Sivrihisar Haberleri

Cumhuriyetin 94. Yılı Kutlamaları

94. Yıl Coşkusu

Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

2017 yılı Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Sivrihisar’da da törenlerle kutlandı. 28 Ekim 2017 Cumartesi günü Hükumet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile başlayan kutlama programı 29 Ekim Pazar günü Kaymakamlık Makamında tebriklerin kabulünü takiben Kapalı Spor Salonunda düzenlenen törenle devam etti.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden Şehitlerimizin manevi huzurlarında 1 dakikalık saygı duruşunu müteakip İstiklâl Marşımız okundu.

Günün anlam ve önemi hakkında konuşan Kaymakam Erdinç Yılmaz “Bu gün burada Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa 94. yılını sizlerle kutlamanın heyecanını, mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun ufuklarında doğan güneş dalga dalga tüm Anadolu’ya yayıldı. Büyük TÜRK Milleti İstiklâlsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. Herkeste aynı inanç, aynı duygu, son söz, son karar “Ya İstiklâl Ya Ölüm”

İşte bu şanlı mücadele dünya milletlerine örnek olacak büyük bir başarı ile tamamlanmış ve 29 Ekim 1923’de bundan tam 94 yıl önce bu gün Cumhuriyet’i kurmuştur. Cumhuriyetimiz ayrımcılığa kesin karşı olup, toparlayıcı,birleştirici ve yapıcıdır. “Tek Devlet, Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan” ilkesine ödünsüz bağlıdır. Bugün milletçe sahip olduğumuz her şey Cumhuriyetin eseridir. Cumhuriyet ise Atatürk ilkelerinin eseridir.

Atatürk’ten bu kutsal görevi alan Türk genci, Atatürk’ün en değerli emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini ruhundaki milli heyecanla koruyacak ve bu görevini bir bayrak gibi nesilden nesile devredecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle eşsiz kahraman büyük önder Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarını, bu ülke için canlarını seve seve feda eden aziz Şehitlerimizi rahmetle, canları pahasına ülkemizi korumayı ilke edinen Gazilerimizi şükranla, minnetle anıyorum. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.

Okullar arasında düzenlenen yarışmalarda birinci olan eserlerin okunmasına müteakip, kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler, Kaymakam Yılmaz, Belediye Başkanı Yüzügüllü ve Albay Albayrak tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirildiler. Tören, Sivrihisar Cumhuriyet İlkokulu ve Fahri Keskin Fen Lisesi Folklor ekiplerinin gösterilerini müteakip, resmi geçit töreni ile sona erdi.

Aydoğan Altın – Oğuz Ekici

Add Comment

Click here to post a comment

logo