Blogspot inanç

Bağışlama Duası

YASİN SURESİ DUASI, OKUNUŞU VE ANLAMI

Kur’anın Kalbi Olan Yasin Sûresi, Tebareke, Amme ve Diğer Sureler Okunduktan Sonra Yapılacak Olan Anlamlı, Güzel ve Kapsamlı Bir BAĞIŞLAMA DUASI. Allah Kabul Etsin! Aşağıdaki dua aynı zamanda tövbeyi kapsadığından “BAĞIŞLANMA DUASI” olarak da yapılabilir.

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ * بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Eûzü billahi mineş-şeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdülillah Rabbil’ âlemin, vessalatü vesselamü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.

Ey bizi yoktan var edip varlığından haberdar eden ve ey karanlık kalpleri nuruyla aydınlatan, kainatın yegane sahibi olan Yüce Allah’ım!

Ellerimizi açtık semaya, boynumuzu büktük sen ulular ulusu mevla’ya. Bütün güzel isimlerinin ve Esma-i nebi hürmetine bizlerin günahlarını affeyle, okumuş olduğumuz Yasin’i Şerifi, Tebareke, Amme, Fatiha ve diğer sureleri, Salavatı Şerifleri eksikli, kusurlu veya yanlışlı oldu ise onları Meleklerinle tamam eyleyip kabul eyle yarabbi!

Bunlardan hâsıl olan sevabı en evvel başlarımızın tacı, gönüllerimizin ilacı olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) ve Hz. Âdem’den beri gelmiş geçmiş Peygamberlerin (Aleyhimüsselam), Erenlerin, Evliyaların, Şehitlerin, Şühedaların, Ashabı kiramın ve dini İslam’a hizmet etmiş, Kur’an’ı Kerim’i elden ele, dilden dile ulaştıran üstad efendilerimize hediye ettik vasıl eyle yarabbi!

Vefat edip bu dünyada kimsesi kalmamış Müslüman din kardeşlerimizin de ruhlarına bağışladık haberdar eyle. Bu haneden gelmiş geçmiş vefat edenlere Rahmet eyle. Bakide kalanların ömürlerini uzun, rızıklarını bol, ticaretlerini kârlı ve kalplerinde bulunan iyi dileklerine nail eyle! Amin.

Allah’ım! Okunan Kur’anı Kerim ve sûreleri hürmetine, dünyanın çeşitli yerlerinde zulüm gören insanları ve Müslümanları zalimlerin zulmünden kurtar. El-Kahhar isminin tecellisi ile zalimleri kahreyle. Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi her türlü afetlerden, musibetlerden ve düşmanların şerlerinden koru. Güvenlik güçlerimizi, polisimizi ve askerimizi terör belasından muhafaza et. Kahraman ordularımızı havada, karada ve denizde daima mansur ve muzaffer eyle! Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabırlar ihsan eyle. Gazilerimize de yaşam sevinci ve dayanma gücü ver. Ezanımızı dindirtme, bayrağımızı indirtme, güzel yurdumuzu düşmanlara böldürtme, sen yardımcımız ol yarabbi! Amin.

Ya ilah-el âlemin. Yerlerin, göklerin ve tüm mevcudatın, senin varlığına ve birliğine şehadet etmelerinin hürmetine, sana açılan eller ve seni zikreden diller hürmetine günahlarımızı bağışla. Bizleri hasta yatıp kapılara baktırma, yatanı utandırma, bakanı usandırma. Yasin’in yarısını, üç aylardan birisini, ölümün hayırlısını sen nasip eyle yarabbi! Amin.

Ey Merhameti sonsuz olan yüce Allah’ım! Bizleri Kur’an hakikatlarından, ehli sünnet yolundan ve sıratı müstakim olan istikametten ayırma. Nefsimize günahlardan ve isyanlardan uzak olmayı ilham et. Bizleri senin razı olacağın şekilde yaşat. Cümlemizi kendine kul, Habibine ümmet eyle. Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle. Bizleri bu dünyada vatansız, kabirde kefensiz, ahirette imansız bırakma. Gücümüzün yetmediği yükü bizlere yükleme. Dertlerimize deva, hastalarımıza şifa, borçlarımıza eda ihsan eyle. Bizleri (corona virüsü) gibi salgın hastalıklardan koru yarabbi! Amin.

Ey Hafîz olan yüce Allah’ım! Çocuklarımızın kalplerine ALLAH ve PEYGAMBER sevgisi, ahiret kaygısı, İslam şuuru ve ibadet şevki ver. Yavrularımızı maddi ve manevi tehlikelerden muhafaza et, onlara sağlıklı ömürler ihsan eyle, acılarını gösterme. Bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, akla ve hayale gelmez tüm kötülüklerden koru, ailelerimize huzur ve geçim ver. Aş isteyene aş, iş isteyene iş, eş isteyene hayırlı eş ver yarabbi! Amin.

