Ahmet Atmaca

Darbeler ve Gerçekler

– 27 Mayıs & 15 Temmuz Darbeleri ve Gerçekler –

27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 55 yıl geçti. O günlerin acısını çekmiş bir kişi olarak 15 Temmuz hain Fetö darbesini de yaşadık. İkisinin arasında bazı farklar olmakla beraber, zaman zaman yapılan diğer darbeler ülkemize bir hayır getirmediği gibi telafisi mümkün olmayan yaralar açmıştır.

1950 yılında Demokrat Parti milletimizin oyları ile iktidar oldu. Ülkemiz on yıl altın devrini yaşadı. Ancak sol zihniyet ve sol basın bu hizmetleri hazmedemeyip çeşitli yalan ve iftiralarla 27 Mayıs darbesinin önünü açtılar… Otuzbeş kişilik bir komiteci grubu, devletin tek yayın organı olan radyo-evini basıp yaptıkları yalan ve uyduruk beyanlarla kamuoyunu pıstırıp, darbeyi Silahlı Kuvvetlerimizin yaptığını duyurdular…

27 Mayıs sabahı komitenin sözcüsü Alpaslan Türkeş tok sesiyle şu yayını yapıyordu “Silahlı Kuvvetlerimiz ülkemizin içinde bulunduğu durumu önlemek için idareye el koymuştur. Yaptığımız hareket hiçbir şahsa ve zümreye karşı değildir. Bizler ilk seçimde ülkemizi kazanan partiye devredeceğiz” Arkasından öyle yalanlar söyleniyordu ki insanın tüyleri ürperiyordu.

“Menderes, oniki ton altınla Rusya’ya kaçarken Kütahya’da yakalandı. Arkasından, yüzlerce talebe öldürülüp asfaltların altına gömüldü. Daha ne yalanlar”

Adalet Partisi’nin kurucularından biri olan rahmetli Ragıp Gümüşpala, Sivrihisar’da kendisine “Paşam, komutanı olduğunuz üçüncü ordunun darbeye katılmadığı söyleniyor, dedim” cevaben şunları söyledi “Silahlı Kuvvetlerimizin hiçbir unsuru bu darbeye katılmadı” diyerek bir gerçeği vurguladı…

Kendisini Genel Kurmay Başkanlığına getirdiler, iki gün sonra da emekliye ayırdılar. Allah’ın rahmeti üzerine olsun. 15 Temmuz’da hortlayan dış kaynaklı hain Fetö darbesine karşı, milletimizin ve hükumetin dik duruşu ile ülkemiz yeni bir badirenin eşiğinden döndü.

Hain darbe girişimi esnasında Şehit olanlara Cenabı Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ülkemizi iç ve dış düşmanların, bölücü fitnenin şerrinden korusun, diyorum. Amin ! Amin !

***

Ahmet Bican ATMACA

06 Şubat 2019 tarih ve 1375 sayılı Sivrihisar’ın Sesi Gazetesi

Add Comment

Click here to post a comment

logo