Ahmet Atmaca

Belediye Başkanımıza ve Meclis Üyelerimize Teşekkür

Türk-İslam geleneğinde çok anlamlı tarihsel, örf ve ananemiz vardır. Maziye saygı ve vefa… Bu geleneğin aksiyonunu semtlere, mahallelere, cadde ve sokaklara verdiğimiz isimlendirmeler de görüp, geçmişimizdeki değerlere iftihar vesilesi olmuşuz ve halen de olmaktayız…

Bu güzel tezahürlerin birçoğunu Sivrihisar’ımızda da görmekteyiz. Bir örnek vermek gerekirse, camilerimize, çeşmelerimize vs. verdiğimiz isimlerdir. Bu husus Sivrihisarımızın tarihsel ve sosyal değerini ortaya koymakta bir mazi şuurunu yaşatmak için gurur verici bir tablo oluşturmaktadır.

Yunusemre cami, Nasreddin Hoca cami, Hızırbey mescidi, Aziz Mahmut Hüdai cami, Sinan Paşa cami vs. gibi mümtaz kişilerin isimlerini koyarak bir tarih ve vefa örneği sergilenmiştir.

Geçtiğimiz haftaki sayılarımızdan birinde, Sivrihisar’ın bağrından yetişmiş Şeyh Osman Afif Efendinin de bir yere isminin konmasını istemiştik.

Başta Belediye Başkanımız Hamid Yüzügüllü olmak üzere belediye meclis üyelerimiz; benim bu isteğimi benimseyip, onun isminin de bir caddeye ve sokağa konmasını uygun bulmuşlar, kendilerine çok, çok teşekkür ediyorum.

Şeyh Osman Afif Efendi, büyük bir alim olduğu kadar aksiyon insanıdır. Kurduğu Arifiye medresesi ve külliyesi ile Sivrihisar halkının dini ve içtimai hizmetinde bulunmuştur. Sivrihisar Belediyesi onun ismini bir yere koyarak vefa örneği göstermiş olacaktır. Saygılarımla…

Ahmet Bican Atmaca

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Belediye Başkanımıza ve Meclis Üyelerimize Teşekkür