Hakıklar

Ayaş Kaplıcaları

AYAŞ KAPLICALARI

Mahkeme bitmiş, Aşık Mehmet alacağını almış! Salondan çıkarlar. Kardeşlerinden birinin oğlu Ayaş Kaplıcalarındaki otelde çalışmaktadır. inci Baba’ya dönerek bu yeğenimi kaplıcaya bırakalım, oradan Sivrihisar a geçelim derler. Bilmezler ki oradan orası 150 kilometre. Neyse İnci Baba emir kulu! Ne derlerse yapacaktır. Ayaş’a geldiklerinde gece olmuş, artık dönüşün zor olduğunu ve yorulduklarını gören yeğen bunlara 4 yataklı bir oda verir. Aşık Mehmet odanın anahtarını alır, kapıyı açar ve teftişe başlar. Aşık girişteki en güzel manzaralı yatağı kendine, yanındakini Kemale, diğerini de Hasana pay eder. İnci Baba bu paylaşımdan önce bir şey anlamaz. Ama yatınca anlar ki “yatak çok sert ve karyolası kırıktır”. Neyse sabahı ederler, Sivrihisar’a dönerler.

MALIÇ’TA HAKİMLE PAZARLIK

Aşık Mehmet hepimizin bildiği gibi Mihalıççık ilçesi Yarıkçı köyündendir. Kardeşlerinden biri ölünce miras yüzünden mahkeme Aşık Mehmet’i de çağırır. Ama zaman azlığından dolayı acilen gitmesi gerekmektedir. Hemen İnci Baba’ya (Anahtarcı Yunus AKPARA) giderler. İnci Baba bizi hemen malıca (Mihalıççık’a) götür mahkeme varmış masrafları, benzinini çekelim derler. Yunus AKPARA da işini gücünü bırakıp bizimkileri kendi özel aracıyla malıca götürür. Tam zamanında mahkemenin kapısında olurlar. Mübaşir isimlerini okuyunca bizimkiler yanlarında İnci Babalarıyla birlikte mahkeme salonuna girerler. Hakim kararı okur. Aşık Mehmet’e mirastan pay düşmektedir. Aşık. Hakim Bey söz almak istiyorum” der. Hakim de buyur Mehmet Bey der. “Hakimim benim kardeşlerimin çocukları var, ben bu mirastan pay almak istemiyorum. Bana SİVRİHİSAR’da gül gibi bakıyorlar. Bana düşecek hissemi kardeşlerime paylaştır” der. Hakim bu söz üzerine denileni yapar.

TEŞEKKÜR

Yeri gelmişken Sivrihisar Devlet Hastanesi personeline, başta o dönemde görev yapan Başhekim, Doktorlar, laboratuvar teknisyenleri, Radyoloji teknisyenleri, Hemşire, Hastabakıcı, kayıt kabul, yemek yapan-dağıtan, temizlik ve tüm Hastane personeline Hakık’lara olan hizmetlerinden dolayı, onlar adına teşekkürlerimi kabul buyurmalarını dilerim. Bunların içinde özellikle Rahmetli Aşık Mehmet’in tırnaklarını hiç üşenmeden ve zevk alarak kesen Sayın Dr. Refik ÇELİKYURT’a, yine kalp hastalığı olan Hasan’a özel ilgi gösteren Sayın Dr. İlhan KIYIK’a ve Hakıklarm evine kadar Nevzat EROĞLU ile giderek “sonda” takan ismini anımsayamadığım (Bevliye mütehassısı) beylere ayrıca teşekkür ederiz.

***

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
 

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Ayaş Kaplıcaları