Ahmet Atmaca

Çalıştay’dan Beklediklerimiz !

14 Aralık 2014 Pazar günü Sivrihisar Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile Sivrihisar Değerleri Çalıştayı düzenlendi.

calista - Çalıştay’dan Beklediklerimiz !

Nasreddin Hoca Düğün Salonunda yapılan toplantıya çok sayıda katılım oldu. Bu toplantıya “Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi” sıfatıyla bende katıldım. Katılımcılara beş maddelik bir bildiri sunarak, Sivrihisar’ın bazı sorunlarını dile getirdim. Zira Sivrihisar’ın sorunlarını bizden iyi bilen kimse yok gibidir. Biz gazetemiz ile ilçenin sorunlarını, tarihsel ve kültürel değerlerinin takipçisi olduk…

Bildirimizin 3. bölümünde Sivrihisar’ın Turizm yönün­den önemini vurguladım…

Sivrihisar, tarihsel ve kültürel yönüyle hiçbir ilçeye nasip olmayan turizm potansiyeline sahiptir. Frig, Roma ve Bizans uzantısı yerleşim alanları ve Selçuklu, Osmanlı dönemi eserleriyle çok zengin bir coğrafya üzerindedir.

Bu tarihsel değerleri bir resmi müze ile destekleyip, turizme açmak Sivrihisar’ın sosyo-ekonomik gelişmesinin önünü açacaktır. Resmi müze için Belediyemiz öncülüğünde başvuru yaptık, henüz bir netice alamadık.

Çalıştayımızın Turizm bölümünde görev alan kardeşle­rimizden müze açılması hususunda bir gayret ve girişim bekliyoruz… Sivrihisar’da açılacak resmi müze İç Anado­lu’da en zengin materyalli bir müze olacağını, bunun ger­çekleşmesi halinde, Sivrihisar ve köylerinde antik değere sahip “halı, kilim, seccade, tarihi ve yöresel değerleri toplayıp, hıfzetmiş olacağız. Bu girişime destek olmak amacıyla bir dernek kurmayı düşündüğümüzü ifade ede­rek, Çalıştay’ın Turizm bölümünde çalışan kardeşlerimize her türlü destek sağlayacağımızı izhar ediyorum.

Ahmet Bican Atmaca

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Çalıştay’dan Beklediklerimiz !