Haber Arşivi

Ağustos 2016 Sivrihisar

GÜNCEL HABER, GÜNDEM ve YORUMLAR

BUGÜN’Ü DÜŞÜNMEYENLER İÇİN.
Umut etmiştik ezilirken geleceğe ve o zaman gelmiş oldu.
Kardeş diyerek sabır taşlarımızı gözyaşlarımızla ıslatırken.
Birinci sınıf İnsan sananlar kendini çıkıverdi Vatan Haini olarak karşımıza.
Şimdi kendi besledikleri itler ısıramadan tarihin sayfalarında gömülerek battılar.
Güneş bize doğdu mu bilinmez ama ikinci sınıf Vatandaş olarak ötelenen bizler alnı açık Vatan için ezilmeyi göze alarak bugünlere geldik.
Besle Kargayı oysun gözünü oldu galiba.
Ötelenenler şimdi daha rahat ve geçmişte üzüldükleri kadar huzuru bularak yaşayacaklar. Ama bilinmelidir ki biri giderken biri gelirse ve yine bir şeyleri kendilerine hedef seçerlerse o zaman gelmesin.
Daha üç beş yıl öncesinde İsimlerinden dolayı ezilmeye Mahkûm olanlar ve kendilerini ezenlere vicdan göstermelidir mi? En kötüsü acımayacağımız kadar nefret edeceğimiz Vatan Hainleri daha düne kadar bu Vatan da biz geliyoruz diyorlardı.
Şimdi kurtuluşu kaçmakta buldular.
Bizden aldıklarını geri istiyoruz. Bizim emeklerimiz ile saltanat sürenler şimdi vermeliler geriye. Demokrasi meydanlarında selfi çekerek kurtulacaklarını sananlar hesaba gelmeliler.
Şimdi kaçan uykularında Kâbusunu yaşamalılar.
28.08.2016 – Sivrihisar Yeni Gündem

Güzeldere Emekli Oldu

Eylül 2015 tarihinden bu yana Sivrihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü Nasreddin Hoca Polis Merkezinde Grup Amir vekilliği görevini yürüten polis memuru Necef Güzeldere, 24 yıllık hizmet süresini tamamla-yarak emekli oldu.

1992 yılında Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü (Çevik kuvvet) göreve başlayan Güzeldere, sırasıyla Manisa İl Emniyet Müdürlüğü ve Tunceli Emniyet Müdürlüğü (Koruma Şube) görev yaptı.

Emekli olduğu gün Sivrihisar İlçe Emniyet Müdürlüğünde yapılan ve duygusal anların yaşandığı vedalaşmaya mesai arkadaşları ve Güzeldere’nin ailesi katıldı.

Sivrihisar Emniyet Müdürü Başkomiser İlhan Sarıca tarafından emekli polis Güzeldere’ye bundan sonraki sivil yaşantısında ailesi ve sevenleriyle birlikte sağlıklı uzun ömürler dileyerek günün anısına plaket takdim etti.
Foto – Haber; Oğuz EKİCİ

MHP’de 9 Yeni ilçe Başkanı

MHP’de 4 ilçe başkanı görevden alındı, yeni ilçe başkanları atandı. Yönetim bulunmayan 5 ilçeye de yeni başkanlar atandı.

MHP Eskişehir teşkilatında 9 ilçe yönetimine yeni ilçe başkanları atandı. Tepebaşı, Sivrihisar, Seyitgazi ve İnönü ilçe yönetimleri görevden alındı.

Tepebaşı ilçe başkanlığına Uğur Yüceses, Sivrihisar ilçe başkanlığına Yunus Yer, Seyitgazi ilçe başkanlığına Hasan Gül, İnönü ilçe başkanlığına da Gürsel Karaçul’un atandığı öğrenildi. Ayrıca yönetimi bulunmayan 5 ilçenin de yeni ilçe başkanları belli oldu.

Çifteler ilçe başkanlığına Ahmet Yılmaz, Mahmudiye Haşan Hakan Altuğ, Alpu’da Necmettin Ekinci, Mihalgazi’de Abdullah Törenci, Odunpazarı’nda Deniz Durak’ın atandığı öğrenildi. 2Eylül

***

Tam bir yıl olmuş ve dün Polatlının kaybettikleri ile ne kadar anlam kazanıyor. Tam 1 yıl önce yazılmış bugünü görürmüş gibi. Kaybetmeye devam. İktidar Partisi ve Milli Mutabakat Hükumeti iş başında iken kaybetmeye devam. Bugünlerde basımı yapılan kitapta bir anlam kazanıyor galiba. 250 yıllık Sivrihisar’ın kaybettikleri ve merkez nüfusun azalması ve cemaatların sömürüsü ile kaybolan yıllar.

