Haber Arşivi

Ağustos 2015 Gündem Yorumları

Ağustos 2015 Gündem Yorumları

Bir vakit Sayın Rahmetli Süleyman Demirel ben Sivrihisar için ne düşünürsem o olur demişti. Şimdi bu gerçek bir kere daha ortaya çıktı. Sivrihisar’da CHP iflas etti ve kendisini Sağ kesime adadı. Sivrihisar CHP Örgütü tamamen sağ görüşe hizmet etmeye başladı.

Kasım ayında yapılacak seçimde Sivrihisar oyları dağılımı yeniden yazılacak. 7 Haziran sonrası AK PARTİ kaybettiği oyların %50 sinin geri dönüşü ile fark atacağa benziyor. Geri kalan oylarında dağılımı oranında birinci sıra AK PARTİ, MHP, CHP, BBP, HDP Olarak gerçekleşecek. Seçim sonrası AK PARTİ yeniden çalışarak devam ettiği çalışmanın dışında sadece CHP’nin Milletvekili Sayın Utku ÇAKIRÖZER dışında faaliyeti olmayan kendini sol sanan parti Sayın Büyükerşen’in vefa olarak sıraya koyduğu Avukatı emaneti vekilliği ve AK PARTİ’NİN kaybettiği vekilliği geri verecek.

Sivrihisar küçülmeye devam ederken değişmeye de devam ediyor. Değişmeyen bir şey varsa azalan nüfusumuz. Bugün nüfusumuz Suriyeliler olmazsa 8250 kişi ve atlanmayacak şekilde Merkez ve köylerinde 350 kişi Suriye Vatandaşı var.

SİVRİHİSAR VE KAZALARIMIZ.

Sivrihisar girişi ATATÜRK BULVARI Can almaya devam ediyor. Yollar düz yapılır Bilinçsiz serseri şoförler hız tutkunları yayaları riske eder bu sorunu çözmek için asfalt bariyerler yapılır doğal olarak.

Üzüldüğümüz iki ay önceki kazada Motor kazasında bir vatandaşımızı kaybetmiştik. An çözümü hemen bulup yol boyunca kör nokta oluşturan Ağaçları keserek kurtulduğumuzu anladık. Geçmiş Belediye Başkanı Yol aralarına diktiği reklam panolarından kurtularak büyük kazaların oluşma sebeplerini ortadan kaldırdılar.

Bugün Atatürk Bulvarında oluşan kazada yol hız kesme Kasisini hızlı geçen ve Baba ve çocuklarından oluşan Dört kişilik kazada iki kişi vefat etmiş ve iki kişide ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Kazada hayatını kaybedenler rahmet geride kalanlara geçmiş olsun diyerek tüm insanları biraz daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

ŞÜKÜRLER OLSUN BU GÜNÜMÜZE.

Son yıllarda Sivrihisar kaybetmeye devam ediyor. 2015 yılı Sivrihisar’ın kaybettiklerine bir yenisini ekledi. Bir kurum daha küçülerek Şube olmuştur. Sivrihisar Vergi Daire Müdürlüğü Eskişehir Merkez Müdürlüğüne bağlanarak Şube durumuna gelmiştir. Daha 2015 yılı başında SGK Sosyal Güvenlik Kurumu Kapanması ardından yenilerini takip etmeye devam ediyoruz.

Unuttuk Sivrihisar Kapalı Ceza Evi Sivrihisar için büyük oranda Ekonomik katkısı ve büyüme yönünde yeni yapılacak Hapishane’de yaklaşık 700 kişi çalışacak ve harcamaları bakımından büyük çevresel etkilere katkısı olacaktı.

Büyük Şehir olduktan sonra Belediyecilik etkenleride merkeze gidince o yönde kayıplar arasına girdi. Hiç olmazsa Asgari ücretle belediyede çalışanlar varda biraz rahatız. Birde bütün haklardan yoksun Köle Sistemi İş Kur çalışanları bayanlara biraz yol açıyor. Yani Sivrihisar Asgari Ücretli işçilerle yetinmesini bilmeli.

Bazı toplum kişileri bana ne diyebilir ama bilinmelidir ki Toplu Konutlar ve bazı Mahallelerimizde Konut fiyatları Ortalaması 50.000,00 TL. çok düşüşe satışa devam veya ev kirası olarak Kaloriferli Daireler 300,00 TL. Fiyata görücüye çıkıyor. Şu ki talep olsaydı bir kaç katı fiyat veren istek sahipleri olacaktı.

Biz toplum olarak şükretmesini biliriz. Sağlık olsun siz üzülmeyin. Bizden alınanı geri verdiklerinde teşekkür etmeyi unutmayız. Sağlıcakla kalın.

