inanç

Bağışlama Duası

– KURAN, YASİN OKUNDUKTAN SONRA YAPILAN BAĞIŞLAMA DUASI –

Uyarı: Çevirgel ve Şahmeran gibi dualara itibar etmeyiniz, doğru değildir ve kaynağı yoktur. Dua nasıl yapılır ve duanın önemi bu linkte.

Aşağıdaki dua kapsamlı bir duadır, her zaman okunabilir ve aynı zamanda tövbeyi kapsadığından “BAĞIŞLANMA DUASI” olarak da  yapılabilir.

Eûzü billahi mineş-şeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Elhamdülillahi Rabbil’ âlemin, vessalatü vesselamü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.

Ey karanlık kalpleri nuruyla aydınlatan, kainatın yegâne sahibi olan ulu Allah’ım!

Ellerimizi açtık semaya, boynumuzu büktük sen ulular ulusu Mevla’ya. Bütün güzel isimlerinin ve Esma-i nebi hürmetine bizlerin günahlarını affeyle, şu anda okunmuş olan Yasin’i Şerifi, Tebareke, Amme ve diğer sureleri, Salatı Şerifleri eksikli, kusurlu veya yanlışlı oldu ise onları Meleklerinle tamamlayıp kabul eyle yarabbi!

Bunlardan hâsıl olan sevabı en evvel başlarımızın tâcı, gönüllerimizin ilacı olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) ve Hz. Âdem’den beri gelmiş geçmiş Peygamberlerin (Aleyhimüsselam), Erenlerin, Evliyaların, Şehitlerin, Şühedaların, Ashabı kiramın ve dini İslam’a hizmet etmiş, Kur’anı Kerim’i elden ele, dilden dile ulaştıran üstat efendilerimize hediye ettik vasıl eyle. Vefat edip, isimleri unutulmuş ve bu dünyada dua edecek kimsesi kalmamış Müslüman din kardeşlerimizin de ruhlarına bağışladık haberdar eyle. Bu haneden gelmiş geçmiş vefat edenlere rahmet eyle. Bakide kalanların ömürlerini uzun, rızıklarını bol, ticaretlerini kârlı ve kalplerinde bulunan iyi muratlarına nail eyle yarabbi! âmin.

Allah’ım! okunan Kur’anı Kerîm ve sûreleri hürmetine, Dünyanın dört bir yanında zulme maruz kalan insanları, Müslümanları zalimlerin zulmünden kurtar. Vatanımızı, milletimizi her türlü afetlerden, musibetlerden ve kötülerin şerlerinden koru. Güvenlik güçlerimizi, askerimizi ve polisimizi terör belasından ve teröristlerden muhafaza et. Ordumuzu düşmanlara karşı yurt içinde ve yurt dışında; havada, karada ve denizde her zaman muzaffer eyle. Şehitlerimize rahmet, ailelerine sabırlar ihsan eyle. Gazilerimize de yaşam sevinci ve dayanma gücü ver. Ezanımızı dindirtme, bayrağımızı indirtme, güzel yurdumuzu düşmanlara böldürtme, sen yardımcımız ol yarabbi! âmin.

Ey bağışlaması bol olan Allah’ım! Yerlerin, göklerin ve tüm mevcudatın, senin varlığına ve birliğine şehadet etmelerinin hürmetine, sana açılan eller ve seni zikreden diller hürmetine, sabahlara kadar ALLAH ALLAH diyerek gözyaşları ile manevi kirlerini yıkayan âşıklar hürmetine günahlarımızı affeyle. Bizleri hasta yatıp kapılara baktırma, yatanı utandırma, bakanı usandırma. Yasin’in yarısını, üç aylardan birisini, ölümün hayırlısını sen nasip eyle yarabbi! âmin.

Ya Erhamürrâhimîn! Bizleri bu dünyada vatansız, kabirde kefensiz, ahirette imansız bırakma. Bizleri Kur’anın hakikatlarından, ehl-i sünnet yolundan ve sıratı müstakim olan istikametten ayırma. Nefsimize, günahlardan ve isyanlardan uzak olmayı ilham et. Bizleri senin razı olacağın şekilde yaşat. Cümlemizi kendine kul, Habibine ümmet eyle. Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle. Gücümüzün yetmediği yükü bizlere yükleme. Dertlerimize deva, hastalarımıza şifa, borçlarımıza eda ihsan eyle. Aş isteyene aş, iş isteyene iş, eş isteyene hayırlı eş ver yarabbi! âmin.

