Genel

Anadolu’ya ilk Gelen Matbaa Makinesi

1850 yılında Türkiye’ye ilk getirilen matbaa basım makinelerinden biri Sivrihisar’da halen çalışır durumda.

sivrihisar gazetesi matbaa - Anadolu'ya ilk Gelen Matbaa Makinesi

SİVRİHİSAR’IN İBRAHİM MÜTEFERRİKASI

Osmanlı zamanında 1850 yılında gelen Alman matbaa basım makinelerinden bir tanesi Ahmet Bican Atmaca tarafından Sivrihisar’da kurulan matbaada bulunuyor. 88 yaşındaki Atmaca, 1963 yılında Sivrihisar’da kurduğu Işık Matbaasında yıllarca zor şartlar altında çalışmaya devam etti. Arkadaşlarının desteği ve yönlendirmeleri ile Sivrihisar’ın Sesi Gazetesini çıkaran Atmaca, sonrasında ikinci el olarak Alman yapımı matbaa makinesini aldı. Teknolojinin ilerlemesi ile şu an kullanım dışı kalan makine, matbaa içerisinde sergileniyor. Çalışır durumdaki makineyi görebilmek için birçok kişi dükkanı ziyaret ediyor.

ÇİLELİ İŞ

Matbaayı ilk kurduğu günlerde yaşadığı zorlukları çile olarak nitelendiren Ahmet Bican Atmaca 4 de kitap yazmış. Atmaca, “Evvela bir el pedalı ile hizmete başladık. Daha sonra iş daha hacimli olunca elektrikli makineyi gittik aldık. Bu makine Türkiye’ye gelen ilk basım makinelerinden. Zamanında ayakla basılmış, daha sonra elektriğe çevrilmiş. Matbaayı aldıktan sonra işim daha da genişledi. Makbuz basmaya başladım. En nihayet arkadaşların desteğiyle Sivrihisar’ın Sesi Gazetesini çıkarttım. Bunun basmak çok zordu. Bir kağıdı 4 sefer kıvırarak basıyordum. Harfi dizmek ve dağıtmak çok külfete mal oluyor. Basit bir şey değil, daha doğrusu çileli bir iş” dedi.

DİJİTAL ÇIKTI, DİJİTALE DÖNDÜK

Makinenin tehlikeli bir çalışma sisteminin olduğunu ifade eden Atmaca, “Eskişehir’de bu tip makine hemen hemen yok gibi bir şey. Zaten Türkiye’de ya 2 tane ya da 3 tane bu makinelerden var. Yani Anadolu’ya ilk getirilen basım makinelerinden bu. Gazeteyi çıkartmaktaki amacımız para kazanmak filan değildi. Sivrihisar’a bir hizmet etmek istedik. Gazeteyi 1973 yılında çıkarmaya başladık ve o günlerden bugünlere kadar epeyce bir yol aldık. Dijitallerin çıkmasıyla bizlerde dijitale döndük. Çünkü gerçekten çok zor ve çileli bir işti” diye konuştu.

MÜZEYE VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

Yaşanan olumsuzluklara rağmen 45 yıllık gazetenin çıkmaya devam ettiğini söyleyen Atmaca, “Sivrihisar Belediyesi bir müze açacak. O müze için istiyorlar. Belki de o müze için verebileceğiz” dedi.

GÖREVİ DEVRALDI

Dayısı Ahmet Bican Atmaca’dan matbaayı devrettiği Oğuz Ekici, kendisi ile yaşıt olan 45 yıllık gazetenin çıkması için çabalıyor. 1991 yıllarında matbaada bulunan eski makineler ile çıraklığının geçtiğini aktaran Ekici, “Dayım Ahmet Bican Atmaca tarafından 1963 yılında kurulan Işık Matbaasını ve benimle yaşıt Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi ile tanışmam tam olarak 1991 yıllarına tekabül eder. El pedalı dediğimiz bir makine ile çıraklığım başladı. Daha sonra 1850’li yıllarda Türkiye’ye giriş yaptığı tahmin edilen Alman yapımı matbaa baskı makinesi ile tanışmam yıllar sonra oldu. 1997 yılında Sivrihisar’ın Sesi Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü kadrosunda yer aldım. 2007 yılından bu yana dayımın 1963 yılında başlattığı matbaa ve gazete sektörünü devraldım. Dayımı emekli etmemize rağmen üstadımız bizim başımızda ve onun tecrübeleri ve yol göstericiliği ile beraber yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Anadolu'ya ilk Gelen Matbaa Makinesi