SİVRİHİSAR EKONOMİSİ VE OKULLARIMIZ

Sivrihisar’daki Meslek Yüksek Okul ve Lise dengi okulları tercih eden öğrenciler nerede kalacaksınız ve ev sahipleri ile Yurt Kontenjanlarını incelemeye aldınız mı? Sivrihisar sokakları bugünlerde gayet yoğun ve soruların cevabını arıyor. Bu konuda ilgili sadece Milli Eğitim Müdürlüğü mü sorumlu. Osmangazi Üniversitesi ve Kaymakam, Belediye Başkanlığı konu hakkında bilgi sahibimi. Meslek Yüksek Okulunda 200 Öğrenci tercih yaptı ve Kız Öğrenci yurtlarından yoksun.

Lise yerleştirmelerinde yaklaşık 250.000 tercih eksiği var, bu eksik tercih bazı bölümlerin kapanması demektir. Dileriz ki Sivrihisar Ekonomisinin % 80 kısmını oluşturan bu kaynaktan etkilenmeyiz.

OKULLARIN 2015-2016 ÖĞRETİM YILI AÇILIŞI ERTELENDİ:

Okulların açılışı ertelendi. Kurban bayramı nedeniyle 28.09.2015 Tarihine, Turizm sezonunu daha rahat ve bayram öncesi okullar için gidip gelme maliyeti ile yollarda oluşan her bayramı kan yollarına çeviren trafik terörünün önüne geçilmesi için ertelenen okulların açılması bir olsun hayatı rahatlattı.

* * *

SİVRİHİSAR YENİLENMEYE DEVAM EDİYOR.

Sivrihisar Belediye Binasının bittiğinin işaretleri ile birlikte Belediye Hizmetlerinin yeni binasında verilecek olması nedeni ile yaklaşık 50 yıllık Garaj Kahvesi yeni proje ile Halka açılacak. Belediye Başkanlığının Yeni bina önünde Oto Park sorunu ve İnsanların daha ferah bir parka kavuşmaları için Park binasının yönü değişerek park insanların daha güzel olması ile önünden geçen yolun genişlemesi, önündeki oto yolun genişleyerek hizmet vermesi için Garaj Kahvesi boşaltıldı. Çalışmalar başlayacağı hakkında bilgiler verildi.

Belediyemiz tarafından Sivrihisar Dört Yolda yapılan Park ve çocuk setleri harika olmuştur. Bir eksiklik giderilmiş olup park ve Şehir içinde özellikle Kilise ve oyun parkları içinde tuvalet ihtiyaçları için uygun alanlar yaratılmalıdır.

Yetkililerden Kilise ve Tarihi Zaimoğlu Konağı için sürekli ziyarete açık tutulmak üzere gerekli çalışma yapılmalı, Dört yolda yapılan Nasrettin Hoca Parkında sürekli Bekçi düzeyinde kontrol edilmeli.

Bu arada Şehrin Şehirler arası daha doğrusu merkeze gidiş ve köy araçlarının durduğu Oto gar şehir dışına çıkarılırsa hem Dört yol yolcu kültürü son bulur ve Dört Yolda indi bindiler Sivrihisar Ekonomisine katkı sağlar ve Şehrimizin Otobüs Firmaları büyük firmalarla rekabet eder duruma gelir. Bu sistem yapılamayacak etkenler varsa o zaman Otobüs Firmaları yol kenarındaki indi bindiler için yol elemanları bulundurmanın çaresini bulsunlar. Polatlı da yol kenarında bu işten para kazanan büfe ve insanlar mevcut.

Yine Şehrimize geçen yıl gelen Kaymakamımızın artık Başka şehirlerde göstermiş olduğu başarılarını burada beklemek hakkımız diye düşünüyoruz. Taze kan her zaman işe yaramıştır ve burada beklenen hizmetleri görmek hakkına sahibiz. Kaymakamımızın Değerli eşi Dr. Şenay YILMAZ’IN Eskişehir hastanesinde görev alacak olması büyük kaybımız olarak düşünülmektedir.

* * *

Vakıf Desteğiyle Bitecek ve Müze Olacak

Sivrihisar’da 1881’de yapılan ve Anadolu’daki en büyük Ermeni kiliselerinden biri olan Surp Yerortutyun Kilisesinde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Çevre düzenlemesine başlandı, yıl sonuna kadar açılması planlanıyor.

Türk Dünyası Kültür Vakfının da maddi destekleri ile Sivrihisar Belediyesi restorasyonda yarım kalan yerler ile kilisenin çevre düzenlemesine başladı. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, bu yıl sonuna kadar kilisenin müze olarak hizmete açılmasını hedeflediklerini söyledi. 17.08.2015

***

SİVRİHİSAR’IN TARİHİ KÜLTÜREL VARLIKLARI

Sivrihisar Ulu Cami etrafı düzenleniyor. Düzenleme sonrası çok güzel olacak. Ancak Sivrihisar’ın en büyük turistik alanı Otopark durumunda ve şimdilerde film Platosu olmak üzere olan Şehirde gecenin bu saatinde tarihi Ermeni kilisesinin Filmlere konu olması Muhteşem bir fikir Sivrihisar’ın sahnelerinde Kültürel varlıklarımızın gözükmesi.

