Hakıklar

Buralar Deli Doldu

HASAN’IN TAHİN PEKMEZİ

Hasan her gün çarşıdan esnaflara tasa tahin koydurur, komşuları gezer üzerine pekmez isterdi. Aldıktan sonra evlerinde tahinle pekmezi karıştırıp (tatlı) yapar onu da yemek arkasına veya sabahları yerlerdi. Kışın bu besin onları korur, pek fazla hasta olmazlardı. İlçemiz halkı ve komşuları şunu çok iyi bilirlerdi ki “onlara ne verirsen onun bereketi bitmez” eksilmez, artardı.

* * *

MODİ SEN DELİ MİSİN?

Rahmetli Sandıkçı’nın İbrahim Amca terzi dükkanına! Hakıkları ve Modi’nin İsmet’i çağırır. Dükkanının ortasına tebeşirle bir çizgi çizer ve bu çizginin altından hanginiz geçecek der. Modi’nin İsmet yatmış yere başını yere sürterek çizginin altından geçmeye çalışır. Bunu gören Mehmet “Len Modi o çizginin altından hiç geçilir mi? Sen deli misin?” der.

* * *

BURALAR DELİ DOLDU

Sabahları ilçede en erkenden kalkan yine bizim sevimli Hakıklardır. Sivrihisar’ın sabah teftişi bittikten sonra Orhan Usta (Koca Usta) veya Aşçı Yılmaz amcanın orada sabah çorbalarını içerek günlük yaşantılarına başlarlardı. Bir gün yine çok erken bir saatte çorbalarını içip çarşıdaki kaldırımda otururlar. Aralarında yine 1-2 metre mesafe var. Fatih YILDIRIM, Hakan YAMAN ve Rahmetli Kulüpçü İzzet bunları dükkanın önünde otururken bulurlar, bakarlar ki aralarında mesafe var, gidip üçü de aralarına girip onlar gibi otururlar. Bir anda sırayla 6 kişi olurlar. Âşık Mehmet şöyle bir bakar, onları kendilerine rakip görür gibi “gakın len buralar deli doldu” diyerek ekibi toplar ve arkalı önlü oradan uzaklaşırlar.

* * *

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Buralar Deli Doldu