileme çalışmaları başlayıp 2019 yılı içerisinde bitirilecektir.

DARISI ELEKTRİK KURUMUNA. ELEKTRİK HATLARI YER ALTINA ALINIP ELEKTRİK SIKINTISININ GİDERİLMESİ. Şenol ÖZ.

***

SİVRİHİSAR İRTİFASINI YÜKSELTİYOR

Eskişehir’in büyüyen havacılık merkezi Sivrihisar’da, Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’ndeki hava trafiğinin 2015’e göre yüzde 89 arttığı açıklandı

Murat Atikel – Eskişehir’de uçak seferleri giderek artarken, kentin yeni havacılık merkezlerinden biri olan Sivrihisar’daki Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi de faaliyetlerini her geçen gün artırıyor. Merkezin havaalanındaki hava trafiğinde 2017 yılında da büyük bir artış gerçekleşti. Merkez yetkilileri, havaalanı trafiğinin 2015 yılına göre 2017’de yüzde 89 artış gösterdiğini açıkladı.

YÜZDE 89 ARTIŞ
2015 yılında 679 uçuş gerçekleşen meydanda, 2016 yılında bu sayı 1053’e, 2017’de ise 1285’e ulaştı. Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinden yapılan açıklamada, “Meydan trafik değerlerimizi 2015 yılına göre yüzde 89 arttırdık. 2018 yılında da değerli uçucularımız ile birlikte bu başarıyı devam ettireceğimize inanıyoruz” denildi.

HAVA GÖSTERİLERİNİN MERKEZİ OLDU
Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nde gerçekleşen ve artık gelenekselleşen hava gösterileri de uluslararası alanda birçok pilotun ve havacılık tutkununun ilçeye gelmesini sağladı. 2018’de yapılacak havacılık gösterileri içinde hazırlıkların sürdüğü belirtildi.

EFSANE UÇAKLAR GELİYOR
Akrobasi alanında gösteriler yapan dünya çapında tanınan birçok uçak da düzenlenen gösterilerde Sivrihisar semalarında uçtu, bu gösteri ve etkinlikler uluslararası alanda Sivrihisar’ın adını dünyaya duyurmaya devam ediyor.

UÇMAYAN KALMADI
Sivrihisar’daki merkezde başlatılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteklediği “Uçmayan köy kalmasın” projesiyle de ilçe sakinlerinden önemli bir bölümü ilk defa uçmanın heyecanını yaşadı. Bölgedeki birçok mahallede yaşayan yüzlerce vatandaş gökyüzünde uçmanın keyfini çıkardı. 25 Şubat 2018
***
SİVRİHİSAR’DA ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT OKUTULDU

Alperen Ocakları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından Sivrihisar Tarihi Ulu Cami’de mevlit okutuldu

Bircan Deniz Savcı – Afrin Şehitleri ve tüm Şehitlerin pâk ruhlarına bağışlanan Kur’an, Dua ve Mevlid etkinliğine çok sayıda vatandaş katıldı. Ulu Cami’de öğlen namazı öncesi okunan mevlid programında Zeytin Dalı Harekatında Şehit olan askerlerimiz ve tüm şehitlerimiz için dualar edildi. Katılımcılara Mevlid Şekeri dağıtıldı. Programa; Kaymakam Dr. Erdinç Yılmaz, İlçe Müftüsü Adem Oyan, Büyük Birlik Partisi yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 25 Şubat 2018

***

EKO-OKULLAR’DA GÜNDEM ENERJİ
23.2.2018

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, metruk binaları didik didik aradı

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın koordinesinde tüm illerde eş zamanlı olarak Narko-Metruk 2 ve Narko İlçe uygulaması yapıldı. Tüm hedef alanlar kontrolden geçirilene kadar yapılan uygulamada, Sivrihisar ilçe merkezinde bulunan 7 bölgedeki metruk binalara polis tarafından girildi. Uygulamaya; Sivrihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Muhabere ve Elektronik Şube Müdürlüğü birimlerinden verilen desteklerle toplam 30 personel katıldı. Yapılan uygulamada şüpheli şahıslar, belirlenen metruk binalar, yapımı devam eden ancak yarım kalmış inşaatların kontrolleri yapıldı.
***
ABDÜLHAMİD HAN VE ŞEHİTLER SİVRİHİSAR’DA ANILDI
16.2.2018

Sivrihisar’da ilçesinde bulunan Yeni Osmanlılar Evlad-ı Ecdad Derneği tarafından, vefatının 100. sene-i devriyesi sebebi ile Abdülhamid Han ve bütün şehitler için Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutuldu…

Nasrettin Hoca’nın memleketi olan ‘dünyanın merkezi’ Sivrihisar’ın 800 yıllık mazisi olan Selçuklu abidesi Ulu Camii’deki Kur’an-ı Kerim ve mevlidi, Cengiz Konyari, Burak Çon ve Mehmet Özkan okudu. İlçe Müftüsü Adem Oyan’ın da katıldığı mevlidi, ilçe merkezi ve civar köylerden çok sayıda vatandaş dinledi. Öğle namazına kadar devam eden program Müftü Adem Oyan’ın duasıyla tamamlandı. Mevlit sonrası gelen misafirlere gül suyu ve mevlit şekeri ikramında bulunuldu.

Dernek Başkanı Ercan Kara, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “10 Şubat 1918’de İstanbul’da vefat eden cennet mekân Ulu Hakan Abdülhamid Han’ın ölümünün 100. sene-i devriyesi münasebeti ve şu an devam eden operasyonlarla vatanın istikrarı, milletin bütünlüğü ve şanlı bayrağın ilelebet dalgalanması için vazife ifa ederken şehit olan evlatlarımıza şükranlarımızı gazi olanların tez zamanda şifaya mazhar olması için bu zamana kadar bu bayrağın hizmetinde bulunanların adına Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okutulmuştur. Böyle manevi bir hizmet yapmak bizim en önemli vazifelerimizdendir. Ecdadımıza yakışan evlat olmak ve evlatlarımıza da örnek olmamız gerekir. Bu vatanın değeri, toprağa nüfuz eden paha biçilemez asil kanın cevherinde gizlidir; o da milletin neferinin vücudunda ilelebet payidar olması için saklıdır. İnşallah daha nice hayırlı hizmetler de bulunmak nasip olsun” dedi.

widget logo - 2018 Sivrihisar Yıllığı
sivrihisar sehrengizi 1 - 2018 Sivrihisar Yıllığı