Nasıl bir katkıda bulunuruz ve daha çok yabancıların Sivrihisar’da bulunmaları, ziyaret kafilelerini çekmek için İvedi alt yapı ve yabancı arabaların daha rahat şekilde gezmelerinin yolu açılmalı. Ulu Cami ise daha çok gezi insanlarının ibadeti ve ziyareti ile tanıtımı yapılmalı ve Cenaze Namazlarının diğer Camilere kaldırılması düşünülmeli.

Şadırvan Meydanı düzenleme ile boş bırakılmalı ve Esnafın günlük araba ve ya Kamyon Parkı engellenmeli. Hiç bir Şehirde Tarihi gezinti alanlarına araçların girmediği gibi parkı hiç yoktur.
Sivrihisar’da 1000 civarında tarihi Miras sayılabilecek eser olduğu halde bunu bilen yok. Tez elden Kilise ve Zayımoğlu Konağı açık tutularak ziyaretçilere açılmalı. İddiadır, daha Sivrihisarlı insanların bile Konak içine giremedikleri söylenir.

Yine Sit Alanlarının sınırları değişmeye açıldı. Artık virane olmuş alanların temizlenerek Risk oluşturmayacak duruma getirilmelidir. Bu konuda Sivrihisar Belediyesi belli oranlarda çalışmalara başladığı duyumlarını almaktayız, kendilerini kutlarız.

Sivrihisar Nasrettin Hoca Huzur Evi İnşaatı aksaklıklarla da olsa hızla devam ediyor. Yaklaşık 100 kişi bakıma muhtaç insan kalacak ve 35 kişilik Çalışacak kadrosuna ulaşacak ve büyük bir Ekonomik durum ile Şehri canlandıracak. Şimdiden ben çalışırım diye torpil arayan insanlar birazda bu hayır işlerine çevrelerini teşvik etmeliler. Hayırsever insanların desteğini bekleyen dernek yardım toplama çalışmalarına devam ediyormuş. Unutulmamalı bu yaşlıları barındırma kurumu bir tane olacak.

* * *

Huzur Evi Sakinlerine ev sahipliği yapmak ne güzel. Sivrihisar’ın huzur evi yaptırma dernek yöneticileri kendi maaşları ile yapmaya çalışıyorlar. Sivrihisar’ın Zengin insanları ise bankadan gelecek faize bakıyorlar. Başkan YÜZÜGÜLLÜ Yöneticisi olduğu Huzurevi inşaatına götürse iyi olurdu, bak bende burayı yaptırıyorum diye.

* * *
Adnan Kara04.08.2015
Bugün harika bir yağmur yağdırıldı. Şuan evde su yok dörtyol parkında çim sulanıyor Allah rahmetini esirgemiyor…

* * *

ÜNİVERSİTE SONUÇLARI AÇIKLANDI.

Üniversite Sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı. Yıllarca verilen emeklerin karşılığını alanlar ve alamayan gençlerimizi asıl şimdi Ekonomik süreci başlıyor. Bu arada Sivrihisar’ı düşünürsek öğrencilerin kayıt ve tercih sonucu yerleşmiş oldukları ESKİŞEHİR OSMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ SİVRİHİSAR MESLEK YÜKSEK OKULUNU Tercih edenler şehrimizde gözükmeye başladılar.

Erkek öğrenciler için bu konuda barınma sorunu yaşanmayacağa benziyor. Şehrimizde KYK. Kredi Yurtlar Kurumunun yurdu birçok hizmeti veriyor. Erkek Öğrencileri Şanslı görüyoruz. Kız Öğrencilere gelince onlar şimdiden tercihleri için pişman olmuş ve olacağa benziyorlar. Nedenine gelince Kiralık evler ve Cemaat yurtları dışında yer yok. Ev sahiplerinde biraz daha mütevazı olmalarını istemekten başka bir şansımız yok. Cemaat yurtları diken üstünde ve Cemaat yurtlarında kalan öğrencilerin iş bulamama riskleri olduğunda öğrenciler düşünceli.

Ev sahipleri evlerini öğrencilere vermemekte devam ederlerse Kamuda bir türlü öğrenciler sahip çıkmak zorundadır. Sayın Rektör Hasan GÖNEN ve Sivrihisar Yetkililerinin duyarlı davranarak Öğrencilere şu an sahip çıkmaları yoksa Öğrencilerin kayıtları yaptırmakta tereddüt edecekleri bilinmelidir.

* * *

Sivrihisar Yeni Gündem

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ağustos 2015 Gündem Yorumları