inanç Mesut Akdağ

Başlamanın Oluşu

Başlamanın Oluşu

baslamanin olusu - Başlamanın Oluşu

“O ki, yarattığı her şeyi güzel yaptı. İnsanı yaratmaya da çamurdan başladı. Sonra onun neslini bir öz sudan, değersiz bir sudan yarattı.” (Secde 32/7-8)

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Bir işi yapmak, bir yere varmak, hedefe ulaşmak, insanlarla ilişkide bulunmak ve hayatımızın günlük işleri olan yürümek, yemek, içmek gibi fiillerini yerine getirmek ve diğer yapmak istediğimiz her türden işe önce başlamak gerek. Bir şeyin yaratılması için sadece ol demesi ile tüm alemi yaratacak kudrete sahip olan Yüce Yaratıcı Allah, Secde suresinin 7-8. Ayetlerinde insanı direk yaratmadığını yaratmaya başladığını ifade ediyor. Burada Allah bizlere hangi iş olursa olsun önce bir başlangıcı olması gerektiğini bildiriyor.

Başlamak, her ne olursa olsun, nasıl bir iş olursa olsun ilk hareket noktasıdır. Bu sebeple başlayacağımız olaya önce kendimizi hazırlayacağız. Yapacağımız ne ise onun hakkında bilgi sahibi olacağız. Fizibilite çalışması yapıp olaya vakıf, hâkim olacağız. Konsantrasyonumuzu sağlayıp bilgi ve his olarak tam bir donanım ve hazırlıkla başlayacağız. Bu şekilde başladığımız zaman tam bir motivasyon ile moral depolayıp işimize odaklanırız. Böyle bir başlangıç, karşımıza çıkacak tüm engelleri geçmemizi, zorluklar karşısında yılmamamızı, aksine daima azim ve gayret aşılayıp işimizi en güzel şekilde tamamlamamızı sağlar.

Secde suresindeki ayet-i kerime başlamanın, bir işe koyulmadan önce bilgi, araştırma ve özgüvenin olmasının şart olduğunu bize öğütlemek istemektedir.

Her başlangıçta bir birikimin, özgüvenin yanında olmazsa olmazı Allah’ın adı besmeledir. Bir işe kalkışacağımız zaman Allah’ın adı besmele “Bismillahirrahmanirrahim” kısaca “Bismillah” diyerek başlayacağız. Besmele bize tevekkül, özgüven ve Allah’ın bizim yanımızda olduğunun hissini verir.

Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadisinde “Besmele ile başlanmayan her iş bereketsiz ve güdüktür.” (Camiu’s-Sağir,6284) buyurmaktadır. Besmele ile başlamadığımızda Allah’ın hikmetini, yardımını ve gücünü manevi olarak yanımızda bulamayız. Besmelesiz yaptığımız işlerimizin sonu her ne kadar başarılı olursa olsun ahiret yönü itibari ile boştur. Çünkü onca çalışmamız ve gayretimiz besmelesiz olduğu için ibadet sevabı olmaz.

Elde ettiğimiz şu geçici dünya hayatında heba olup gider. Besmele, başlangıçtan işin sonuna kadar tüm çalışmalarımızı ebede taşır, çalışmalarımızı ahirette ibadet olarak karşımıza çıkartır.

Evet, insan bir hedef belirler kendine. Kimi amir kimi memur kimi büyük sanayici kimi esnaf olmak kimi sımsıcak bir yuva kurmak kimi saray gibi bir villa almak kimi de hayatını birleştireceği ve ömür boyu beraber saadetle sürdüreceği bir evlilik yapmak ister. Herkesin hedefleri hayalleri farklı farklıdır. Tabi bu arzulanan hülyalara sadece zihnimizden geçirip kafamıza hapsetmekle gerçekleştiremeyiz.

Arzumuz her ne olursa olsun ister çok basit veya kolay olsun ister ütopya gibi erişilmesi zor hatta imkânsız olsun gerçekleştirmek için harekete geçmeliyiz. Harekete geçmeden ilk önce kendimize başaracağımıza dair güven duymalıyız. Bu güveni de içimizde bir umut ışığı yakarak sağlarız. Bu ışık, hedefimize giderken tüm engelleri aşmamıza, korkuları yenmemiz, yılgınlıkları ortadan kaldırmaya, karanlık yolları aydınlatmaya, düştüğümüzde kaldırmaya, çıkmaz sokağa girdiğimizde yeni yollar icat etmemize, yönümüzü kaybettiğimizde pusulamız olmaya, karamsarlığa düştüğümüzde bize yeni heyecan katmaya yarayan en büyük rehberimiz olacaktır.

Evet, arzularımızı gerçekleştirirken ilk önce başlayacağız. Başlangıçta önce Allah’ın adı besmele ile başlayıp korkuyu, kaygıları üzerimizden atıp tam bir özveri ve azmi gönlümüze yerleştireceğiz. Bilgi birikimi ve motivasyon ile tüm aksiliklere karşı hazırlıklı olacağız. Böyle bir başlangıçla başladıktan sonra karşımıza çıkan tüm engellere karşı kendimize güveneceğiz, azmedeceğiz, sabredeceğiz ve ne olursa olsun yılmayacağız, pes etmeyeceğiz, umudu da asla tüketmeyeceğiz.

Hedefimizin başlama hamurunu umut suyu ile yoğuracağız, sabır mayısıyla mayalayacağız azim tozu ile de kabartıp pişmeye elverişli hale getireceğiz vesselâm

mesut akdag - Başlamanın Oluşu
Yazar, Mesut AKDAĞ – Kurşunlu Cami İmam Hatibi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Başlamanın Oluşu