Hakıklar

Çağlar Paşa ve Hakıklar

Hava Pilot Korgeneral İsmet ÇAĞLAR Sivrihisar’ın yetiştirdiği en üst düzey askeri kişiliktir. Kişiliği, Sivrihisar’a olan sevdası ve Hakıkları sevmesiyle de özel bir insandır. Onları her gördüğünde hallerini hatırlarını sorar, onlara özellikle Aşık Mehmet’e gönderdiği askeri elbise, şapka ve harçlıklarıyla onları çok mutlu ederdi. Sene 1974 ve Kıbrıs Barış Harekatı zamanıdır. Çağlar Paşamız Eskişehir 1 nci Hava Taktik Kuvvet Komutanıdır. Sıklıkla Sivrihisar’a gelir çeşitli incelemelerde bulunurdu. Yine öyle bir inceleme günü Sivrihisar Kaymakamlığını ziyaret eder. Hakıklar Çağlar Paşanın geldiğini öğrenince soluğu doğruca Hükümetin önünde, tek sıralı safta yerlerini alırlar. Çağlar Paşa işlerini bitirmiş. Kaymakamla birlikte binadan çıkarken bizimkiler tören mangasının komutanı bekledikleri gibi çakı gibi durmaktadırlar. Çağlar Paşa bunları görünce yanlarına gider, hal hatır sorduktan sonra Aşık Mehmet söz alır. ”Paşam, Ordumuz Kıbrıs’ta destan yazmakta bizde hazırız, bizi de götürün, gerekirse vatan için şehit oluruz” der. Âşık Mehmet’in bu sözleri üzerine Çağlar Paşa’nın gözleri dolar. Hediyelerini bırakır ve Kaymakamla aralarında “bu insanlar Sivrihisar’ın gönüllü fedaileri bunlar iyi ki var” diyerek konuşup vedalaşarak ayrılır.

* * *

İSMET ABİ BENİ VURUR

Bu anlatacağım olayın kahramanları ve çocukları hayatta oldukları için sadece isimler değiştirilmiştir. Sivrihisar’ın tüm mahallelerinde kadınlar işlerini bitirdikten sonra kapı önüne çıkar, erkeklerin kahveleri gibi oralarda sohbet ederlerdi. Demirci Mahallesinde kapı önünde oturan kadınlar kendi aralarında Hakıklara bir oyun planlamaktadırlar. “İsmet amcanın eşinin başını iyice kapatacaklar ve mahalleye yeni bir kiracı taşındı çok genç ve güzel” diyeceklerdir. Ertesi gün olur ve Hakıklar eve giderken Melahat anne Hakıkları durdurur. Aşık Mehmet en önde geldiği için ona “Mehmet yeni bir tane kiracı kız geldi mahalleye bak yanımda oturur, bekarda, istersen sana bunu yapalım, everelim seni” der. Âşık sanki onların beyninden geçenleri okur. “Valla İsmet Abim görmesin, duymasın beni kıçımdan vurur ”der.

* * *

DÜĞÜN yemeği

Düğünlerde ve Yemeklerde Hakıkların masası ayrıydı. Onlara her düğün sahibi özel masa kurardı. Yemeklerin en etlisini ve bamya çorbasının da en tanelisini getirirlerdi. Düğün bittiğinde ya giderken ya da evlerine özel yemekler gönderilirdi.

hakdugun - Çağlar Paşa ve Hakıklar

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
 

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Çağlar Paşa ve Hakıklar