Sivrihisar Haberleri

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli

Sivrihisar Eğitim Vakfı Muzaffer Demir Anadolu Lisesi tarafından “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” Paneli Düzenledi

yazar okumalari paneli - Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli

Eski Tarım ve Köy işleri Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sami Güçlü’nün bir grup üniversite öğrencisiyle 2012’de başlattığı, Milli Eğitim Bakanlığının iş birliği ile yürütülen “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi” kapsamında, Sivrihisar Eğitim Vakfı Muzaffer Demir Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Eskişehir ve Sivrihisar’da ilk defa Türk edebiyatının tanınmış yazarlarından “Hikayemizin yarım asırlık sesi Mustafa Kutlu” paneli düzenlendi.

Panele; Prof.Dr. Sami Güçlü, Tepebaşı Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Başkan Yardımcısı Hüseyin İlhan, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cirit, SEV Başkanı Naci Şakar, daire amirleri, öğretmenler ve öğrenci katıldı.

yazar okumalari paneli 1 - Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli

Türk edebiyatının tanınmış yazarlarından Mustafa Kutlu’nun konu edildiği panelde öğrenciler Gülsüm Eda Kiriççi, Özge Nur Güç, Merve Şamat, Pınar Sazak ve Rabia Sümeyye Taşkın tarafından, Mustafa Kutlu’nun eserlerinde “Ele aldığı konular” “Köy, şehir yaşantısı ve göç olgusu” “İdeal hayat, ideal insan tipi” “Modernleşme, kültürel yozlaşma ve kimlik bunalımı” sunumu gerçekleştirildi.

Okul Müdürü Mehmet Öz yaptığı açılış konuşmasında; “Anadolu Mektebi Yazar okumaları, Prof.Dr. Sami Güçlü Hocamızın 2012 yılında Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik öğrenci grubu ile başlattığı nicelikten çok niteliğe önem veren gönüllü bir okuma faaliyetidir. Kitaplar bizi özgür kılar, görmediğimiz coğrafyalara götürür, ufkumuzu açar. Bu yolda ilk adımı Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Mustafa Kutlu Hocamızın eserlerini okuyarak attık. Bu çalışma bizim için 3 açıdan önemli idi. Birincisi Eskişehir ve Sivrihisar’da ilk olması, İkincisi toplumsal bir sorun olan okuma alışkanlığımızdaki eksikliğe yapacağı katkı, üçüncüsü ise eğitim sistemimizin ve öğrencilerimizin en temel sorunu olan okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini artıracak bir çalışma olması idi. Bu projeyi hayata geçiren kitap dostu, okuma sevdalısı öğretmenimiz Mehtap Topan’a, ülkemiz genelinde uygulamaya koyan Anadolu Mektebi ve Prof.Dr. Sami Güçlü Hocamıza, öğrencilerimize ve katkı sunan herkese teşekkür ederim.” dedi.

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli