Sivrihisar Haberleri

Nasreddin Hoca Gerçeği

Nasreddin Hoca Gerçeği

nasreddin hoca gercegi - Nasreddin Hoca Gerçeği

BİZ İSTEDİK BİR GÖZ, ALLAH VERDİ İKİ GÖZ!

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Sivrihisar’ın geleceğe yönelik turizm hedefleri hakkında Sonhaber’e konuştu. Nabi Avcı’nın Kültür ve Turizm Bakanı olmasını da değerlendiren Yüzügüllü, “Biz istedik bir göz, Allah verdi iki göz” dedi.

Sivrihisar Belediyesi tarafından Şeker Fabrikası Sosyal Tesislerinde düzenlenen iftar programına binlerce vatandaş katıldı. Tasavvuf müziği eşliğinde Sema programı da icra edilen “Biriz, Beraberiz, Sivrihisar’ız” etkinliğine katılan Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ilçenin turizm hedefleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Ramazan, belediyeler içinde oldukça hareketli şekilde devam ediyor. Burada da binlerce vatandaş iftar için bir arada. “Biriz, beraberiz, Sivrihisar’ız” etkinliği için neler söyleyeceksiniz?

Ramazan’da kalabalık olmak çok güzel.  Bu mübarek günlerde hemşerilerimizle buluşmaktan çok mutluyuz. Vatandaşlarımız etkinliğimize oldukça yoğun bir ilgi gösterdi. Ramazan’da kalabalık olmak, birlik olmak, beraber olmak adına gerçekleştirdiğimiz bir etkinlik. Tasavvuf müziği ile birlikte Sema izledik hep birlikte. Programımızın adına yakışır şekilde birlik olduğumuz, beraber olduğumuz, Sivrihisar olduğumuz bir akşam oldu. Tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum.

Geçtiğimiz günlerde Nasreddin Hoca’yı Anma Etkinliklerini gerçekleştirdiniz. Bu sene etkinlikler daha fazla ses getirdi diyebilir misiniz?

Hepimizin bildiği gibi, Sivrihisar tarihi ile çok ayrı bir ilçemiz. Ne yazık ki şimdiye kadar bu yönü çok ön plana çıkamamış ve Nasreddin Hoca’yı dahi yeterince Sivrihisar ile birlikte duyuramamıştık. Bu sene ise çok şükür Nasreddin Hoca’mızı adına yakışır şekilde andık. Festivalimizde Nasrettin Hoca’mızın adını Sivrihisar ile birlikte duyurmuş olduk. Nasrettin Hoca’mızın ve kızının kabrini oluşturduk. Bugün her yerde rahatlıkla, “Dünya’nın merkezi Sivrihisar’dır” diye haykırıyoruz.

AKŞEHİR’İN SÖYLEYECEK BİR ŞEYİ KALMADI

Konya’dan, Akşehir’den bu haykırışa tepki geldi. Onlar da Nasreddin Hoca konusunda biraz hassas durumdalar. Gelinen son nokta nedir?

Biliyorsunuz, Konya-Akşehir de Nasreddin Hoca’mızı sahipleniyor. Sivrihisar’da yaşanan son gelişmeler onları biraz rahatsız etti. Ancak bunlar bilimsel gelişmeler ve burada hocaların gerçekleştirdiği çalışmalar sonrası ortaya çıktı. Şimdi kendileriyle karşı karşıya geldik. Ancak belgelerle Nasreddin Hoca’nın Sivrihisar’da doğduğunu, Sivrihisar’da ailesini kurduğunu ve Akşehir’de bir süre görev yaptıktan sonra yine Sivrihisar’a döndüğünü ve kabrinin de ilçemizde olduğunu tescilledik. Oradan gelen tepkiler de bizim çalışmalarımızın başarılı olduğunun bir göstergesi aslında. Yaşanan son gelişmeler ile birlikte Akşehir’in bu konuda söyleyecek pek bir şeyi kalmadı. Her şey bilimsel açıdan ortaya konulmuş durumda. Nasip olursa Eylül’de de Nasreddin Hoca Sepmozyumu’nu yapıyoruz.

Sivrihisar, şehrimizin en önemli ilçelerinden bir tanesi. Gelecek dönemde Sivrihisar hakkında neler duyacağız? Hayata geçirmeyi planladığınız projeler neler?

Sivrihisar’ı her şeyden önce turizme hazırlıyoruz. Sokaklarımızın iyileştirilmesi ve restorasyonu konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Nasip olursa bu yıl sonuna kadar bu çalışmaları tamamlamayı ve turizme açmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan Sivrihisar’ın, 22 yıllık bir Organize Sanayi Bölgesi özlemi var. 26 ay gibi bir sürede bunu da son noktaya getirdik. İş, altyapı ihale aşamasına geldi ve ihaleyi de bu yıl içinde yapmayı planlıyoruz.

Sivrihisar’ın turizm anlamında hedefleri büyük. Öte yandan artık bir Kültür ve Turizm Bakanımız var. Bu gelişme Sivrihisar’a ne gibi katkılar sağlayacak?

Ben Nabi Avcı’nın yeni Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla ilgili şöyle bir tabir kullanıyorum: Biz Allah’tan istedik bir göz, Allah verdi iki göz. Sonuç olarak biz turizm ili ve ilçesiyiz. Bu gelişme de bu bağlamda çok olumlu ve her şey tabi ki bakanımızın elinde. Bakanımızın da her konuda ve alanda sonsuz destek vereceğinden eminiz. İnşallah önümüz açık.

***

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Nasreddin Hoca Gerçeği