Değişecek ne kaldı, yazalım tarihimize azalan Anadolu’nun göbeğinde bir şehir. Sivrihisar dünyanın merkezi. Sivrihisar kayıtlı 1100 tarihi eser var demişti sayın ULUSOY. Bizde ekleyelim bir o kadarda cemaatımız var bizim. Bir topluluk gider, bir topluluk gelir. Devran bu resim tahtaları dolmaya devam. 24.08.2016 – www.facebook.com/sivriyeni

DÜNYA DÖNÜYOR DA ACABA SİVRİHİSAR İÇİN DE DÖNÜYOR MU?

Yılların terakkiyi (ilerleme) beraberinde getirmesi gerekir değil mi? Öyle ya! 1980’lerde Türkiye’de kişi başına gelirimiz ikibin küsür dolardı, şimdilerde onbin doları aştı. Kıyafetlerimiz, kullandığımız eşyalar, ambalaj malzemeleri, otomobillerimiz ve toplu taşıt araçlarımız o yıllara kıyasla çok daha konforlu ve gösterişli. Fakat ne yazık ki bu genel tespiti Eskişehir’den ve Ankara’dan Sivrihisar’a yolcu taşıyan toplu ulaşım araçları için yapamayacağım. Belki artık özel araçlarımız olduğu için çoğumuz bunları kullanmıyor ve durumu bilmiyor olabiliriz; ancak ben nerede 1980’lerin Sivrihisar otobüsleri diyorum. Evet, o yıllarda otobüslerde sigara içiliyordu, ama onlar ‘otobüs’ idiler. Şimdi gerek Ankara’dan gerekse Eskişehir’den Sivrihisar’a hizmet (?) veren şeyler bildiğiniz ‘öğrenci servis midibüsü’… Daha fazla yolcu alacağız diye koltuk araları seyreltilmemiş, orta boylu bir insanın bile dizinin muhakkak öndeki koltuğa deyeceği, koridor arasına yolcu alınan ‘toplu ulaşım şeyleri’… Kafesler içinde canlı tavuk taşıyan yolcuları da olsa tam 1940’ların vasıtalarına döneceğiz.

Eskişehir’in şöyle tarihi, böyle büyük ilçesiyiz, kılız yünüz diye mangalda kül bırakmıyoruz ama durum maalesef bu ve bunu dert edinen kimseyi de şu ana kadar ben görmedim. Yahu Günyüzü Gümüşkonak bile yolcusunu ‘otobüs’ ile taşıyor. Orası kadar da mı olamadık? Şehirler-arası hatlarda modeli biraz eskidiği için hattan çekilen bir sürü otobüs var. Onların en eskisine, hatta 0302 Mercedes’lere dahi razıyız, yeter ki bu rezalet bitsin. Hiç bir şey yapılamıyorsa aradan 1-2 sıra koltuk çekilip yolculara ‘insan gibi’ bir diz aralığı olsun bırakılamaz mı? Kimdir bu işin sorumlusu, takipçisi? Haydi bir ünleyin de duyalım…
Mustafa Kemal Biçerli 20.08.2016 – https://www.facebook.com/bicerli

Aranan PKK’lı Yakalandı

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde, PKK terör örgütü üyesi olan ve hakkında yakalama kararı bulunduğu belirlenen bir kişi yakalandı.

Jandarma ekipleri, ilçeye bağlı Göktepe mahallesinde PKK terör örgütü üyesi olan ve hakkında yakalama kararı bulunan A.S. isimli şahsın bulunduğu bilgisine ulaştı. Sabah saatlerinde adrese operasyon düzenleyen ekipler, terörist şüphelisi şahsı mevsimlik işçilerine ait çadırda saklanırken yakaladı. Adliyeye sevk edilen şahıs, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 18.08.2016

***

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinden bir ilk daha!

“Uçmayan Köy Kalmasın Projesi” ile Sivrihisar’da yakınımızda bulunan köylerimizde ikamet eden köy sakinlerimizi ücretsiz uçuruyoruz İlk olarak 3 Eylül 2016 tarihinde YEŞİLKÖY sakinlerimiz gökyüzü ile buluşuyor. Haydi uçmaya!… S.U.S.H.M https://www.facebook.com/sivirihisarhavacilik

***

Sivrihisar’da 337 Adet Kaçak Fişek Bulundu. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bir ihbar üzerinde yapılan operasyonda çok sayıda kaçak fişek ele geçirildi.

