Hakıklar

Aşık Mehmet’in Verdiği Ders

AŞIK MEHMET’İN VERDİĞİ DERS

Sivrihisar Endüstri Meslek Lisesi (sanat okulu) bahar mevsimi ve motor bölümünün önünde yolun kenarındaki duvarın dibindeyiz, arkadaşlar kaçamak sigara içiyor ve kaldırımda geyik muhabbetleri yapıyoruz. Derken Mehmet önde, Hasan ve Kemal arkasında olmak üzere sıralı olarak yürüyorlar. Aramızdan biri yüksek sesle saat kaç diye bağırdı. Kemal’in sinirlendiğini gören herkes “saat kaç, saat kaç” diye hep birlikte bağırınca, Kemal sinir krizi geçirip yere cansız düştü, o halde titreyerek inliyordu. Hasan başına çömeldi ben ne olduğunu anlamaya çalışıp biraz vicdan yaptım ve çok üzüldüm, ancak Aşık Mehmet biz okul talebelerine hayatımızın dersini verdi. Öyle bir nutuk attı ki kendimden ve insanlığımdan çok utandım. Üzülmek, mahcubiyet ve sorumluluk gibi karma karışık duygular içinde kala kaldım. Mehmet bize dönüp “sizler bu ülkenin gelecekte büyük adamları olacaksınız hiç utanmanız sıkılmanız yok mu? Bu güne kadar okurken bunu mu öğrendiniz, o boynunuzdaki gravatları sökün atın” dedi.

Mehmet bize ders vermeye devam ediyordu. “Sizi okutanlar öğretmen olamaz siz de adam olamazsınız, zaten değilsiniz ne istiyorsunuz zavallıdan bir zararını gördünüz mü utanın bu halinizden” gibi maksadını aşan ve Mehmet’ten beklenmeyen bir hitapla bizi adeta silindirden geçirircesine orada yok etti. Kaç kişi varsa orada herkesin gardı bir anda düştü herkes başı önde Âşık Mehmet’in nasihat ve eleştirisinden payına düşeni almış vaziyette bölümün yolunu tuttuk. Öyle mahcup ve üzgündük ki bir daha kimse bu olayı konuşmadı. Çünkü biz okumuş kültürlü insanlar hayat dersini kendisinden beklenmeyen bir performansla Aşık Mehmet’ten vicdanlarımıza atılmış bir şamar gibi almıştık.

 * * *

RESSAM ÖMER FARUK ALPER’İN TABLOSU

Sivrihisar’ın yetiştirdiği ender kalite ressamlardan Sayın Ömer Faruk ALPER sevimli ve bir o kadar da sempatik bu kardeşleri fırçaları ve paletiyle ölümsüzleştirerek geleceğe taşımıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

hakik - Aşık Mehmet'in Verdiği Ders

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Aşık Mehmet'in Verdiği Ders