Emel Güneş

Bir Sivrihisarlı Hatırası

SİVRİHİSAR – Merkez Demirci Mahallesi

bekir sitki gunes - Bir Sivrihisarlı Hatırası

Yıl 1943

Babam, öndeki.. ACUZLAR’ın Bekir Sıtkı Güneş. Halam ACUZLAR’ın Ferzan Güneş Seğmen. Amcam ACUZLAR’ın Cafer Güneş. Nur içinde yatsınlar. İlk defa, canım Halamı Sivrihisar fotoğrafında modern görüyorum. Ankara’ya gelin gidiyor. Başkentte yıllar sonrasında modernliği kaybolmuştu demek ki. Çünkü ben onu bu fotoğraftaki halinden görünümlü olarak hiç görmedim. İleriye gidiyor gibi olup geriye gönderiliyorduk aslında dönem dönem. İçinde bulunduğun ya da sonradan içine düştüğün aile de, çevre de çok önemli elbette. Tam olduk derken olamadıkların içinde buluyorduk gibisindendi ortalık bizim dönemde de. Direnebilen direniyordu.

Öncelikle en yakınından, aile içi, akraba ve yakın sandıklarından toplumsal baskı hissedilir. Cahillerin baskısı fecidir. Oradan çıkabilirsen çevrendeki baskı ile ister istemez haşır neşir olur, oradan da aşabilirsen ancak KENDİN OLABİLİRSİN. Fırsat verildiği ölçüde, bunu değerlendirebildiğin kabiliyetinle ve fırsat yaratabildiğin ölçüde KENDİN OLABİLİRSİN. Bu da çalışarak, mücadele ederek ve ikna edebilirliği olan bilgilerinle gerçekleşebilir tabii. Çok çalışsan da çalışmana da tökezler, çelmeler oluyordu. Kimileri de direnemeyip, etrafındakileri, yakınlarını susturabilmek için yorgunluğa yenik düşüyordu. Ne çok zor coğrafyada yaşamaya çalıştık. Çok şeyler burnumuzdan geldi. Çabaladık, uğraştık, didindik. Savrulduk ordan oraya. Oturmamış sistem de tokat atıyordu. Gün yüzüne çıkmaya çalıştık. Emeğe göz dikenlerle karşılaştık. Dost bildik, dosttan, arkadaştan, en dibimizdekilerden en büyük darbeleri yedik.

Bu fotoğraf yeni ulaştı elime. Hiç görmemiştim. Dikkat ederseniz eski dönem fotoğraflarda yüzü gülen insanlar yok gibidir. Yaşam şartları bugün de zor ama İkinci Dünya Savaşı yıllarından bu fotoğraf.

BABAM altı (6) yaşındayken ESKİŞEHİR/Sivrihisar’da tarla kenarlarına TAŞ TAŞIYARAK harçlığını kazandığını hep anlatırdı. Ömrü boyunca çok zor şartlarda çalıştı. Fotoğrafı gönderen kuzenim Ankara’dan Emine Yaka SEĞMEN’e teşekkürler. Sevgilerimle.

elinka emel gunes - Bir Sivrihisarlı Hatırası
“Elinka” Emel Güneş – 13-11-2020

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bir Sivrihisarlı Hatırası