Sivrihisar Haberleri

Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Törenlerle Kutlandı

Anma programı çerçevesinde tüm yurtta olduğu gibi Sivrihisar Şehitlik’de de tören düzenlendi.

Törene; Kaymakam Erdinç Yılmaz, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Hava Meydan Komutanı Albay Sadık Albayrak, Cumhuriyet Savcısı Faruk Güneş, İlçe Emniyet Müdürü Ercüment Tarran, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Fatih Kurt, ilçe Müftü V. Ömer Ersoy, kurum ve kuruluşların temsilcileri. Şehit Aileleri, Gaziler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tören, Saygı Duruşu ve istiklâl Marşımızın okunmasını ile başladı. Genel Kurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın günün anlamına ilişkin mesajı okundu.

Günün anlam ve önemi belirten konuşmalar Hv.P.Tğm. Ahmet Doruk ve Aziz Mahmud Hüdai imam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Çakır tarafından yapıldı.

Törende konuşan Kaymakam Yılmaz “Çanakkale zaferi; inancın, idrakin, ileri görüşlülüğün, kibre kararlılığıdır. Çanakkale Zaferi, sağduyunun, mili ve manevi değerlere sadakatin, saldırganlara sonsuz kırılmaz direnmesidir. Çanakkale Zaferi, bitti denilen bir milletin azimle, gayretle yeniden şahlanışıdır. Çanakkale Zaferi, Allah’a, hakikate, halka güvenen ve zalimlere, zulmedenlere, Türk Ordusunun, Türk Milletinin demirden sillesidir. Çanakkale Zaferi, medeni olanların, medeni görünenleri yenmesidir. Çanakkale Zaferi onurun zillete, asaletin, adaletin, emperyalizme galibiyetidir. Çanakkale Zaferi, imanın küfre, idealin illete, haklı olanın batıl olana zaferi olduğunu anlatan Kaymakam Yılmaz konuşmasını ÇANAKKALE’M” adlı şiir ile tamamladı.

Ayrıca Kaymakam Yılmaz imzaladığı Şeref defterine “Çanakkale, TÜRK’ün esareti asla kabul etmeyeceği son karar. Vatan, Bayrak ve Millet sevgisinin dünyada başka hiçbir milletin hayal dahi edemeyeceği büyük mücadelenin son zirvesidir. Çanakkale, imanın, vatan sevdasıyla birleşip çelikleştiği, kahramanlığın, cesaretin, inanmışlığın, kararlılığın, vatan sevgisinin en büyük destanının yazıldığı, TÜRK’ün dünyayı titrettiği ve vatan sevgisinin mührünün silinmeyecek bir şekilde vurulduğu destanın adıdır. Bize bu sonsuz onuru yaşatan başta büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, yenilmez Çanakkale kahramanlarını ve bütün şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla, minnetle anıyoruz. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ey ölümsüz kahramanlar RUHUNUZ ŞAD OLSUN.

Sivrihisar Hava Meydan Komutanlığı’nca düzenlenen, Şehit Aileleri, Gaziler ve Protokolün katıldığı etkinlikte “Çanakkale 1915 Mehmetçik Bir Destanı Anlatıyor” slayt ve sinevizyon gösterisi, duygu dolu anların yaşanmasına neden olurken izleyenlerin gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.

Salonda bulunanlar tarafından her bir ağızdan ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ okundu.

Hava Meydan Komutanlığı Tabldotundan misafirlere ikram edilen öğlen yemeğini takiben Müftülük personeli tarafından okunan Kur’an-ı Kerim Tilaveti, ilahiler ve edilen dua ile etkinlik son buldu.

Albay Albayrak, Yarbay Arlı ve Askeri personelin, katılımcılarla tek tek ilgilenmeleri, sıcak, samimi, içten davranışları, misafirleri kapıya kadar uğurlamaları sırasında, asker sivil kaynaşmasının, birlik, beraberliğin ve bu özel günün en güzel örneklerinden biri sergilendi.

OĞUZ EKİCİ/SİVRİHİSAR

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü