Safiye Çetinkaya

Bir Vuslata Ermek İçin

Bir vuslata ermek için, bin hasretlik…

safiye cetinkaya - Bir Vuslata Ermek İçin

Aklıma hep İbn-i Sina’nın yaptığı deney geliyor. Hani deneyde kurttan korkan kuzu ölüyor ya… Psikolojik baskı, bedensel baskıya göre tahammüllü daha zor bir durumdur. Karamsar ruh hali insanı mikroptan daha hızlı öldürür.

Yakinen tanıdığım 80 yaşında bir teyzemiz var. Şeker, yüksek tansiyon vs gibi bir çok hastalığı var. Ama o kadar doğal, saf, temiz, dünyadan bi-haber yaşayan biri kendisi. “Herkes korona olmuş” denildiğinde, “Eee bizim eve niye gelmiyor? Herkes bizden daha mı iyi de onlara gidiyor, bize gelmiyor?” diyen biri. (Bu cümlesini onun ne kadar olaylardan uzak olduğunu anlamanız için yazdım) Yani koronayı tıpkı bir misafir gibi evinde ağırlamaya heveslenen bir teyzemiz kendisi.

Velhasıl teyzemize virüs bulaştı. Ama o olayın ciddiyetinden o kadar uzak ki; “Bir hastalık varmış. Ondan bende de oldu. Boğazı ağrıyor insanın. Yemek yiyesi de gelmiyormuş. Ama ben güçten düşmeyeyim diye zorla yedim” diyordu kendisi.

Teyzemiz evinde, kendi başına geçirdi hastalığı. Çok da ağır seyretmedi onun durumu. Kendisinin grip gibi bir şey yaşadığını sandı hep. Hani yukarıda da dedim ya; karamsar ruh hali insanı mikroptan daha hızlı öldürür…

Ölüm her zaman vardı. Korona’dan önce de vardı ve hep olacak da… Biz dünyaya geldiğimiz için kaçarı yok zaten öleceğiz. Ama kıyamet kapıya geldiği anda bile elimizdeki fidanı dikmekle yükümlüysek, demek ki hayata tutunacağız ama öleceğimizi de unutmayacağız.

Tedbir alacağız lakin hiçbir tedbirin Takdirden daha büyük olmadığını bileceğiz. Ülkemizde yıl da kanserden 200 Bin kişi Gripten 60 bin kişi Kaza, afet gibi durumlarda 14 Bin kişi (7 ve üzeri depremler hariç) Sigara vb. bağımlılık yapan maddelerden 120 Bin insan ölüyor. Korona’dan 9 ay da 14 Bin kişi hayatını kaybetti. Rabbim daha beterinden korusun.

Lakin “Yok efendim evlere kapandık. Yok efendim şu kadar insan öldü, sıra bana geldi. Eyvah bende gidiciyim vs…” gibi düşüncelerden kurtulursak emin olun daha kolay atlatacağız bu hastalığı.

Daha dün en yakın akraban, Yan komşun, En sevdiğin arkadaşın kanserden vefat etti. Ama sen evine gelip hazır gıdaları tükettin, sigaranı içtin. Seni kanser yapacak olan her şeyi yaptın, yapmaya da devam ediyorsun. Hani olaya bir de böyle bak istersen.

Demem o ki, Allah’tan korkmadık şu Korona’dan korktuğumuz kadar tedbir alacağız elbet lakin bu imtihandan da terbiye olmasını bileceğiz. Sürekli tövbe, dua, sadaka ve tedbir alarak Rabbimize teslim olacağız.

vuslata ermek - Bir Vuslata Ermek İçin

Yazar, Safiye Çetinkaya

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bir Vuslata Ermek İçin