Hakıklar

Abamın Yediğinden Ver

39 NUMARA

Sivrihisar’dan Eskişehir’e gitmek için Aşık Mehmet Kemal’i getirip otobüse bindirir ve rahmetli amcama “Necati abi şu bizim Kemal’i de Eskişehir’e götür de toplasın gelsin” derdi. Kemal’in oturduğu koltuk da hep 39 numara olurdu.

* * *

ÇETE’NİN RÜYASI

Hakıklar sevdikleri birinden çay içeceklerse onların büyüklerinden konuya dem vurarak başlarlardı. Yine böyle bir gün Çetenin Mithat’ı görürler. Âşık Mehmet, “Mithat rüyamda baban “Çete Emmi”yi gördüm. Hakıklar sana gelecek onların çayını, çorbasını söyle karınlarını doyur dedi” der. Mithat da babasının vasiyetidir diye çaylarını söyler, karınlarını doyururdu. Bir, iki, üç derken Mithat’ın aklına onlardan önce atağa geçmek gelir. Bakar bizim Âşıklar karşıdan geliyor. Gelin Mehmet size bir şey söyleyeceğim der. Rüyamda ananız “Zale anayı gördüm, söyle yavrularıma senin karnını doyursun, arkasına da sana bir çay söylesinler dedi” der. Âşık Mehmet Mithat’ın sözde cin gibi zekâ kokan bu atağına “Oğlum Mithat senin kıçın açıkta kalmış, yorganı iyi ört “ der.

* * *

ABAMIN YEDİĞİNDEN VER

Âşıklar bir gün lokantaya yemek yemeye giderler. Garson gelip ne yiyeceklerini sorar. Aşık Mehmet menünün sunulması ve sayılmasından çok hoşlanır, onunla gururlanırdı.. Garson başlar kuru, pilav, nohut, tas kebabı, çoban kavurma, ızgaralar vs. der ama bizimki aklında tüm menüyü tutamadığı için yan masada yemek yiyen bayanın tabağındaki yemeği göstererek “Abamın yediğinden ver” der. Garsonda bu güzel olayı lehine çevirerek lokanta içindeki tüm müşterilerin duymasını sağlayarak mutfaktaki ustaya yüksek sesle seslenir. “Ver Aşığa abamın yediğinden”. Bunu duyan tüm müşterileri bir gülme alır bayan yemeği yarım bırakır çıkar. Ama en az 5 dakika müşteriler yemeklerini yiyemezler.

* * *

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Abamın Yediğinden Ver