Edinilen bilgilere göre jandarma ekipleri, ilçeye bağlı Gülçayır mahallesi Emirdağ-Sivrihisar karayolu fidanlık mevkiinde kaçak fişekler olduğuna dair ihbar aldı. Bunun üzerine operasyon başlatan ekipler, yaptıkları aramalar sonucunda 237 adet 7,65 milimetre ve 100 adet 9 milimetre olmak üzere toplam 337 adet fişeğe rastladı. Fişeklere el koyan ekipler, olayla alakalı tahkikat başlattı. 15 Ağustos 2016

***

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bir şahsın evinden yüklü miktarda para ve ziynet eşyalarını çalındı.

Edinilen bilgile göre olay, ilçeye bağlı Hamamkarahisar mahallesinde meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi yada kişiler, H.L. isimli şahsın evinde bulunan 20 bin TL para, 4 adet altın bilezik ve 1 adet çeyrek altını çaldı. Durumu fark eden şahıs jandarma ekiplerine olayı anlatarak şikayetçi oldu. Jandarma ekipleri, olayla alakalı çalışma başlattı. 15 Ağustos 2016

***

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde seyir halindeyken yanan araç kullanılmaz hale geldi.

Edinilen bilgilere göre olay, Sivrihisar-Polatlı karayolunun 21’inci kilometresinde meydana geldi. M.T.Ü. idaresindeki araç, motor kısmında alev almaya başladı. Kısa sürede tamamen yanan araç kullanılmaz hale geldi. Yangında, can kaybının olmaması teselli oldu. Jandarma ekipleri olayla alakalı tahkikat başlattı. 15 Ağustos 2016

***

Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümünde Doçent olarak görev yapan M. Kemal Biçerli Profesör unvanını aldı.

Sivrihisarlı olan ve görevi boyunca da sık sık Eskişehir’e gelen Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme eski Genel Müdürü Mustafa Kemal Biçerli 7 Haziran genel seçiminde AK Parti’den Eskişehir Milletvekili adayı olmuştu. Genel Müdürlüğe dönmeyerek Anadolu Üniversitesindeki akademik hayatını tercih eden Doç. Dr. Biçerli, Profesör unvanını aldı.

Akademik geleceğine ilişkin duygularını anlatan Prof. Dr. Biçerli, “Profesörlük unvanını 5-6 yıl evvel almam gerekirdi. Ancak Ankara’daki kamu bürokrasisi görevi nedeniyle bugüne ertelenmişti. Aslında bunu bir kayıp değil kazanç olarak görüyorum. Çünkü bürokrasideki işleyiş, çalışma ile orada oluşan birikimimin de bana bu anlamda çok katkı sunacağını düşünüyorum. Akademik camiaya hizmet edip öğrencilerimizin eğitim hayatına katkı sunmaya devam edeceğim” dedi. 8.12.2016 – Şehir Gazetesi

7 Ağustos 2016 Pazar günü İstanbul Yenikapı da Demokrasi ve Şehitler Mitingi yapıldı.

Darbe girişiminin ardından başlayan demokrasi nöbetinin 23’üncü gününde Yenikapı da yapılan Mitinge yaklaşık 5 milyon kişi katıldı. Türkiye Genelinde 81 il meydanında dev ekranlardan izlenen mitingle, tüm dünyaya Türkiye tek yürek mesajı verildi.

Eskişehir Demokrasi ve Şehitler Mitingi Valilik Meydanında, Kültür Turizm Bakanımız sayın Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir Milletvekillerimiz, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve halkımızın yoğun bir katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi eş zamanlı olarak dev ekranda seyredildi. 08.08.2016

Nöbetin Son Gecesi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın külliye’de halka seslenişinin takip edildiği demokrasi nöbetinin son gecesinde Eskişehir’de de yoğun bir katılım vardı. Belediye başkanımız Hamid Yüzügüllü 15 temmuz’dan bu yana alanlarda destek olan herkese teşekkür etti. 11.08.2016

42 Yıllık Minare Ustası

Restorasyon çalışması devam eden Sivrihisar Aziz Mahmud Hüdai Cami minaresinin külahındaki kurşun levhaları yenileyen Kadir Soylu, seyredenlerin yüreklerini ağızlarına getirdi.

Minare ustasının 38 metre yüksekte kurduğu iskelede emniyet kemeri takmadan rahat bir tavırla çalıştığını gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

42 yıllık minare ustası Kadir Soylu “bu şekilde çalışmaya alıştığını belirterek, 38 metre yüksekliğindeki 102 basamaklı minareye günde defalarca inip çıkıyorum.