Ya ilah-el âlemin! Senin vahdaniyetine güvenerek kapına geldik. Merhametine sığındık lütfuna geldik, kulluk edemedik affına geldik, sen Ğaffar ve Settar, Rahman ve Rahimsin. Biz nefsimize zulmettik, bilerek bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı affet, sana tövbe ediyoruz, bize lütfun ile muamele et yarabbi. Bizleri hicran ateşiyle yakma. İslam olarak getirdin İslam olarak götür. Kalp penceresini kapatma. Faydasız ilimden, doymayan nefisten, korkmayan kalpten, kabul olmayan duadan sana sığınırız. Amin.

Allah’ım! “LÂ İLÂHE İLLÂ ENTE SÜBHÂNEKE İNNÎ KÜNTÜ MİNEZ-ZÂLİMÎN” münacatı ile Yunus Aleyhisselam’ı balığın karnından sahili selamete çıkardığın gibi, bizleri de içinde bulunduğumuz bütün sıkıntılardan kurtar. Amin.

YA ALLAH, YA RAHMAN, YA RAHİM, YA FERD, YA HAYYU, YA KAYYÛM, YA HAKEM, YA ADL, YA KUDDÛS!

Dualarımızı Cuma günü,* üç aylar ve mübarek geceler hürmetine, İSMİ AZAM ve ESMA-UL HUSNA tabir edilen güzel isimlerin hürmetine; mukaddes beldelerde (Kâbe, Arafat, Mescidi Nebevi, ve Mescidi Aksa’da) yapılan dualara ilhak et. Bu duayı okuyan bütün mü’min kardeşlerimiz ile beraber duamızı dergahı izzetinde kabul et! Uzaktan yakından duamıza iştirak eden ve amin diyenleri iki cihanda aziz eyle ve bütün ölmüşlerin ruhlarını da hissedar eyle Allah’ım! Amin.

Rabbenâ âtina fid-dünya haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Rabbenağfirlî veli vâlideyye ve lil mü’minine yevme yekumül hısâb.

Yâ Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin diyen dillerimizi narı Cehennemden azat eyle!

Ömrümüz hitamında gözlerimiz perdelenmeden, sayılı nefeslerimiz tükenmeden, gaflet uykusuna dalmadan evvel, sağımızda Kur’an, kalplerimizde iman, dilimizde “Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve Eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Rasûluh” şehadet kelimesini söylemeyi cümlemize nasip eyle! Âmin.

Ve Selamün Alel-Mürselin. Vel-Hamdü-lillahi Rabbil-Alemin. El-Fatiha meas-salavat.

* * *

Uyarı: Website ve sosyal paylaşım sayfa sahiplerinin yukarıdaki “Bağışlama Duası” başlıklı yazının tamamını veya bir kısmını hiç bir şekilde kopyalayıp kendi web sitelerinde ve facebook, youtube gibi sayfalarında yayınlamasına izin yoktur. Sadece link paylaşabilirsiniz.

* Cuma Dua Saati: Cuma gününde bütün duaların kabul olduğu gizli ve kıymetli olan bir saat vardır, buna eşref saati veya saat-i icâbe denir. Bu vakit Perşembe günü akşamından başlayıp Cuma günü, gün batıncaya kadar olan zaman dilimidir.

Not: Çevirgel, döngel ve Şahmeran gibi dualara itibar etmeyiniz, doğru değildir ve kaynağı yoktur. Dua nasıl yapılır ve duanın önemi bu linkte >

KLASİK BİR HATİM DUASI 

Yazan/Derleyen: Murat Sevimbay

Faydalanılan Kaynaklar:
Diyanet İşleri Başkanlığı Yay. Risale-i Nur Külliyatı ve Dua Kitapları

Bağışlama Duası Hakkında

Yüce Kitabımız Kur’anı Kerim’in Furkan Suresi 77. Ayetinde “Duanız Olmasa Ne Ehemmiyetiniz Var” ve Peygamberimizin S.A.V. bir Hadisi Şerifinde “Dua İbadetin Özüdür” buyrulmuştur. Bağışlama Duası, genelde Cuma günleri ve mübarek gecelerde Yasin suresi veya diğer Kur’an sureleri okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualardandır.

Bağışlama kelimesi bir kaç anlama gelmektedir:

1- Bağış yapmak; hayır, hasenat ve duaları hediye etmektir. Bağışlama yalnızca ölmüşlerimize olmamalı, hayatta olanlara da yapılmalıdır.

2- Affetmek, bağışlanmak anlamındadır.

Yukarıdaki bağışlama duası muteber kaynaklardan derlenmiş olup, kapsamlı bir duadır ve her zaman okunabilir. Dua aynı zamanda tövbe ve bağışlanma duası olarak da yapılabilir.

