Akif Yaşar Yurtdaş

Bamya Çorbası

Bamya Çorbası 

bamya corba - Bamya Çorbası

Sivrihisar’ın zengin bir mutfak kültürü vardır. Fırsat buldukça, Sivrihisar yemeklerine yer vereceğim. Davetlerin baş yemeği bamya çorbasından başlayalım.

Bamya çorbası, Sivrihisar’da düğünlerin olmazsa olmazıdır. Nedendir bilmem üzerine limon da sıksanız kolay kolay sıcaklığını bırakmaz, zaten bamya çorbası da sıcak olursa hora geçer…

Bu arada, kuru bamya fiyatı nedir merak ettim, Şef Ahmet kardeşime sordum, şu anda kilosunun 190 lira olduğunu, salgından önce 200-220 lira civarında olduğunu söyledi. Düğün davetleri azaldığı için fiyatlarda düşme olmuş.

Bamya çorbası daha çok Ege ve İç Anadolu’nun bölgelerinde yapılıyor. Bizim buralarda, Eskişehir merkez ve Sivrihisar, Günyüzü, Mihalıççık ilçelerinde, Afyon’un da Emirdağ ilçesinde bamyaya talep çok oluyor…

Ebegümecigiller familyasına giren bamya ılıman bölgelerde yetişiyor. Sivrihisar’da daha çok Amasya’nın kuru bamyası kullanılır. Üreticiler, bamya yetiştirmenin kolay olmadığını söylüyor, güneş doğmadan, sabah serinliğinde toplanıp, özel işlemlerle kurutulması gerekiyormuş, 10 kilo yaş bamyadan ancak, 1 kilo kuru bamya elde edilirmiş…

BAMYANIN FAYDALARI

Bamya A, B ve C vitaminleri bulunur, kalsiyum, demir, manganez ve magnezyum mineraller bakımından zengindir. Özellikle, içerisindeki yüksek miktardaki liften dolayı sağlıklı yaşam ve hastalıklardan korunma konusunda biçilmiş kaftandır.

Kolesterol seviyesini düzenler, mide ve sindirim problemlerine iyi gelir. Diyabet tedavisinde kullanılır, kronik hastalıkların riskini azaltma, kalbi koruma kanser riskini azaltma gibi özellikleri vardır. Cilt problemlerine iyi gelir, görmeyi güçlendirir, boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Bamya suyunun kansızlığı önleme özelliği vardır. Diyetisyenler tarafından tavsiye edilen bir besindir.
***
BAMYA ÇORBASININ PİŞİRİLMESİ

Prof. Dr. Mustafa KILIÇAL ‘ın “Sivrihisar’ın Ünlü Yemekleri” kitabında bamya çorbası şöyle tarif ediliyor.
Malzemeler : *100 gr. (ipe dizili) kuru bamya. *250 gr. Kuşbaşı koyun veya kuzu eti. *4 bardak et suyu. *1 adet kuru soğan (ince doğranmış.) *Salça, tuz, kırmızı biber.
*Tereyağı veya Mısırözü yağ. * 1 adet limon.

Pişirilişi :
a) Kaynar suya kuru bamya atılır +yarım limon sıkılır. Bamya haşlanır, yumuşayınca sudan çıkarılır. İpliklerinden çıkarılıp bir kaba konur.
b) Bir başka kapta kuşbaşı et suda haşlanır. Bu da bir yanda durur.
c) İnce, ince doğranmış soğan, (isteğe bağlı olarak içine kuyruk yağı konur) kısık ateşte, yağda sote edilir. Üzerine salça, tuz, biber ilave edilir.
d) Et suyu tencereye konur, içine bamya atılır. +üzerine tekrar yarım limon sıkılır. 10 dakika kaynatılır. +Üzerine haşlanmış et ilave edilir. +Evvelce hazırlanmış soğan, salça, biber, tuz karışımı eklenir. 5 dakika daha kaynatılır.
Çorbamız hazırdır, taslara konur, üzerine limon sıkılarak sıcak, sıcak içilir. Afiyet olsun.
***
Cengiz ARIN kardeşimin yazdığı “BAMYA ÇORBASI” şiirinden bir bölümü, onun hoşgörüsüne sığınarak buraya alıyorum.

BAMYA ÇORBASI
Sivrihisar usulü bamya çorbası,
İnanın çorbaların kraliçesi, en hası.
Nasip olurda, içersen sıcacık bir tası ,
Söze gerek kalmaz, olursun müptelası.

Ya Sivrihisarlı yapmalı, ya tatmalısın Sivrihisar’da,
Pek tadı tuzu olmaz ki, başka diyarda,
Fırsatı kaçırma, duyarsan kokusunu civarda,
Bamyada saklıdır bilesin, lezzette, şifalarda.

Düğünlerin baş ikramı, pilavdan önce,
Asla sofradan uzaklaşma, otur görünce,
O müthiş lezzet, diline damağına değince,
Şüphen olmasın keyifleneceksin yeterince.

Unutma bir Sivrihisarlı yapsın marifetli olsun,
Sadece et suyu yetmez, kuş başı etli olsun.
Her kaşığı unutulmaz lezzetle dolsun,
Nasibi, kısmeti olana, sıhhatli, afiyetli olsun.
***
Sağlıcakla kalın. Yaşar YURTDAŞ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bamya Çorbası