Ülke Haberleri

Aktif Fay Üzerindeyiz

– Eskişehir Aktif 18 Faydan Birisine Sahip –

deprem aktif fay - Aktif Fay Üzerindeyiz

Her deprem sonrası konuşulan aktif faylar konusu yine gündemde. İzmir depremi sonrası “Beni Türkiye’nin tamamı korkutuyor” diyen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, ülkemizde 18 aktif fay var ve 18 ilin deprem fay hattı üzerinde olduğunu belirtip risk taşıyan o illeri açıkladı.

Deprem bilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz, Habertürk’ün kendisini en çok korkutan fayın nerede olduğu sorusuna “Beni korkutan yer Türkiye’nin tamamı. Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye’nin can damarının İstanbul’da atması nedeniyle…” karşılığını verdi.

“Türkiye’de 550 tane bilinen diri fay hattı var” diyen Prof. Dr. Tüysüz, “Türkiye’nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde…” dedi ve o illeri şöyle sıraladı:

“Bu kentlerimiz; Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya. Batı Anadolu’da, İzmir çevresi başta olmak üzere çok fay var. Ege Bölgesi’nde faylar kısa ama sayısı fazla. Batı Anadolu’da sık sık depremler olur. Marmara’da Kuzey Anadolu Fay hattında hareketlilik bekleniyor; bu tüm Marmara’yı etkileyecektir.

Muğla’dan Çanakkale’ye kadar tüm yerleşim yerlerinin yanında faylar var ve bunlar deprem oluşturmaya çok müsait. Pek çok yerleşim alanı Türkiye’de fay zonunun üzerinde. Şu dakika itibariyle 7 büyüklüğünde bir deprem Türkiye’nin her yerinde olabilir. Afetten sonra kriz yönetimi artık çağ dışı. Bunda elbette çok başarılıyız ama bunun yerine artık afet olmadan planlamak gerekiyor. Sıkı tedbirler almamız gerekiyor. İzmir açıklarındaki depremin ardından Kuşadası Körfezi’nin devamı Aydın’a giden bir bölgede gerilim arttı. Denizli’den başlayıp Nazilli, Aydın ve Kuşadası hattı boyunca Menderes Vadisi boyunca, Aydın Dağları’nı da kapsayan alanla ilgili kaygı duyduğumu söyleyebilirim. 1550’den bu yana burada büyük bir depremler meydana gelmedi.”

“Ege’nin dışında, Sivrice (Elazığ), Pütürge (Malatya), Çelikhan (Adıyaman) Gölbaşı bölgesinde de bir hareketlilik söz konusu olabilir. Buradaki fay zonu en son 1875 yılında kırılmıştı.

Yine Tanyeri (Erzincan) ile Yedisu (Bingöl) arasındaki fay hattı risk taşıyor. Buradaki hat 1784 yılında kırıldı. Bu belirttiğim zonların 7 ve 7’nin üzerinde deprem yaratması söz konusu olabilir.”

FAY HATTI SORGULAMA

Aşağıdaki linkte MTA yerbilimleri harita sayfasından fay hattı sorgulama ekranı aracılığıyla nerelerden fay hattının geçtiğini öğrenebilirsiniz. Ekranın sol tarafından Faylar sekmesinden ve Depremler sekmesinden Son 24, son 7 gün ve Son 30 gün şeklinde bulunan kutucuklara tıklayarak hangi zaman diliminde evinizin altından fay hattının geçip geçmediğini görebilirsiniz.

2020 FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 

***

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Aktif Fay Üzerindeyiz