Makale ve Yazılar

Ayasofya’nın Kıblesini Bulan Sivrihisarlı

Ayasofya’nın Kıblesini Bulan Sivrihisarlı!

Sivrihisar’da yaşamış bu günkü Yazıcıoğlu kalesini inşa eden Roma imparatoru Justinianus 537 yılında İstanbul’da üçüncü Ayasofya’yı inşa ettirir. “Tarihte Seni geçtim Süleyman” diyerek Hz. Süleyman’ın mabedine atıfta bulunduğu da rivayet edilir.

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük mabet olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür. Ta ki 1453 İstanbul’un fethine kadar.

29 mayıs 1453 salı günü İstanbul fetih edildikten sonra Fethin namusu olarak tanımlanan Ayasofya’da üç gün sonra cuma günü cuma namazı kılıçla hutbeye çıkarak kılmak isteyen Fatih, Hızır Beyi İstanbul’un kadısı ve belediye başkanı olarak görevlendikten sonra. Hızır beyin ilk icraatlarından birisi de Halk arasında kulaktan kulağa yayılan efsaneler ve rivayetlere göre Ayasofya’nın Kıblesini Hızır (as) terleyen direğe parmağını sokup kıbleye doğru çevirirken birisi görmüş ve sözde kıble tam dönmeden yarım kalmış.

Aslında o günün belediye başkanı olarak elbette Ayasofya’nın kıble düzeni görevi Hızırbeye düşmüş ve Hristiyan aleminin en önemli kutsal yapı olarak kabul ettiği Sivrihisar’da yaşadığı ve Sivrihisarlı olabileceğine dair söylentiler olan Justinianus ‘un inşa ettirdiği birçok sırları olduğu kabul edilen bu yapıda bin yıl sonra yine bir Sivrihisarlının Nasreddin Hocanın torunu Hızır beyin eli değmiş ve ilk cuma namazı kılmak nasip olmuştur ta ki 1931 e kadar.

Kısaca oraya da değineyim. Cumhuriyetin ilanından sonra Hristiyan aleminin en kutsal mabedi sayılan Ayasofya’nın kapatılması şartı ile Türkiye Cumhuriyetini tanıyacağını şart koşan Hristiyan alemi buranın cami olmasını bir türlü içine sindirememiş ve sonradan müzeye çevrilerek 90 yıldır tadilat ve tamiratı bir türlü bitirilememiş.

İşte Sivrihisar’ımızın tarihteki Önemi izleri bir kez daha ortaya çıkmıştır bu sebepten ilçemizin ve burada yetişen değerlerin kadrini kıymetini iyi bilelim…

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ayasofya'nın Kıblesini Bulan Sivrihisarlı