Sivrihisar Haberleri

Bakarsan Tablo Gezersen Tarih!

Bakarsan Tablo Gezersen Tarih Kokan Bir İlçe

gezgin manzara - Bakarsan Tablo Gezersen Tarih!

SİVRİHİSAR

Şehir merkezindeki tarihi birikimle birlikte şehir merkezine beş on km’lik uzaklıkta görkemli doğa manzaraları ile karşılaşırsınız. Pastel bir resmin içinde dolaşır gibi hissettiğiniz manzaralardan Sivrihisar nasibini fazlasıyla almış.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Mart 2014 seçimlerinden bu yana geçen 18 aylık sürede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında şu açıklamalarda bulundu.

“Göreve başladığımızda içine kapalı dışarıdaki güncel hayattan yoksun yorgun, tarihiyle insanlarıyla üzeri tozlanmış bir ilçeydik. Bismillah dedik, ekibimizle birlikte kollarımızı sıvadık hep beraber Sivrihisar’ın üzerindeki toz bulutunu sıyırdık ve cevherleri ön plana çıkarmak için çalışmalarımıza başladık.

Sivrihisar, şu anda şantiye alanı gibi her taraf inşaat halinde. Sokak sağlıklaştırmaları. Restorasyon işleri, Reklasyon alanları, park ve bahçeler yapıyoruz. Ulu Camimizin restorasyon ve çevre düzenlemesini tamamladık. Alemşah Parkının çevre düzenlenmesi ile birlikte, vatandaşlarımız için dinlenme sahası ve yeşil alan oluşturduk. Kilisenin çevre düzenini yaparak ışıklandırdık. Saat Kulemiz için yeni ve geniş kapsamlı bir proje hazırladık, yakın zamanda uygulamasına başlayacağız. Zaimağa Konağını Kurtuluş Müzesi yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Kendimize hedefler koyduk. İnşallah 2016’nın sonuna kadar o hedeflere de ulaşacağız.

Sivrihisar’ı tarihiyle, kültürüyle kısacası her yönüyle insanların ilgisini çekecek, örnek gösterilecek, marka şehir yap­mak için gecemizi gündüzümüze katıp çalışmalarımıza bu doğrultuda devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Yüzügüllü “Dörtyol mevkiinde bulunan Nasreddin Hoca’mızın heykelini ve parkını yeniledik. Nasreddin Hocamız için Anıt Mezar çalışmalarımız tamamlanmak üzere.

Sivrihisar’da yıllardır eksikliği hissedilen, gençlerimizin ve her kesimden insanımızın spor yapabilmesine olanak sağlayacak Spor Kompleksi oluşturduk. Yüzme havuzu projemizi de yakın zamanda hayata geçireceğiz.

Ayrıca, üç katlı yeni Belediye hizmet binamızı bitirdik. Halkımıza ve memleketimize yakışır bir bina yaptık. Biz, bir şeyleri yaparken günü kurtarmak adına geçici değil, ileriye dönük kalıcı eserler yapmaya çalışıyoruz.”

Köylerimize de Hizmet Götürüyoruz

Büyükşehir yasası ile Sivrihisar’a bağlı 65 köyün mahalle statüsüne dönüştüğünü söyleyen Başkan Yüzügüllü, “Köylerimize de hizmet götürüyoruz, parke kaldırım döşüyoruz, asfalt atıyoruz, çocuk oyun alanları oluşturuyoruz, camilerimize ve imam evlerine bakım yapıyoruz, kısacası Sivrihisar Belediyesi olarak köylerimizin ne ihtiyaçları varsa onları gidermek için çalışıyoruz. Ayrıca, çeşitli fuarlara katılarak Sivrihisar’ımızın dışarıda da tanıtımını yapıyoruz. Yaptığımız projeler ve çalışmalarla ilgili Tarihi Kentler Birliğinden başarı ödülü aldık. Nasreddin Hoca’mızın dediği gibi “Dünyanın Merkezi Burasıdır’’ Sivrihisar ’sız hiçbir şey olmayacağını göstereceğiz.” diye konuştu.

Sivrihisar için 3 Milyonluk Ekipman Oluşturduk

Başkan Yüzügüllü “Göreve geldiğimizde ekipman sıkıntısı vardı. 3 milyon TL. ile Kamyon, Greyder, Kepçe, Dozer, Çöp Arabası, Vakumlu Yol Süpürge aracı vs. alarak araç parkımızı güçlendirdik. 3 milyonu da belediye garajımıza yatırım yaptık. Organize Sanayi Bölgesini hayata geçirdik. Planları onaylandı. Levhasını diktik. Kısa süre içinde altyapı ihalesine çıkıyoruz. Doğalgaz çalışmalarımız onaylandı. Allah nasip ederse 2017 yılında Sivrihisar’da Doğalgaz yakmaya başlayacağız. Böylece göçü de önlemiş olacağız. Tarihi Zaimağa Konağının girişinde çirkin bir görüntü oluşturan ve yıllardır atıl vaziyette bulunan bina aslına uygun yeniden inşa edildi. Sivrihisar Belediyesi Misafirhanesi olarak hizmet verecek. Yine ilçemizde restorasyonu başlayıp bir türlü bitirilememiş, yarım kalan Osmanlı Evlerinin takipçisiyiz.

Başkan Yüzügüllü “Seçim vaatlerini birer birer yerine getirmek için çalıştıklarını, seçim döneminde 20 vaat yapmışsak 16. yerine getirdik 18 ay gibi kısa bir sürede. Sivrihisar yıllarca vakit kaybetti, artık kaybedilecek vakit yok.

Her şey SİVRİHİSAR için. DURMAK YOK YOLA DEVAM.

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bakarsan Tablo Gezersen Tarih!