Akif Yaşar Yurtdaş

Çullu Köfte ve Lara Başçı

SİVRİHİSAR ÇULLU KÖFTE LARA BAŞÇI KIZIMIZIN BAŞARISI

Birkaç gün önce, “Sivrihisar Mutfağı” paylaşımımda, “Sivrihisar Tatlı ve Helvaları”na yer vermiştim. Öncelikle, paylaşıma gösterdiğiniz ilgiye ve güzel yorumlarınıza çok teşekkür ederim.

Bu arada, Süleyman Ayhaner kardeşim yaptığı yorumda, Sivrihisarlı Lara Başçı’nın katıldığı yarışmada “Sivrihisar Çullu Köfte” hazırlayarak gösterdiği başarıdan ve Sivrihisar mutfak kültürüne yaptığı katkıdan bahsedilmesini ve bu konunun gündemde tutulmasını istiyordu.

Aslında, Sivrihisar Çullu Köftemizi ilerde paylaşmayı düşünüyordum. Ancak, hemşehrim Süleyman Ayhaner’in bu teklifine bigane kalmazdım. Ben de sevgili Lara Başçı kızımızın bu başarı öyküsünü siz değerli hemşehrilerimle hemen paylaşmak istedim.

Malumunuz, Sivrihisarlı Lara Başçı, bir yarışma programında hazırladığı “Sivrihisar Çullu Köfte” ile Türkiye’nin ve özellikle de Sivrihisar’ın gündeminde…

Lara Başçı, geçtiğimiz günlerde TV 8’de yayınlanan ve Türkiye’ nin en popüler yarışmalarından biri olan, “Masterchef Aşçılık Yarışma Programı”na katılmış ve bu programda “Sivrihisar Çullu Köfte” yemeğini hazırlamada gösterdiği başarı ile tam puan alarak, şef adayları arasında yerini almıştır.

Ona yarışmanın bundan sonraki aşamalarında da başarılar dileriz.

Geleneksel çullu köftemiz ile yarışmaya katılarak, Sivrihisar mutfak kültürümüze katkıda bulunan hemşehrimiz Lara Başçı’yı biz de kısaca tanıyalım.

Lara Başçı, Sivrihisarlı, 27 yaşında. İstanbul’ da ikamet ediyor. Yeditepe Üniversitesi’nden 2016′ da mezun olmuş. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış. Fenerbahçe, Vogue Turkey, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) gibi önemli yerlerde çalışmış. Çevirmenlik yapıyor.

lara basci - Çullu Köfte ve Lara Başçı

Lara Başçı, yarışmadaki başarısı, sergilediği performansı ve özgüveni ile gurur kaynağımız olmuş, üstelik nerelisin? diye sorulduğunda, “SİVRİHİSARLIYIM” demesi ile hepimizin takdirini toplamıştır. Ancak, Lara kızımızın, Üniversite, yüksek lisans derken Nasreddin Hoca’mızı pek tanıma fırsatı bulamadığı anlaşılıyor. Bu eksiklikte bizim de payımız olduğu bir gerçek…

Demek ki, biz Sivrihisar ‘da oturanlar yeterince Hocamızı tanıtamamışız…

Genç hemşehrimiz Lara Başçı’nın ilk fırsatta Sivrihisar’a davet edilerek, konuk edilmeli ona tarihi ve kültürel değerlerimizi daha yakından tanıma imkanı verilmelidir diye düşünüyorum.

Şimdi, Lara Başçı kızımızın Türkiye’ de mutfak kültürüne ilgi duyanlar için hazırladığı Sivrihisar Çullu Köftemizin tarifini bir kere de merhum Op. Dr. Mustafa Kılıçal’ın anlatımı ile yapalım.

SİVRİHİSAR ÇULLU KÖFTE

Malzemesi :
– 500 gr. Yağsız koyun veya dana kıyma.
– 1 çay bardağı pirinç.
– 1adet ince kıyılmış kuru soğan.
– Maydanoz, tuz, karabiber.
– 1 yumurta.
– 2 çay bardağı un.
– Sıvı yağ.

Hazırlanışı:
a) Pirinç bir miktar su ile ateşte haşlanır. Suyu varsa süzülür.
b) Ayrı bir tavada soğan yağ ile pembe olasıya öldürülür. Üzerine mevcut kıymanın dörtte üçü (3/4) konur. Kıymanın suyu çekilesiye kavrulur.

Ateşten inince sıcağı ile kıymanın geri kalan dörtte biri (1/4) çiğ olarak eklenir ve kavrulmuşu ile karıştırılır ve üzerine tuz + karabiber +maydanoz ilave edilir. Hepsi tekrar karıştırılır. İç hazırdır.
c) Diğer bir kapta ; 1 yumurta + un + su + tuz ilave ile bulamaç olacak şekilde (boza kıvamında) karılır.

Yapılışı:
a) Her biri çay bardağı ağzı genişliğinde, kalınca köfteler yapılır. Geniş bir tabağa yan yana dizilir.
b ) Köftelerin kızartılışı: Tavaya Köftelerin boyunu aşacak kadar sıvı yağ konur. (Yağın kızartma yaparken, etrafa sıçramaması için içine az tuz veya un katılır.) Köfteler tek tek daha önce hazırlanan yumurtalı un bulamacına batırılarak, kızgın yağa atılır. Köfteler, pempe olasıya iki tarafı da pişirilir.

Servis : Üzeri yeşillikle süslenir. Sıcağı ile yenir.

“Sivrihisar çullu köftesinin “kadınbudu köfte” ile biraz yakınlığı olsa da bizimkinin tadı, nefaseti başkadır doğrusu… Çullu köftemiz Sivrihisar’ımızın has yemeklerindendir.”

Sağlıcakla kalın. Yaşar YURTDAŞ

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Çullu Köfte ve Lara Başçı