Bu duayı yazıp yayınlamak hiç aklımda yokken bir gün bir iş arkadaşım eski ve yıpranmış bir A-4 kağıdında yazılı olan duayı bana gösterdi. Yarım sayfadan ibaret olan bu duayı temize çekerek çoğaltmak istedik. “Bağışlama Duası” başlıklı olan bu dua; genelde Cuma günlerinde, Yasin veya diğer sureler okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualar’dandı. Temize çektiğim ve aynı zamanda bilgisayarıma kaydettiğim duayı, İnternet ortamında da insanların faydalanması için sitemizde yayınlama fikri doğdu. Fakat dua çok kısa idi, biraz daha kapsamlı olması için muteber dua kitaplarından faydalanarak eklemeler yaptım ve sonuçta dua iki sayfa oldu. Ekim 2016 tarihinde sitemizde yayınladığım bu dua kısa bir zamanda “Bağışlama Duası” kelime bazında, “google” başta olmak üzere arama motorlarında ilk sıralarda yer aldı. Fikrime ilham olan bu yayın için kısada olsa duayı yazanlardan ve sebep olanlardan Allah razı olsun.

***

Keywords: Bağışlama duası okunuşu ve anlamı, Ölü için bağışlama duası, Covid-19 korona virüsü dua, Kendimiz için bağışlama duası, Hastalara bağışlama duası, Yurdumuz için bağışlama duası, Kandil bağışlama duası, Yasin suresi duası

26 Comments

 • Murat Sevimbay cok tesekkür ederiz böyle güzel uzun ve cok incelikle Dua icin.
  Sayfalarda bütün dualari arastirip okudum ,bu kadar emek verilmis bir dua bulamadim ,siz herseyi düsünüp yazmissin emeginize ve kaleminize saglik.Allah sizden razi olsun.
  Lütfen herkes emege saygi göstersin !!!
  Saygilar

 • Teşekkür ederiz Allah sizlerden razı kalsın mevlam dünya ahirette kul hakkı ile karşılaştırmasın amin

 • Allah razı olsun çok güzel ve kapsamlı olmuş elleriniZe sağlık allah cümleminizin hayırlı dualarını kabul etsin amin ecmain🙏

 • Allah razi olsun emeginize saglik cok kapsamli bir dua ve cok uzun hic bir yerde böyle bir dua bulamadim tam aradigim gibi sanki bizleri duymussunuz böyle bir duaya ihtiyac vardi.InsaAllah bu emeginizin karsiligini ödeki dünyada alirsiniz.Kadir Gecesi dua ediyorum size insl kabul olur.🖒🏻

 • Allahım razi olsun insallah okurken çok gözyaşı döktüm beni çok etkiledi Rabbim yar ve yardımcımız olmaya devam edecek inşallah AMİNNNNNN

 • gözyaşları içinde okumama vesile olduğunuz bu dua icin Allah sizlerden razı olsun..Rabbim gönülden edilen tum dualari kabul etsin insallah

 • Maşaallah. Gerçekten içimden geçenleri kapsayarak güzel bir dua olmuş. Hakikaten ararken bulamadığım dua; iyiki sayfanıza rastladım. Allahım razı olsun cümlemizden. Hayırlı cumalar ve ayrıca inşaallah yarınki sohbette kullanacağım dua olacak.

 • ellerine sağlik….cok güzel dua allah razı olsun..bütün müslüman ailime hayırlara vesile olsun……………allah razı olsun…güzel dualarınızı bekliyorum,,,,,,,,,,,

 • Allah razı olsun kardeşim bende böyle bir dua arıyordum ve bu akşam karşıma çıktı çok severek okudum sizlerden Allah razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun çok beyendim

 • S.A din kardeşim ALLAH senden razı olsun her hafta kurandan sonra bu duayı yapıyorumher okunan surelerden Rabbim senin ölmüşlerinide sebeplendirsin insaallah

 • Allah razı olsun çok güzel bir bağışlama duası olmuş ellerinize ve emeğinize sağlık. Rabbil alemin siz ve sizin gibi insanları daima karşımıza çıkarsın inşallah.

 • Ağzına kollarına ellerine parmaklarına sağlık. Gerçekten çok güzel, insanin içinden gelenleri dışa vurmuş hali. Tam kendini ifade edemeyenler, dile getiremeyenler için çok güzel bir şey bu. Dualarıyla birlikte yazmışın, çok teşekkür ederiz. Okuduğumuz her duada sanada bol dua ederiz.

 • Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir dua derleyip hazırlamışsın emeğine sağlık🤲🤲

 • Sizden Allah razı olsun, dün akşam komşumda yasinleri okuduk güzel bir dua aradım internet te sizin dua karşına çıktı oldukça kapsamlı bir dua olmuş okudum herkes çok beğendi ve bugün rüyamda şehitleri gördüm çok duygulandım. Rabbim emeğinizin karşılığını cennetinde de versin inşallah.

Click here to post a comment

logo