Sivrihisar Haberleri

Bir Başarı Hikayesi

45.000 Fotoğraf, 50 Belgesel Film Çekimi İle BİR BAŞARI HİKAYESİ

Datça yarımadasında yaşayan gazilerimiz ile ilgili belgesel film çalışması da yapan ALİ RIZA ÖZTEKİN, DATÇA ORKİDELERİNİ ANADOLU’YA TANITACAK

ali riza ozturk - Bir Başarı Hikayesi

Ali Rıza Öztekin, uzun zamandır Datça’da yaşamayı seçmiş faal bir insan. Kendisi ile yaptığımız kısa röportajda sorularımıza içtenlikle cevaplar verdi.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Ali Rıza Bey kendinizden bahseder misiniz?

ALİ RIZA ÖZTEKİN – Ben Eskişehir’in Sivrihisar kazası İlören Köyünde 02.01.1955 bir yılbaşı gecesi aileme yılbaşı armağanı olarak dünyaya geldim. 2 kız 2 erkek 4 kardeşiz. Evliyim, bir kızım var. Çocukluğum köyde geçti sayılır, 60 lı yılların ortalarında yazın köyde, kışın Sivrihisar da yaşamaya başladık, babamın vefatıyla tamamen Sivrihisar’a yerleştik. Eğitimimi Sivrihisar’da yaptım, babam olmayınca ailenin yükü ve eğitim zor olduğu için ancak meslek lisesine kadar okuyabildim. Ortaokulda başlayan fotoğraf merakım sayesinde hem para kazanıyor, hem de aileme maddi katkıda bulunuyordum. Zamanla bu çektiğim fotoğrafları biriktirmeye başladım, zaman akışında askerlik derken kardeşimle lokanta açtık, bir müddet lokanta çalıştırdık. En sevdiğim hobilerim fotoğraf çekmek, yemek yapmak, tiyatro, müzik dinlemek. 1982 yılında Eskişehir Hava İkmal merkezinde uçak tamircisi olarak işe başladım. Tabi büyük şehirde şartlar daha iyi olduğu için fotoğraf kurslarına katılıyordum, bu arada Eskişehir Halkevi tiyatrosunda oynadım. 90 lı yılların başlarında Eskişehir Harb İş Sendikası İşçi tiyatrosunu kurduk, uzun bir süre oyunculuk ve yönetmenlikle uğraştım, Eskişehir’deki sivil toplum örgütlerinin çoğunun fotoğraf ve kamera çekimlerini yaptım, TEMA’nın Eskişehir’de kuruluş ve faaliyetlerine katıldım. Çevre geniş olunca Osman Gazi Üniversitesi tarihçi Prof. Dr. Ali SARIKOYUNCU hocamız ile Eskişehir ve havalisinde İstiklal harbini gören, yaşlılardan dinleyen ilk ağız yaşlı insanları çekerek “ Eskişehir ve havalisinde Yunan mezalimi “ diye bir belgesel çalışmamız oldu. Bu arada Eskişehir Kültür müdürlüğüyle, Eskişehir valisinin sponsorluğunda Eskişehir ve havalisinde Osmanlı eserlerini çekerek Osmanlının 700. yılında fotoğraf sergisi açtım.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Bu sergilerin konusu neydi biraz açar mısınız?

ALİ RIZA ÖZTEKİN – Açtığım fotoğraf sergilerim eğitici, bilgilendirici sergilerdi, Eskişehir ve havalisinde Osmanlı eserleri, Kapı tokmakları, Osmanlı da mimari, Osmanlı mezar taşları, kayaların dili, frigya eserleri gibi. Daha sonra Eskişehir kültür müdürlüğü ve müze müdürlüğüyle Eskişehir, Afyon, Kütahya havalisinde frigya eserleriyle ilgili çalışmalarımız oldu, bu sayede frigya yürüyüş yolları projesi başladı, 3 ilin valiliği tarafından yürütülen frigya projesine destek için bu çalışmalarımızın bir kopyasını bu yıl Afyon valiliğine teslim ettim.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Datça’yı nasıl keşfettiniz?

ALİ RIZA ÖZTEKİN – “Doğayı ve doğanı“ seven birisiyim çalışma hayatımda boş kaldıkça, senelik izinlerde devamlı memleketimizin değişik köşelerine giderdim, Datça’yı ablamın büyük kızı sayesinde keşfettim, senelik izinlerde birkaç kez Datça’ya geldim, çok hoşuma gitti, emekli olduktan sonra 2006 yılında Datça’ya yerleştim.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Datça’da çalışmalarınız nasıl oluyor?

DATÇA ORKİDELERİ FOTOĞRAFLADINIZ, serginiz nerede açılacak?

ALİ RIZA ÖZTEKİN – Datça’ya yerleşince yürüyüş gruplarına katıldım, tabi bu arada bol bol doğa fotoğrafları çekiyordum ama doğa fotoğrafları bana keyif vermiyordu, kalıcı, insanları bilgilendirici bir şeyler yapmak lazımdı, yürüyüşlerde çocuk kitapları yazan Zeycan hanımla tanıştım. Zeycan hanım o sıralar orkideleri ve domuzları konuşturarak çocuklara doğayı sevdirmek ve doğa bilincini sunmak için bir kitap yazıyordu, bana orkideleri fotoğraf lama mı söyledi, bende Datça yarım adasındaki o kadar çok orkideleri fotoğrafladım ki, ben de Datça orkidelerini Anadolu’da tanıtmayı düşündüm, büyük bir ihtimalle önümüzdeki yıl Eskişehir de böyle bir sergiyi düşünüyorum.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Sizin birde Datça’da yaşayan GAZİLERİMİZ ile ilgili çalışmanız vardı.

ALİ RIZA ÖZTEKİN – Evet, Datça gaziler derneğiyle Datça’daki gazilerin film ve fotoğraflarını arşivledik, belediyemizin destekleriyle Datça’daki yaşlıları çekmeye başladık ama ne yazık ki yaz sezonu gelince bu çekimler yarım kaldı, inşallah devam etmeyi düşünüyorum, bu arada o kadar çok eski Datça fotoğraflarına ulaşma imkanım oldu.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Bu kadar fotoğraf, film derken bunları nasıl biriktiriyorsunuz?

ALİ RIZA ÖZTEKİN – Bu çektiklerimi 1970 yılından bu tarafa aylık dokümanlar şeklinde, önceki yıllarda klasör ve albümlerde saklıyordum, şimdi teknoloji sayesinde, bilgisayarda saklıyorum, yani 1970 yılından bu tarafa çektiğim, ayrıca sahibinden alıp, kopyalayıp iade ettiğim arşivimde bulunan tüm fotoğraf ve filmler düzenli bir şekilde arşivimde.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ – Arşivinizde ne kadar fotoğraf ve film var biliyor musunuz?

ALİ RIZA ÖZTEKİN – Hemen hemen 45.000 fotoğraf, 50 ye yakın çektiğim belgesel film var, özellikle tez yazan, etüt hazırlayan insanlara yardımcı olmaya her zaman hazırım, isteyen mail adresimden (ariza_oztekin@yahoo.com) bana ulaşabilirler.

— Peki, bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar dileyerek, bu keyifli sohbet için teşekkürler.

Datça Havadis: Esmeri Alev Ekebaş

datca havadis - Bir Başarı Hikayesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bir Başarı Hikayesi