Blogspot inanç

Bağışlama Duası

yasin bagislama duasi - Bağışlama Duası

Hatim, Yasin, Tebareke, Amme veya diğer sureler okunduktan sonra yapılan bağışlama duası anlamlı ve kapsamlı bir duadır. Allah kabul etsin! Aşağıdaki dua aynı zamanda tövbeyi kapsadığından “BAĞIŞLANMA DUASI” olarak da yapılabilir.

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ * بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Eûzü billahi mineş-şeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdülillah Rabbil’ âlemin, vessalatü vesselamü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim.

Ey karanlık kalpleri nuruyla aydınlatan, kainatın yegane sahibi olan ulu Allah’ım!

Ey bizi yoktan var edip varlığından haberdar eden kainatın yegane sahibi olan Yüce Allah’ım!

Ellerimizi açtık semaya, boynumuzu büktük sen ulular ulusu Mevla’ya. Bütün güzel isimlerinin ve Esma-i nebi hürmetine bizlerin günahlarını affeyle, okumuş olduğumuz Yasin’i Şerifi, Tebareke, Amme, Fatiha ve diğer sureleri, Salavatı Şerifleri eksikli, kusurlu veya yanlışlı oldu ise onları Meleklerinle tamam eyleyip kabul et ya rabbi!

Bunlardan hâsıl olan sevabı en evvel başlarımızın tacı, gönüllerimizin ilacı olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) ve Hz. Âdem’den beri gelmiş geçmiş Peygamberlerin (Aleyhimüsselam), Ashabı kiramın, Erenlerin, Evliyaların, Şehitlerin, ve dini İslam’a hizmet etmiş, Kur’an’ı Kerim’i elden ele, dilden dile ulaştıran üstat efendilerimize hediye ettik vasıl eyle yarabbi!

Vefat edip bu dünyada kimsesi kalmamış Müslüman din kardeşlerimizin de ruhlarına bağışladık haberdar eyle. Bu haneden gelmiş geçmiş vefat edenlere Rahmet eyle. Bakide kalanların ömürlerini uzun, rızıklarını bol, ticaretlerini kârlı ve kalplerinde bulunan iyi dileklerine nail eyle. Okuduklarımızla amel etmeyi de bizlere nasip eyle! Amin.

Allah’ım! Okunan Kur’an’ı Kerim ve sûreleri hürmetine, dünyanın çeşitli yerlerinde zulüm gören insanları ve Müslümanları zalimlerin zulmünden kurtar. El-Kahhar isminin tecellisi ile zalimleri kahreyle. Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi her türlü afetlerden, musibetlerden ve düşmanların şerlerinden koru.

Güvenlik güçlerimizi, polisimizi ve askerimizi terör belasından muhafaza et. Kahraman ordularımızı havada, karada ve denizde daima Mansur ve muzaffer eyle! Şehitlerimize rahmet, yakınlarına sabırlar ihsan eyle. Gazilerimize de yaşam sevinci ve dayanma gücü ver. Ezanımızı dindirtme, bayrağımızı indirtme, güzel yurdumuzu düşmanlara böldürtme, sen yardımcımız ol ya rabbi!

İşgal altındaki ilk kıblemiz ve Miracın basamağı Mescidi Aksa’yı ve Peygamberler şehri Kudüs’ü zalimlerin işgalinden kurtar ya rabbi! Öz vatanlarında evlerinden, yurtlarından kovulan ve zulme uğrayıp garip kalan mazlumlara da kurtuluşlar nasip eyle! Amin.

Yâ rabbi! ülkemizde meydana gelen yangın felaketinden sana sığınırız, sen ormanlarımızı koru Allah’ım! Rahmeten-lil-alemin olan habibin Muhammed Mustafa (S.A.V) hatırına merhametini imdat eyle, kurtar yananları. Melek ordularını yardıma gönder Allah’ım! Sen dur dersen durur, senin söndürdüğünü kimse yakamaz senin yaktığın ateşi kimse söndüremez. Allahu Ekber !

Ey Hazreti İbrahim’in ateşini yaktırmayan Allah’ım! bu ateşi yakanları zatının hışmına havale ettik. Bu memlekete düşman olanların tamamının elini kolunu gücünü iptal eyle. Yangın ve sel felaketlerinden mağdur olan insanlarımıza teselli buyur, eksilen mallarının yerini doldur yâ rabbi! Amin…

Allah’ım! sen içimizdeki saf temiz inananlar hürmetine, sabi çocuklar hürmetine, bölgede yaşayan hayvanat hatırına, onlarla geçimini sağlayan köylerdeki kardeşlerimiz hatırına, Rüzgarlarınla bulutları oraya çeviriver yağmur Rahmetini indiriver. Âmin.