Ey Hafız olan ulu Allah’ım! Çocuklarımızın kalplerine ALLAH ve PEYGAMBER sevgisi, ahiret kaygısı, İslam şuuru ve ibadet şevki ver. Yavrularımızı maddi ve manevi tehlikelerden muhafaza et, onlara sağlıklı ömürler ihsan eyle, acılarını gösterme. Bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, akla ve hayale gelmez tüm kötülüklerden koru, ailelerimize huzur ve geçim ver yarabbi! âmin.

Ya ilah-el âlemin. Senin vahdaniyetine güvenerek kapına geldik. Merhametine sığındık lütfuna geldik, layıkıyla kulluk edemedik affına geldik; sen Ğaffar ve Settar, Rahman ve Rahimsin. Biz nefsimize zulmettik, bilerek bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı affet, sana tövbe ediyoruz bize lütfun ile muamele et. Bizleri hicran ateşiyle yakma. İslam olarak getirdin İslam olarak götür. Kalp penceresini kapatma. Faydasız ilimden, doymayan nefisten, korkmayan kalpten, kabul olmayan duadan sana sığınırız yarabbi! âmin.

Lâ ilâhe illâ ente Sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn

YA FERD, YA HAYYU, YA KAYYÛM, YA HAKEM, YA ADL, YA KUDDÛS !

Dualarımızı üç aylar, mübarek geceler ve Cuma günü hürmetine, ESMA-ÜL HUSNA tabir edilen güzel isimlerin ve İSMİ AZAM hürmetine, mukaddes beldelerde (Mescidi Nebevi, Kâbe ve Arafat’ta) yapılan dualarla beraber kabul et. Uzaktan yakından duamıza iştirak eden ve amin diyenleri iki cihanda aziz eyle ve bütün ölmüşlerin ruhlarını da hissedar eyle Allah’ım!

Rabbenâ âtina fid-dünya haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Rabbenağfirlî veli vâlideyye ve lil mü’minîne yevme yekûmül hısâb.

Yâ Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin diyen dillerimizi narı Cehennemden azat eyle. Bizleri günahların ağır yüklerinden kurtar. Ömrümüz hitamında gözlerimiz perdelenmeden, sayılı nefeslerimiz tükenmeden, gaflet uykusuna dalmadan evvel; sağımızda Kur’an, kalplerimizde iman, dilimizde kelime-i şehadet ile BUYURUN! “Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve Eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Rasûlüh” söylemeyi cümlemize nasip eyle. Âmin.

Ve Selamün Alel-Mürselin. Vel-Hamdülillahi Rabbil-Alemin. El-Fatiha me-as-salavat.

DİĞER GÜZEL BİR DUA >

Yazan/Derleyen: Murat Sevimbay

Not: Bu yazıyı blok olarak kopyala yapıştır ile KAYNAK belirtmeden kendi web sitenizde yayınlamayın. Mutlaka KAYNAK link belirtiniz. Lütfen emeğe saygı gösterelim.

PDF DOSYA ⇓

Bağışlama Duası Hakkında

Bu duayı yazıp yayınlamak hiç aklımda yokken bir gün bir iş arkadaşım eskimiş ve yıpranmış bir A-4 kağıdında yazılı olan duayı bana gösterdi. Yarım sayfadan ibaret olan bu duayı temize çekerek çoğaltmak istedik. “Bağışlama Duası” başlıklı olan bu dua; genelde Cuma günlerinde, Yasin veya diğer sureler okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualardandı. Temize çektiğim ve aynı zamanda bilgisayarıma kaydettiğim duayı, İnternet ortamında da insanların faydalanması için sitemizde yayınlama fikri doğdu. Çünkü arama motorlarında içerik olarak böyle bir duaya rastlamadım. Duayı inceleyip sahih olup olmadığına baktım. Neticede duanın Kur’an ve sünnete aykırı olmadığı kanaatine vardım. Ve duayı Eylül 2016 tarihinde bu sayfamızda yayınladım. Fakat dua çok kısa idi, biraz daha kapsamlı olması için muteber dua kitaplarından faydalanarak eklemeler yaptım ve sonuçta dua iki sayfa oldu. Bu işlerle uğraşırken de daima abdestli bulundum. Yayınladığım dua yazısı, daha bir yıl geçmeden “Bağışlama Duası” kelime bazında, google başta olmak üzere arama motorlarında ilk sıralarda yer aldı.

Fikrime ilham olan bu yayın için kısada olsa duayı yazanlardan ve sebep olanlardan Allah razı olsun. Dua hakkında görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin. Olumlu fikir ve eleştirileriniz ile katkı sağlamış olacaksınız.

