Nasreddin Hoca Sivrihisar Haberleri

Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca

Nasrettin Hocanın, Konya Akşehir’e gömüldüğü kabul ediliyordu. Fakat yapılan araştırmalar sonucu Hocanın doğduğu Eskişehir Sivrihisar’a defnedildiği ortaya çıktı.

mezar tas 3 - Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan, Doç. Dr. Mehmet Mahur Tulum’un Sivrihisar ilçesindeki Ulu Cami’nin kütüphanesinde bulunan mezar taşı ve taş sandukaları bir süredir incelediğini belirtti.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Mahur Tulum, tespit edilen taş sandukanın deşifre edilmesiyle Nasreddin Hocanın Sivrihisar’da doğduğunun ve burada öldüğünün kesin olarak bilindiğini vurguladı. Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğu bu dönemde taş sandukanın keşfedilmesinin önemli olduğunu anlatan Doç. Dr. Tulum, şunları söyledi: ‘Nasreddin Hoca, Çin Seddi’nden Adriyatik’e kadar bütün Türk dünyasının ilgilendiği bir şahsiyettir. Allah, bu mezarın bulunmasını bize nasip etti. Yazıyı en kısa zamanda yayınlayacağım. Mezarda ‘burada yatan kişi Şemseddin oğlu Nasreddin Hoca’dır’ yazısı okunuyor. Taş sanduka, Selçuklu dönemini mimari tarzını bize açıkça gösteriyor. Türk milletine hayırlı, uğurlu olsun. Bundan böyle Nasrettin Hocamızın doğduğu, büyüdüğü ve öldüğü yer olarak Sivrihisar’ı kaydetmek doğru olacaktır.

***

Nasreddin Hocanın mezar taşı Sivrihisar Belediyesi tarafından koruma altına alınmış olup, 3 boyutlu Lazer ile taranan ve katı modeli oluşturulacak sanduka taşının, elde edilecek bu verilerden yararlanılarak birebir kopyası yapılacak. Sivrihisar belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü teknolojiye verdiği önemle 3 boyutlu lazer tarama uygulanan Nasreddin hoca sandukası dijital arşive kazandırılıyor. Yakın bir tarihte Belediye tarafından hizmete açılan Nasreddin Hoca parkındaki makamında sergilenecektir.

mezar tas 1 - Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca
mezar tas 2 - Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca
mezar tas 4 - Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca
mezar tas 5 - Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca

Sivrihisar belediyesi ile yaptığımız tanıtım çalışması çerçevesinde bu değerli ve önemli projenin çekimlerini yaptık. -Haadi Mousavi- http://haadimousavi.com/blog

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca