Hakıklar

Adliyede Çocuk

Olay Sivrihisar adliyesinde geçmektedir. Bir hırsızlık olayı olmuş ve hâkim Âşık Mehmet’i çağırmıştır. Mehmet olayı gören görgü tanığı iki kişiden biridir. O dönemde bir kundaklama (bir yerin yanması, yakılması) olayı olmuş, suçsuz ve yaşlı bir insan yargılanıyor. Hâkim ilk görgü tanığını içeri alır. İlk tanık yangın olayını o yaşlı insanın değil de çocuk yaşta birinin yaptığını anlatır. Hâkim ilk tanığı dinledikten sonra olayı dinlemek ve ne kadar daha doğrulatırım diye Âşık Mehmet’i içeri çağırır, onunla hem sohbet edecek hem de olayla ilgili bilgi alacaktır.

_ Anlat bakalım Âşık olay nasıl oldu der. “Valla Hâkim Abi olayı yapan çocuktu, yaktı kaçtı” der. Hâkim “Ya Aşık başka birinden yaşlı bir amcadan söz ediyorlar” der. Âşık da ilk dediğini tekrarlar. “Yok yok hâkimim çocuktu” der. Hakim de peki kaç yaşlarındaydı diye yeniden sorar. “Hakim abi çocuktu ama 40 yaşlarında gösteriyordu” der. Bu olay üzerine hâkim yanlış insanı suçlamaz ve suç atılan insan serbest kalır.

PLASTİK SANDALYE

Âşık Mehmet’in evdeki en çok sevdiği aksesuarı plastik sandalyesi ve masasıdır. Beyaz plastik sandalye almak ve ona oturmak için servet ödemiştir. Plastik sandalyede oturmayı, kendine verdiği en değerli ödül olarak kabul eder, Hasan ve Kemal’i oturtmazdı. Tüm plastik sandalyeleri iç içe koyarak yanında muhafaza eder, kırılan olduğu zaman iç içe geçirdiği stoklardan yenisini çıkarırdı. Kral ve padişahların güç abidesi olan” taht“ Hakıkların evde ’’Plastik Beyaz Sandalye” olarak evin reisi olan Âşık Mehmet’le hayat bulmuştur.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Adliyede Çocuk