24 Comments

Click here to post a comment

 • İslam Karşılık Menfaat Beklemeden Paylaşmayı Emreder…

  Siz İki Satır Yazının Paylaşılmasından Rahatsız Olup Hak Gözetliyorsunuz…

  Allah Alnı Secde Etmeyene bile Rızkını Tastamam verirken…

  Allah’a iman ettim Diyen Kullar Neyin derdinde…

  EMEĞİNİZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN…

  PAYLAŞIMLA OKUNMAYA DAHA ÇOK SEBEB OLUNUR YINE SEVABA NAİL OLUNUR LAKİN YA BUNDAN Bİ HABER YADA NEFSİ MENFAAT SÖZ KONUSU….

  SELAMETLE….

  • Kardeşim, yazının sonundaki notumu dikkatli okuyun ve başka yerlere çekmeyin lütfen. Ben paylaşmaya karşı değilim ama kendi web sitelerinde yayınlayanlar kaynak belirtsin istedim sadece. Sosyal paylaşım sitelerindeki link paylaşımına bir şey demiyorum. Hatta çıktı alınabilmesi için PDF dosyasını bile yayınladım. Web sitesi sahipleri hiç bir emek sarf etmeden yazıyı blok olarak kopya-yapıştır ile kendi yazısı gibi yayınlayıp kaynak belirtmezlerse elbette buna razı olmayacağım. Yayınlamış olduğum dua kopya değil, emek ve zaman harcanmıştır. Kısa alıntı yaptığım yerlere de alıntı kodunu koydum zaten. Bir defa yazı iki satır değil iki sayfa. İki sayfalık yazıyı kopyalayıp, kısa bir kaynak belirtmek zor mu, asıl menfaat bu değil mi? Anlamadan ağır bir ithamda bulunmuşsunuz. Ben adımın değil, yazının bulunduğu adresin kaynak belirtilmesini istiyorum bu nefsi bir şey değil. Allah’a emanet olun.
   SAYGILARIMLA

  • S.A din kardeşim ALLAH senden razı olsun her hafta kurandan sonra bu duayı yapıyorumher okunan surelerden Rabbim senin ölmüşlerinide sebeplendirsin insaallah

 • Murat Sevimbay cok tesekkür ederiz böyle güzel uzun ve cok incelikle Dua icin.
  Sayfalarda bütün dualari arastirip okudum ,bu kadar emek verilmis bir dua bulamadim ,siz herseyi düsünüp yazmissin emeginize ve kaleminize saglik.Allah sizden razi olsun.
  Lütfen herkes emege saygi göstersin !!!
  Saygilar

 • Teşekkür ederiz Allah sizlerden razı kalsın mevlam dünya ahirette kul hakkı ile karşılaştırmasın amin

 • Allah razı olsun çok güzel ve kapsamlı olmuş elleriniZe sağlık allah cümleminizin hayırlı dualarını kabul etsin amin ecmain🙏

 • Allah razi olsun emeginize saglik cok kapsamli bir dua ve cok uzun hic bir yerde böyle bir dua bulamadim tam aradigim gibi sanki bizleri duymussunuz böyle bir duaya ihtiyac vardi.InsaAllah bu emeginizin karsiligini ödeki dünyada alirsiniz.Kadir Gecesi dua ediyorum size insl kabul olur.🖒🏻

 • Allahım razi olsun insallah okurken çok gözyaşı döktüm beni çok etkiledi Rabbim yar ve yardımcımız olmaya devam edecek inşallah AMİNNNNNN

 • gözyaşları içinde okumama vesile olduğunuz bu dua icin Allah sizlerden razı olsun..Rabbim gönülden edilen tum dualari kabul etsin insallah

 • Maşaallah. Gerçekten içimden geçenleri kapsayarak güzel bir dua olmuş. Hakikaten ararken bulamadığım dua; iyiki sayfanıza rastladım. Allahım razı olsun cümlemizden. Hayırlı cumalar ve ayrıca inşaallah yarınki sohbette kullanacağım dua olacak.

 • ellerine sağlik….cok güzel dua allah razı olsun..bütün müslüman ailime hayırlara vesile olsun……………allah razı olsun…güzel dualarınızı bekliyorum,,,,,,,,,,,

 • Allah razı olsun kardeşim bende böyle bir dua arıyordum ve bu akşam karşıma çıktı çok severek okudum sizlerden Allah razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun çok beyendim

 • Emeginize sağlık. Çok güzel olmuş. Bende çok aradım böyle bir dua ama bulamamistim. Allah sizden ve buna vesile olan herkesten razi olsun.

Hava Durumu

Ezan Saatleri

Sağlık Köşesi

Genel Duyurular