Makale ve Yazılar

Bürokrattan siyasetçi olurmu

Bürokrattan siyasetçi olur mu?

Her seçim öncesi, adaylıklar gündeme geldiğinde çeşitli tartışmalar yaşanır. Adayların o şehir insanı olup olmasından tutun da, partili ve eğitimli olup olmamasına kadar hemen her konu tartışılır.

Bu tartışmalardan birisi de, bürokratlardan siyasetçi olup olamayacağıdır. Kimileri; Devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış bürokratların iyi siyasetçi olacağını düşünür. Kimileri ise, (çoğunlukla da siyasetçiler), bürokratlardan siyasetçi olmayacağını ileri sürer.

Aslına bakarsanız… Eğitimi olmayan isimleri bile Bakanlık koltuğuna kadar taşıyabilen siyaset, yıllarını kamuda harcamış ve devletin en yüksek bürokratik kademesi olan Müsteşar ve Genel müdürlük gibi makamlara çıkmış insanları bir türlü kabul etmek istemez.
Hâlbuki…

-Bürokrat, gerek hayat standardı gerekse kamu tecrübesi bakımından, taşradan gelen siyasetçilere göre bir adım önde olan kişidir.

-Siyasetçinin, kendi dünya görüşü doğrultusunda hayalleri vardır ama bu hayallerin gerçekleşmesi ancak bürokratik bir disiplinle mümkün olur.

-Siyasetçinin ürettiği projelerin hayata geçip geçemeyeceği, bürokratın o projeye inancının olup olmamasıyla mümkündür.

Netice olarak…

Uygulamanın içinden gelen bir bürokrat, uygulamadan bi haber olan siyasetçiden, hem zaman hem de netice alma konusunda daha avantaj sağlar… Ne yazıktır ki Türk siyasetçisi, Bürokratın hep “Bürokrat” olarak kalmasını ister.

Bürokrasiyi, sürekli emri altında bulunan, emirlerine itaat edip uygulayan, başarıyı kendine yakıştırıp, başarısızlığı üzerine atabileceği bir makam olarak görür. İşte bu yüzdendir ki: gelinen süreç, siyasete kurban edilen bürokratlarla dolmuştur.

Sonuç olarak şunu söylemek en azından bizim düşüncemize göre doğrudur… Tamamı için geçerli olmasa bile…

-“Bürokrattan bal gibi de siyasetçi olur.”

Not- Daha önce de kaleme aldığımız benzeri bir yazıyı bu gün yazmamızın nedeni, Milli Eğitim bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel müdürü Mustafa Kemal Biçerli’nin, milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmiş olmasıdır. Zira, “Bürokrattan bal gibi de siyasetçi olur” tespitimizin doğruluğunu ispat edebilecek önemli bir isimdir Mustafa Kemal Biçerli…

Murat TAŞKIN
istikbal gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Bürokrattan siyasetçi olurmu