Emel Güneş

Benim Memleketim Sivrihisar

– BENİM MEMLEKETİM –

Geçenlerde gözüme bir yazı ilişti. “iyi insanların memleketi yoktur, onların kocaman yürekleri vardır” diye. Yazının bu bölümüne takıldım. Bu sözleri sakıncalı buluyorum. İyi insan olabilmek bu sözlerle ölçülemez. Benim memleketim var. Memleketimin olması, benim dünya insanı olmama, evrenselliğime engel değildir. Kendimden bir örnek ile açıklamaya çalışayım. Doğduğum, büyüdüğüm, okuduğum şehir Ankaradır. Benim için çok önemlidir ama Ankara’ya memleketim diyemem.

Benim, büyük dedelerimin, ninelerimin ikiyüz-üçyüz yıl öncesinden, devamında anne, babamın doğduğu yaşadıkları aynı topraklar ise, nereye gidersek gidelim, uzak kalmışlığımız olsa da tam olarak bağlantımızın kesilmediği Eskişehir-Sivrihisar, benim memleketimdir. Aile büyüklerim hem Trablusgarp savaşı hem de kurtuluş savaşına katılmış, buradan mücadele etmişler.

Şehitlerimizin de olduğu Eskişehir-Sivrihisar’da, bu vatan toprakları için mücadele etmişlerse ki öyle, o zaman benim memleketim Eskişehir-Sivrihisar’dır elbette. Köken ise yüzyıllar öncesinden geldikleri ata topraklarıdır. Bir kısmı İran, horasan, Türkmenistan.. Gibi devam ediyor. Kök de neredeyse dünyayı kapsıyor. Dünya insanıyım.

Geldiğin yerleri de unutmamalı ki sonuçta herkes bir yerlerden çeşitli sebeplerden dolayı ayrılmış. Nereye gidilirse gidilsin insanca ve insanlar arasında ayırım yapmadan, kişilik, vatandaşlık haklarına saygı duyarak yaşayabilmek esas olmalıdır.

Ben, insancıl olmaya özen gösteririm. İnsanlar arasında ayırım yapılmasına karşıyım. Ayırım yaparsam şayet kötü niyetli insanlar içindir ayırımım. Memleketim demekle dünyamı sınırlamış da değilim. Kendimi dar alana sıkıştırmış, sadece memleketimi yaşayan biri hiç değilim. Hele ki, teknoloji dönemiyle herkes herkesle iletişim içinde. Memleketimin bütün iyi özelliklerini alır, onları yaşar ve örnek olarak gösterir, tanıtmaya da çalışırım. Olumsuzluğu varsa usulünce eleştiririm de.

Dünyanın farklı yerlerinde de yaşayabilirim. Ben insanlığı olmayı önemserim. İnsanın alıştığı, yaşadığı topraklara bağlılığı, kocaman yürekli olmalarına, evrensel düşünebilmesine engel değildir. Memleketimi nereye gidersem gideyim asla unutmam. Bu da benim kocaman yüreğimin olmadığı anlamına gelmez. Saygı ve sevgilerimle..

“Elinka” Emel Güneş – 27 ağustos 2020

elinka emel gunes - Benim Memleketim Sivrihisar

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Benim Memleketim Sivrihisar