Baba mesleği olan minare ustalığına 10 yaşımda başladım. Şu ana kadar Türkiye’nin muhtelif yerlerinde 98 adet minareyi restorasyon ve sıfırdan yaptım. Minarenin tepesinde aşağıda çalıştığımdan daha kolay ve rahat çalışıyorum. Yaşım 52, Allah ömür verdiği müddetçe severek yaptığım baba mesleği olan minare ustalığını sürdürmek istiyorum. Yanımda çalışan Tuncay kardeşimi yetenekli ve kaliteli minare ustası olarak yetiştirmekteyim. dedi. Foto – Haber; Aydoğan ALTIN – S.S.G.

Örnek Bağcı

Sivrihisar Dinek mahallesinde ikamet eden İsmail Turgut tarafından 5 yıl önce hayata geçirilen 16 dönüm arazi üzerinde kurulan askı sistemli bağ, lezzetli, iri taneli ve büyük salkımlı üzümleri ile örnek gösterilerek hayranlık uyandırıyor.

Sivrihisar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erhan Ulutürk “Sivrihisar bölgesindeki bağcılık çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bir zamanlar insanlarının ekonomik olarak geçimini sağladığı bağcılık ne yazık ki köyden kente göç nedeniyle terk edildi.

Sivrihisar bölgesinde bağcılığı tekrar canlandırmak için ilçe müdürlüğümüz, Eskişehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve üniversiteler nezdinde yaptığımız bilimsel çalışmalara dayalı sıcak iklimli yerlerde uygulanan Askı sistemli bağcılığı İsmail ahimizin özverili çalışması ile Sivrihisar’da ilki gerçekleştirerek Dinek mahallemizde oluşturduk.

Çiftçilerimiz söylenene değil gördüklerine inanırlar. Askı sistemli bağcılık bu bölgede olur mu ? diye görüş bildiren, düşüncesini söyleyenler gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. dedi.
İsmail Turgut; Damlama sistemi ile sulanan bağımızda, beyaz renkli trakya incisi ve razaki, hatay kırmızısı ve siyah misket üzüm çeşitleri yetişmektedir.

Sivrihisar’da eylül, ekim aylarında olgunlaşan üzüm çeşitlerine göre yetiştirdiğimiz üzümlerimiz daha erken olgunlaşıp 01 Ağustos itibariyle hasada başladık, üzümleri Sivrihisar pazarında sergilediklerini belirten Turgut, 5. yılda istedikleri kalite ve rekolteye ulaştıklarını söyledi.

Dümrek Ortaokulu’nun TEOG Gururu

Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş (TEOG) Sivrihisar birincisi Dümrek Ortaokulu’ndan çıktı.

Sivrihisar Dümrek Ortaokulu öğrencilerinden Hüseyin Kurt 2015-2016 eğitim- öğretim yılında yapılan TEOG sınavından 474,58 puan alarak Sivrihisar ilçe birincisi olma başarısı göstererek okulunun ve Sivrihisar’ın gurur kaynağı oldu.

Gayretli ve düzenli çalışmasının karşılığı aldığı puanla Sivrihisar ilçe birincisi olarak göğsümüzü kabartan öğrencimiz Hüseyin Kurt’u tebrik eder, bu başarıda emeği geçen idareci ve öğretmenlerimize teşekkürlerimizi sunarız. Dümrek Ortaokulu Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu

Kazara Arkadaşını Av Tüfeğiyle Vurdu

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde, arkadaşı tarafından kazara vurulan şahıs tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Memik Mahallesinde C.A.’nın elinde oynadığı av tüfeği ateş aldı. Tüfekten çıkan saçmalar yakınında bulunan L.C.A.’ya isabet etti. Yaralanan şahıs, 112 Acil Servis ambulansıyla kaldırıldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

Yaralının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, jandarma ekipleri olayla alakalı soruşturma başlattı. – İHA –

* * *

Sivrihisar’da Kayıp Şahıs. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde kaldıkları çadırdan ayrılıp geri dönmeyen bir kişi için arama çalışmaları başlatıldı.

Edinilen bilgilere göre G.T. isimli şahıs, H.T. isimli kızının kalmış oldukları çadırdan gece saat 02.00 sıralarında ayrıldığını, tekrar geri dönmediğini ve kendisinden bir daha haber alamadığı beyan ederek jandarma ekiplerine şikayetçi oldu. Jandarma ekipleri kayıp şahsı bulmak için gerekli çalışmalara başladı. 02 Ağustos 2016

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ağustos 2016 Sivrihisar