Niyazi Koca Yazıları

Bir Hayalim Var…

Bunu en az benim kadar, sizin de isteyeceğiniz kanaatindeyim.

Benim hayalim ; Sivrihisar’ın kültürü, tarihi, gelenek ve göreneklerinin yaşatıldığı, yaşatılması ve yapılacak faaliyetlerin yürütülmesi için “SİVRİHİSAR KÜLTÜR EVİ”nin Eskişehir‘de hayata geçirilmesidir.

Bizler ; köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış, zengin bir kültürün içersin de yetişmiş olmamız. Bizi biz yapan, bir arada olmamıza neden olacak, o kadar kültür değerlerimiz ve ortak yönlerimiz var ki. Bütün bunları yaşatabilmemiz için bir arada olmamızı sağlayacak ve bu birlikteliği güçlü kılacak, güzel bir yere sahip olmamız ile mümkün olacaktır.

Eskişehir de yaşayan biri olarak, bunun ilçemizin tarihi dokusuna uygun yerleşim alanı olan, eski tarihi Odunpazarı evlerinin bulunduğu bölge, son zamanlarda turizm alanında atılım içersin de olması,yapılacak faaliyetler ve tanıtım açısından da uygun olacağı kanaatindeyim. Bu düşüncenin en az 20 yıl önce hayata geçirilmesi gerekir iken maalesef; bir türlü bu yönde bir atılım içersin de olamadık.

Geç kalmışlığın sıkıntısını bu gün çekmekteyiz. Ama istenilirse olabileceğini ve bu gün bu yön de bir tavır almak zorunda olduğumuz kanaatindeyim.
Kültür evi içersin de olmasını ve yapılmasını istediğim bir çok hayallerim var;

İçersin de kendi tarih ve kültürümüzün, gelenek ve göreneklerimiz den oluşan bir müze ve kütüphanenin olması.

Hemşerilerimiz arasında bir ve beraberliği oluşturacak etkinlik ve faaliyetlerin yapılması.

Kültür evinin içinin ve dış mekanının Sivrihisar’ın geleneksel ev ve mekan döşemesine uygun hale getirilmesi.

Dini ve Milli Bayramlarımızın, asker uğurlamalarının,sünnet, düğün ve nişan merasimlerinin yapıldığı bir yer olması.

Sivrihisar’ın yemek kültürünün tanıtıldığı ve hizmete sunulduğu,diğer yöresel el işlemeleri ve ürünlerin, takıların sergilendiği, satışa sunulduğu işletmeler haline getirilerek istihdam alanları yaratılması ve bunun için öncelikle bu tür hizmetlerde kadınlarımızın faaliyet gösterdiği alanların oluşması.

Sivrihisar da yetişmiş ünlülerimizin, hayatı ve eserlerinin tanıtıldığı söyleşiler, anma programları ve paneller düzenlemek.

Dışarıdan ziyarete gelmiş insanımıza kalmalarını sağlayacak misafir hane oluşturulması.

Çocuklarımızın eğitim, kültür ve sanat etkilikleri yapmalarına dönük faaliyetlerde bulunulması.

Kültür ve sanat etkinliklerinin yapıldığı, sergilerin olduğu bu doğrultuda çalışmalar yapan insanımızın faaliyetlerinin yürütmesi ve kurs vb. çalışmalar yapılmasını sağlamak.

Bütün bunları oluşması için her alanda yeterli bir gücümüz ve kültür zenginliğimiz var.Bunu birlikte hareket edersek başarabiliriz. Eskişehir de 3 veya 5 bin lerle ifade edilebilecek sayıda olan, hemşeri topluluklarının bu bölgede kendi kültürlerini yaşattığı binaları mevcut iken, bizim 100 bin lerle ifade edilen çoğunluğa sahip olmamıza rağmen, böyle bir yeri hayata geçirememiş olmamız bizim ayıbımız olsa gerek.

Bütün bunları yaparken, Sivrihisar’ımızın tanıtımı ve sahip çıkılması, Eskişehir’imizin gelişmesi amacımız olmalıdır.
Kendi kültür değerlerimiz ile yaşadığımız kentin ortak kültür değerini sanatın zengin, birleştirici ve bilinçlendirici gücünü de kullanarak, toplumda sosyal bir model olmayı amaçlamalıyız.

Bizler bunu başarmak zorundayız, çünkü Sivrihisar’ın içersinde yaşamış kendi kültürünü bilen neslin içersin den gelmekteyiz. Bizler buna sahip çıkmaz isek, bir zaman sonra bizden sonra gelen nesiller için unutulmaya ve kültürümüzü kaybetme ile karşı karşıya kalacağız.

Gelecek de, Eskişehir İli içersinde Sivrihisar’lıların yönetim kademesinde, ön planda olacağı bir zamana doğru yol alınmaktadır. Eskişehir de her alanda güçlü bir insan gücüne sahip olduğumuz ortadadır. Şimdiden geleceğe dönük neler yapabiliriz nasıl bir zemin oluşturabiliriz,bunun planları yapmalı ve sağlıklı adımlar atmalıyız.

Sevgiyle birbirimize yaklaşmak her sorunu çözecektir. Bütün bu çalışmaları yaparken siyaset üstü olmalıdır. Bunu kendi sorunumuz olarak ele alarak gayret göstermeliyiz. Saygılarımla…

* * *

Niyazi Koca 06.8.2015

widget logo - Bir Hayalim Var...
sivrihisar sehrengizi 1 - Bir Hayalim Var...