Sivrihisar Haberleri

Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Cumhuriyetimizin 96. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Sivrihisar’da da törenlerle coşku ile kutlandı.

28 Ekim Pazartesi günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başlayan kutlama programı 29 Ekim Salı günü Kaymakamlık Makamında tebriklerin kabulünü takiben Hükümet Konağı İlçe Meydanında düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden Şehitlerimizin manevi huzurlarında bir dakikalık saygı duruşunu müteakip İstiklâl Marşımız okundu.

Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç “Güzel şehrimiz Sivrihisar’ın vatansever insanları. Bugün büyük bir devrim ve milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetin ilanının 96. yılını, birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içerisindeyiz. Türkiye için bir sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla insanımızın ufkunu genişlemiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ecdadımızı, Vatan için gözlerini kırpmadan özlemlerini içine atarak çocuklarını savaşa gönderen Anne ve Babaları, üstün fedakarlıkları ile Vatan Topraklarını bizlere emanet eden bütün Şehit ve Gazilerimizi saygıyla anıyor, kendilerine Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun, Bayramınız Kutlu Olsun.

Okullar arasında düzenlenen yarışmalarda birinci olan eserlerin okunmasına müteakip, kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler, Kaymakam Kılıç, Başkan Yüzügüllü ve Albay İnci tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler.

Tören; Halk oyunları, Zeybek gösterisi, Oratorya ve Türk Bayrağı Fon gösterilerini müteakip bando eşliğinde resmi geçit töreni ile sona erdi.

Cumhuriyet’in ilanının 96. yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü “29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyetimizin 96. yılını kutluyoruz. Bağımsızlığımızın en büyük teminatı olan Cumhuriyetimizin devamlılığı için, milli birlik ve beraberlik içinde yaşamak, Ay Yıldızlı Bayrağımızın sonsuza dek Vatan Toprağımız üzerinde dalgalanmasını sağlamak en büyük görevimizdir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk “Bugünkü hükümetimiz, devlet teşkilâtımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilatı ve hükümettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükumet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükümettir. Artık hükumet ve hükumet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır” diyerek ulusumuz için en doğru yönetim şeklinin CUMHURİYET olduğunun altını bir kez daha çizmiştir. Cumhuriyetimizin ilanının yeni yılında Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

***

Haber – Foto: Oğuz Ekici / Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

logo