Sivrihisar Haberleri

Çardak Hamamı Restore Ediliyor

cardak hamam - Çardak Hamamı Restore Ediliyor

850 Yıllık Çardak Termal Tesisleri Restore Ediliyor. Sivrihisar Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restorasyonu yapılacak olan Selçuklu eseri Tarihi Sivrihisar Çardak Hamamı uzun yıllar sonra yeniden hizmete girecek.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün girişimleri ve Eskişehir Valiliğinin desteği ile başlatılan süreçte Sivrihisar Hamamkarahisar mahallesinde bulunan 850 yıllık tarihi hamamın restorasyon projeleri çizildi, koruma kurulu tarafından onaylandı, ihale süreci ve sonrasında restorasyon çalışmaları başlayacak.

Ayrıca aynı alanda bulunan ve 1259 yılında Türkmen Bayındır Boyu Beyi, Emir Seyfettin Kızıl tarafından yaptırılmış, Türkiye’de ki nadir örneklerden Selçuklu Mirası Hamamkarahisar Cami restorasyonu için de Sivrihisar Belediyesi ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasındaki görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde bu tarihi eserin de restore edilerek bölge önemli bir doğal turizm merkezi haline geleceği belirtildi.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası Hakkında

Yapım Tarihi ve Kimliği: Selçuklu eseri olan hamam, Başbakanlık Arşivi Tapu Tahrir defterindeki belgeye göre Umurbey’in oğlu Selçuk Bey tarafından yaptırılmıştır. Tahsin Özalp ise, Umurbey vakfiyesine dayanarak, hamamın 1175 yılında Umurbey tarafından yaptırıldığını belirtmiştir.

Yapının Özelliği: Hamam iki bölümden olup her bölüm ana kubbe ile örtülü olup iç kısmı sekizgen havuz ve kurnalardan oluşur. Yapının biri erkekler diğeri kadınlar için kullanılmaktadır. Tarihi değeri olan iki hamamın içinde de 1.5 m derinliğinde ve 6×6 m boyutlarında iki havuz bulunmaktadır.

Suyun Özelliği: Suyun sıcaklığı 36 C (derece] PH değeri 7.5 Radan değeri 33.3 litredir. Debisi sn/40 litredir. Suyun kaynağı hafif eğimli bir tepenin yamacındaki tek bir kaynaktan, kuzey yöndeki Dinek ve Dutlu köylerinin kuzeyindeki dağlardan gelmektedir.

Suyun Sağlık Değeri: Kaplıca suyu, Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, bromür ve radyoaktif bileşimlerine sahiptir. Su, banyo ve içme kürleri için elverişlidir. Su romatizma, sinir sistemi, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarının yanında özellikle cilt hastalıkları için etkili bir birleşime sahiptir.

Ulaşım ve Konaklama: Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası Günyüzü Sivrihisar Polatlı yolundan Günyüzü’ne ayrılan yolun 15.km’sinde Hamamkarahisar adlı köyün yakınında bulunmaktadır. Eskişehir – Ankara yolu üzerinde Ankara’ya 115, Eskişehir’e 130 km mesafede olup, Sivrihisar’a 30 km uzaklıkta duble yol ile ulaşılırken mevcut konaklama tesisleri aktif olmadığı için günü birlik değerlendirilir.

Kaplıca, Sivrihisar Belediyesinin mülkiyetindedir. Yakın tarihe kadar özellikle Sivrihisar ve yöre insanının hafta sonu piknik ve termal ihtiyacını karşılama açısından çok önemliydi. Şu anda, işletmecilik hizmeti verilmediğinden ilgi görmemekte. Temennimiz restorasyon hizmetinden sonra eski arayışlığına kavuşmasıdır. Özellikle Ankara’ya yakınlığı ve ulaşım imkanının müsait olması, bozulmayan doğal özelliği ve kaplıcadan yararlanılması bakımından, cazibe merkezi olacağına inanıyoruz.

Selçuklu Döneminde, yol çok önemli bir varlık olup, atalarımız yol güzergâhlarını seçerken, yöre insanının konaklama, ibadet, su, temizlik gibi ihtiyaçlarına özel bir itina göstermişlerdir.

Kaynaklarımızda ULUYOL olarak geçen ve Konya’dan başlayıp Koçhisar Ankara, Haymana, Geçek (Selçuklu Cami ve çeşmesiyle ünlü] üzerinden Çardak Hamamı, Sivrihisar ve Bursa’ya kadar uzanan bu yol üzerinde pek çok kervansaray, cami, çeşme ve diğer ihtiyaç unsurların varlığı bilinmektedir.

Tarihi ve Coğrafî Özelliği: Selçuklu eseri olan ve günümüze kadar özelliği bozulmadan insanlığa hizmet veren kaplıca aslında bir külliyenin koludur.

Türkler tarih süresince beden temizliği ve ruh sağlığına verdiği önemle tanınır. Kaplıcanın bitişiğinde yine Selçuklu eseri olan cami alanında bulunan çeşme ve külliyeye ulaşımı sağlayan Selçuklu eseri taş kemerli köprü ile tabiat harikası yeşillikler içindeki geniş alanla buluşurlar.

Mekanda başka bir yapı görülmez. Burası bir merkez olarak düşünülmüş merkezin çevresinde bulunan, Koçaş, Dinek, Halilbağı, Dutlu, Kavuncu, Yazır ve Hamamkarahisar köyü bulunmaktadır. Bu köylerin tamamı Orta Asya’dan göç eden atalarımızdan Türkmen aşiretinin boylarının yerleşim yerleridir.

Bölgedeki insanlar, Dini Bayram, Özel Günler, Harman sonu. Bağ-bozumu ve benzeri etkinliklerde burada buluşur kaplıcada banyolarını alır, camide ibadetlerini yaparak, etkinliğin türüne göre zamanların değerlendirirlermiş. Dolayısıyla bu alan yöre insanının bir araya gelmelerine vesile olmakta, belki de var olan sorun ve beklentilerini buradaki görüşmelerle çözerlermiş.

Ezelden olduğu gibi, örf, adet ve geleneklerine önem veren ve bunların yaşatılmasını çok önemli gören günümüz insanları da, atalarımızda olduğu gibi böylesine mutluluklar yaşamak istiyor.

Değerlendirme: Kaplıca suyunun debisi uygun olup, boş alan da müsait olduğundan. Kapalı hamam dışında, su sporları yapılacak tesisler yanında, açık hava yüzme havuzlarının yapılmasının önemli bir kazanç ve cazibe merkezi olacağına inanıyoruz. Mülkiyeti Sivrihisar Belediyesi’ne ait olan külliyenin restorasyonuna başlanacağını basından öğrenmiş oluyoruz. Dileğimiz o ki çalışmaların bir an önce başlatılıp, ata yadigârı eserlerin işlevlik kazanmasını arzu ederken, STK’lara düşen görevleri yerine getirmekten onur duyacağımızın bilinmesini ister, aşamalarda emeği geçenleri kutlar, saygılar sunarız. S.E.V. – 29.11.2016 –  DETAYLAR  İÇİN TIKLAYIN>

cardak hamam havuz - Çardak Hamamı Restore Ediliyor

cardak hamam restore - Çardak Hamamı Restore Ediliyor

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Çardak Hamamı Restore Ediliyor