Ya ilah-el âlemin. Yerlerin, göklerin ve tüm mevcudatın, senin varlığına ve birliğine şehadet etmelerinin hürmetine, sana açılan eller ve seni zikreden diller hürmetine günahlarımızı bağışla. Bizleri hasta yatıp kapılara baktırma, yatanı utandırma, bakanı usandırma. Yasin’in yarısını, üç aylardan birisini, ölümün hayırlısını sen nasip eyle ya rabbi!

Ey Merhameti sonsuz olan yüce Allah’ım! Bizleri Kur’an hakikatlarından, ehli sünnet yolundan ve sıratı müstakim olan istikametten ayırma. Nefsimize günahlardan ve isyanlardan uzak olmayı ilham et. Bizleri senin razı olacağın şekilde yaşat. Cümlemizi kendine kul, Habibine ümmet eyle. Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle.

Bizleri bu dünyada vatansız, kabirde kefensiz, ahirette imansız bırakma. Gücümüzün yetmediği yükü bizlere yükleme. Dertlerimize deva, hastalarımıza şifa, borçlarımıza eda ihsan eyle. Bizleri (korona virüs) gibi salgın hastalıklardan muhafaza eyle. Yağmursuzluk ve kuraklıktan sana sığınıyoruz. Bizleri rahmetinden mahrum eyleme ya rabbi!

Ey karanlık kalpleri nuruyla aydınlatan ulu Allah’ım! Çocuklarımızın kalplerine ALLAH ve PEYGAMBER sevgisi, ahiret kaygısı, İslam şuuru ve ibadet şevki ver. Yavrularımızı maddi ve manevi tehlikelerden muhafaza et, onlara sağlıklı ömürler ihsan eyle, acılarını gösterme. Bizleri görünür görünmez kazalardan, belalardan, akla ve hayale gelmez tüm kötülüklerden koru, ailelerimize huzur ve geçim ver. Aş isteyene aş, iş isteyene iş, eş isteyene hayırlı eş ver yâ rabbi! Amin.

Senin vahdaniyetine güvenerek kapına geldik. Merhametine sığındık lütfuna geldik, kulluk edemedik affına geldik, sen Gaffar ve Settar, Rahman ve Rahimsin. Biz nefsimize zulmettik, bilerek bilmeyerek işlediğimiz günahlarımızı affet, sana tövbe ediyoruz, bize lütfun ile muamele eyle. Bizleri hicran ateşiyle yakma. İslam olarak getirdin İslam olarak götür. Kalp penceresini kapatma. Faydasız ilimden, doymayan nefisten, korkmayan kalpten, kabul olmayan duadan sana sığınıyoruz ya rabbi!

Ey Yüceler Yücesi Allah’ım! “LÂ İLÂHE İLLÂ ENTE SÜBHÂNEKE İNNÎ KÜNTÜ MİNEZ-ZÂLİMÎN” münacatı ile Yunus Aleyhisselam’ı balığın karnından sahili selamete çıkardığın gibi, bizleri de içinde bulunduğumuz bütün sıkıntılardan kurtar. Amin.

YA ALLAH, YA RAHMAN, YA RAHİM, YA FERD, YA HAYY, YA KAYYÛM, YA HAKEM, YA ADL, YA KUDDÛS!

Dualarımızı Cuma günü,* üç aylar, mübarek gün ve geceler hürmetine, İSMİ AZAM ve ESMA-UL HUSNA tabir edilen güzel isimlerin hürmetine; mukaddes beldelerde (Kâbe, Arafat, Mescidi Nebevi, ve Mescidi Aksa’da) yapılan dualara ilhak et. Bu duayı okuyan bütün mü’min kardeşlerimiz ile beraber duamızı dergahı izzetinde kabul et! Uzaktan yakından duamıza iştirak eden ve amin diyenleri iki cihanda aziz eyle ve bütün ölmüşlerin ruhlarını da hissedar eyle ya rabbi! Amin.

Rabbenâ âtina fid-dünya haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Rabbenağfirlî veli vâlideyye ve lil mü’minine yevme yekumül hısâb.

Yâ Rab, kusurumuzu affet. Bizi kendine kul kabul et. Emanetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Amin diyen dillerimizi narı Cehennemden azat eyle!

Ömrümüz hitamında gözlerimiz perdelenmeden, sayılı nefeslerimiz tükenmeden, gaflet uykusuna dalmadan evvel, sağımızda Kur’an, kalplerimizde iman, dilimizde (buyurun) “Eşhedü enlâ ilâhe illallâh ve Eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Rasûluh” şehadet kelimesini söylemeyi cümlemize nasip eyle! Amin.

Ve Selamün Alel-Mürselin. Vel-Hamdü-lillahi Rabbil-Alemin. El-Fatiha meas-salavat!

