Sivrihisar Haberleri

Bozkırda Bir Masal Diyarı

Bozkırda Bir Masal Diyarı – Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nde bulunan Türkiye’nin ilk açık hava heykel müzesi adeta tarih kokuyor. 100’den fazla eserin sergilendiği müzeyi bir milyondan fazla kişi ziyaret etti.

metin yurdanur atolye - Bozkırda Bir Masal Diyarı

Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi, Türkiye müzeciliğinde bir ilke ev sahipliği yapıyor. Sivrihisarlı heykeltıraş Metin Yurdanur’un 2011’de oluşturmaya başladığı Türkiye’nin ilk açık hava heykel müzesi, 2017’den beri ziyaretçilerini ağırlıyor.

Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi civarında kurulan müzedeki dev heykeller, vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. Müzede Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın isimsiz kahramanları, kağnılarla silah taşıyan kadınlar, Kazım Karabekir, Nasreddin Hoca, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Yunus Emre, Yaşar Kemal, Abidin Dino, Alâeddin Keykubat, Nene Hatun, Bektaşi Dervişi Gülbaba, Kırkpınar Ağası Hüseyin Şahin, Türk Halk Müziği sanatçısı Muzaffer Sarısözen, ağ çeken balıkçılar, madenciler, at ve balerin heykellerinin bulunduğu 100 eser yer alıyor.

Müze sayesinde ilçeye ilgi arttı

Müze ile ilçenin isminin daha çok duyulduğunu belirten Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü turist sayısında da artış olduğunu ifade etti. Yüzügüllü, “İlçede çok önemli isimler yetişti. Bu isimlerden birisi de Türkiye’ye mal olmuş heykeltıraş Metin Yurdanur’dur.

Sanatçımızın yurtdışında da olmak üzere 200’ün üzerinde eseri bulunmaktadır. Sanatçımızın eserleriyle bir müze oluşturuldu. Müzemize ilgi oldukça fazla. Geçen yıl pandemi nedeniyle beklenenin altında bir ziyaretçi olsa da ondan önceki 2 yıl içerisinde 1 milyon kişi müzeyi ziyaret etti. Müzemiz açık alanda olması nedeniyle pandemiden çok fazla etkilenmedi” dedi.

Gezmek ücretsiz

Sivrihisar Dağları’nın yamaçlarında kurulu olan Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi’ne girişler ücretsiz. Müzeyi 24 saat gezmek mümkün. Müzenin bulunduğu nokta, Ankara’ya 120, Eskişehir’e ise 90 kilometre uzaklıkta. İki kent arasında seyahat eden kişiler müzeye uğramadan geçmiyor. Vatandaşlar devasa heykellerle hatıra fotoğrafı çektiriyorlar. – Kemal ATLAN – Sözcü Gazete

bozkirda masal diyari - Bozkırda Bir Masal Diyarı

Açık Hava Heykel Müzesi Foto Galeri >

Anadolu Medeniyetlerine Üç Boyutlu Dokunuşlar

On bin yıllık Anadolu kültürünün ayak izlerini takip eder gibi sıralanmış olan Me­tin Yurdanur’un anıt heykellerinin çağrıştırdığı bu geçmiş ve gelecek arasında kurulmuş bir köprüden geçer gibi dolaştık sergi sahasında. Her birinde ayrı bir yaşanmışlık, acı, tat­lı ama genelde bir iç burukluğu yaşatan anılarla geçtik önlerinden. Sanki Metin Yurdanur’un heykeltıraş eli zamanın gonguna vurmuştu, çın çın ötüyordu ortalık. Geçmişin, şimdinin, geleceğin sesi yankılanıyordu dört bir yanda.

Metin Yurdanur’un karakteristik, dinamik doku tekniğiyle sert, keskin, kararlı bir sosyal realist anlayışla somutlaştırdığı Anadolu Medeniyetlerinin ve Cumhuriyet’imizin üç boyutlu panoramasına şahit oluyo­ruz Heykellerinde. Metin Yurdanur’un çocukluğundan beri hayran kaldığı Sivrihisar’ın yalçın ve dik başlı mağrur kayaları gibi ağırbaşlı ve vakurdu heykel­ler. Hititler, Hektarlar, Romalılar, Bizanslar, Selçuklular Osmanlı İm­paratorluğunun zirvesindeki Padişahlar, Kurtuluş Destanımız, Özgürlük ve Emek kokan bir hava.

-Hitit Aslan’ına ters binmiş bir Nasreddin Hoca heykelindeki Anadolu sentezinin ironik duruşu,

-Topraktan fışkırmış göğe doğru yükselen ve “her şeyi ben yaptım en büyük değer benim” diye haykıran, toprak, emek ve özgürlüğün kesintisiz sürecini toplumun her ke­simine sevdirerek anlatan ve Anadolu’nun bağrında simgeleşen ‘Eller’ anıt-heykeli

-Cumhuriyet, tarih, bağımsızlık, özgürlük, Atatürk, gençlik, kültürümüz, sanatçı­larımız, bilim adamlarımız, Anadolu’nun bağrından fışkırmış bitmez tükenmez insan de­ğerlerimizin en verimli dönemlerinde somutlaştırılmış suretleri,

-Anadolu’muzun destanlar yazan kent ve kasabalarından çıkmış kahramanlarımız kendini insanlarımıza adamış, kurban olmuş aydın insanlarımız…

Hepsi oradaydılar “Ben Anadolu’yum, Ben Cumhuriyetim, Ben Türkiye’yim” dercesine yeni nesillere…

Ressam – Nihat Kahraman – Ankara, Mayıs 2007

Eskişehir Sivrihisar Haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bozkırda Bir Masal Diyarı