***

Uyarı: Web site ve sosyal paylaşım sayfa sahiplerinin yukarıdaki “Bağışlama Duası” başlıklı yazının tamamını veya bir kısmını hiç bir şekilde kopyalayıp kendi web sitelerinde ve facebook, youtube gibi sayfalarında yayınlamasına izin yoktur. Sadece link paylaşabilirsiniz.

* Cuma Dua Saati: Cuma gününde bütün duaların kabul olduğu gizli ve kıymetli olan bir saat vardır, buna eşref saati veya saat-i icabe denir. Bu vakit Perşembe günü akşamından başlayıp Cuma günü, gün batıncaya kadar olan zaman dilimidir.

Not: Çevirgel, döngel ve Şahmeran gibi dualara itibar etmeyiniz, doğru değildir ve kaynağı yoktur. Dua nasıl yapılır ve duanın önemi bu linkte >

HATİM DUASI 

Yazan/Derleyen: Murat Sevimbay

Faydalanılan Kaynaklar:
Hayrettin Pehlivan, Diyanet İşleri Başkanlığı Yay. Risale-i Nur Külliyatı ve Dua Kitapları.

Bağışlama Duası Hakkında

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Furkan Suresi 77. Ayetinde “Duanız Olmasa Ne Ehemmiyetiniz Var” ve Peygamberimizin S.A.V. bir Hadisi Şerifinde “Dua İbadetin Özüdür” buyrulmuştur. Duanın makbulü gönülden geldiği gibi olanıdır. Kolaylık olması için okuyucularla paylaştığım Bağışlama Duası, genelde Cuma günleri ve mübarek gecelerde Yasin suresi veya diğer Kur’an sureleri okunduktan sonra hatim duası tarzında yapılan dualardandır.

Bağışlama kelimesi bir kaç anlama gelmektedir:

1- Bağış yapmak; hayır, hasenat ve duaları hediye etmektir. Bağışlama yalnızca ölmüşlerimize olmamalı, hayatta olanlara da yapılmalıdır.

2- Affetmek, bağışlanmak anlamındadır.

Yukarıdaki bağışlama duası muteber kaynaklardan derlenmiş olup, kapsamlı bir duadır ve her zaman okunabilir. Dua aynı zamanda tövbe ve bağışlanma duası olarak da yapılabilir.

Bu duayı yazıp yayınlamak hiç aklımda yokken bir gün bir iş arkadaşım eski ve yıpranmış bir A-4 kağıdında yazılı olan bir dua bana gösterdi. Yarım sayfadan ibaret olan bu duayı yeniden yazıp bilgisayarıma kaydettim. İnternet ortamında da insanların faydalanması için sitemizde yayınlama fikri doğdu. Fakat dua çok kısa idi, biraz daha kapsamlı olması için muteber dua kitaplarından faydalanarak özet çıkarıp eklemeler yaptım ve sonuçta dua iki sayfa oldu. Eylül 2016 tarihinde sitemizde yayınladığım bu dua kısa bir zamanda “Bağışlama Duası” kelime bazında, “Google” başta olmak üzere arama motorlarında ilk sıralarda yer aldı. Sebep olanlardan Allah razı olsun. Bu dua gündeme göre güncellenmektedir.

cami footer - Bağışlama Duası

Anahtar Kelimeler: Bağışlama duası okunuşu ve anlamı, Ölü için bağışlama duası, Kendimiz için bağışlama duası, Hastalara bağışlama duası, Yurdumuz için bağışlama duası, Kandil bağışlama duası, Yasin suresi duası, Yasin Bağışlama Duası, Sivrihisar web sitesi, Eskişehir Sivrihisar haberleri, Ellerinize sağlık Allah razı olsun, Okuduklarımızı bağışlama duası, Cuma Duası, Dua Saati, Güzel dualar, Kayıp dualar, Makbul dua, Mevlit duası, Seçme dualar, Şifalı dualar, Türkçe dua, Ramazan ayı duası, Ramazanda okunacak dua, Şehri Ramazan

https://blog.sivrihisar.web.tr

54 Comments

 • Murat Sevimbay cok tesekkür ederiz böyle güzel uzun ve cok incelikle Dua icin.
  Sayfalarda bütün dualari arastirip okudum ,bu kadar emek verilmis bir dua bulamadim ,siz herseyi düsünüp yazmissin emeginize ve kaleminize saglik.Allah sizden razi olsun.
  Lütfen herkes emege saygi göstersin !!!
  Saygilar

 • Teşekkür ederiz Allah sizlerden razı kalsın mevlam dünya ahirette kul hakkı ile karşılaştırmasın amin

 • Allah razı olsun çok güzel ve kapsamlı olmuş elleriniZe sağlık allah cümleminizin hayırlı dualarını kabul etsin amin ecmain🙏

 • Allah razı olsun emeğinize sağlık. Rabbim cümlemizin dualarını kabul etsin inşallah.

 • Allah razi olsun emeginize saglik cok kapsamli bir dua ve cok uzun hic bir yerde böyle bir dua bulamadim tam aradigim gibi sanki bizleri duymussunuz böyle bir duaya ihtiyac vardi.InsaAllah bu emeginizin karsiligini ödeki dünyada alirsiniz.Kadir Gecesi dua ediyorum size insl kabul olur.🖒🏻

 • Allahım razi olsun insallah okurken çok gözyaşı döktüm beni çok etkiledi Rabbim yar ve yardımcımız olmaya devam edecek inşallah AMİNNNNNN

 • gözyaşları içinde okumama vesile olduğunuz bu dua icin Allah sizlerden razı olsun..Rabbim gönülden edilen tum dualari kabul etsin insallah

 • Maşaallah. Gerçekten içimden geçenleri kapsayarak güzel bir dua olmuş. Hakikaten ararken bulamadığım dua; iyiki sayfanıza rastladım. Allahım razı olsun cümlemizden. Hayırlı cumalar ve ayrıca inşaallah yarınki sohbette kullanacağım dua olacak.

 • Ellerinize sağlık Allah razı olsun. Çok güzel dua, bütün Müslüman alemine hayırlara vesile olsun. Güzel dualarınızı bekliyorum.

 • Allah razı olsun kardeşim bende böyle bir dua arıyordum ve bu akşam karşıma çıktı çok severek okudum sizlerden Allah razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun çok beyendim

 • S.A din kardeşim ALLAH senden razı olsun her hafta kurandan sonra bu duayı yapıyorumher okunan surelerden Rabbim senin ölmüşlerinide sebeplendirsin insaallah

 • Allah razi olsun sizden duayi hep hanımıma yaptırıyordum bugun kendim yaptim.

 • Allah razı olsun çok güzel bir bağışlama duası olmuş ellerinize ve emeğinize sağlık. Rabbil alemin siz ve sizin gibi insanları daima karşımıza çıkarsın inşallah.

 • Ağzına kollarına ellerine parmaklarına sağlık. Gerçekten çok güzel, insanin içinden gelenleri dışa vurmuş hali. Tam kendini ifade edemeyenler, dile getiremeyenler için çok güzel bir şey bu. Dualarıyla birlikte yazmışın, çok teşekkür ederiz. Okuduğumuz her duada sanada bol dua ederiz.

 • Allah razı olsun kardeşim çok güzel bir dua derleyip hazırlamışsın emeğine sağlık🤲🤲

 • Sizden Allah razı olsun, dün akşam komşumda yasinleri okuduk güzel bir dua aradım internet te sizin dua karşına çıktı oldukça kapsamlı bir dua olmuş okudum herkes çok beğendi ve bugün rüyamda şehitleri gördüm çok duygulandım. Rabbim emeğinizin karşılığını cennetinde de versin inşallah.

 • Allah razı olsun çok güzel dua yaşım ondört ve bu kandil gününde okudum bağışladım rabbim her kezin duasını kabul etsin AMİN

   • Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Her hafta ve önemli gecelerde okuduğum, okuduğumda da yanımda olanların beğendiği ve istediği bir dua. Allah’ım ahirette karşınıza çıkarsın inşallah. Selam ve dua ile.

 • Allah razı olsun gönlünüze sağlık uzun süredir hep bu duayı okuyorum telefonumda kayıtlı duanın içten yapılanı makbuldür ama gel gör ki iki lafı biraraya getiremiyoruz o yüzden detaylı bir dua Rabbim cümlemizin dualarını kabul etsin Hayırlı kandiller.

 • Allah razı olsun çok güzel dua. Gönüllere huzur veriyor. Hergün okumaya çalışıyorum. Sizlerede duacıyız. Selam ve dua ile.

 • Allah razı olsun çok güzel dua rabbim hepimizi affetsin inşallah peygamber efendimizin (SAV) sancağı altında toplanmayı bizlere nasip etsin inşallah..
  Duayı yazan arkadaş emeğine sağlık.
  Selam ve dua ile..

 • Allah razı olsun 🤍 her kuranımızdan sonra okuyoruz hanımlarımız ile Allah bin kere razı olsun ağzınıza sağlık sağolun var olun

 • Tebrik ediyorum sizi.hemen ulkemizdeki yangin icinde ekleme yapmissiniz.allah razi olsun

 • her zaman huşu içinde okuduğum ve feyz aldığım bir dua sürekli yenilikler katıyorsunuz; Rabbim razı olsun.

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bağışlama Duası