DERNEK Sivrihisar Haberleri

Dernek Binası İçin Çağrı

Sivrihisar’ın Birleştirici Gücü!

Türkiye’nin hatta Dünyanın her bir yanında bir Sivrihisarlıya rastlamak mümkün. Peki bu insanlar neden baba ocağını terk etmiş yurdundan, yuvasından ayrılmış derseniz. İş kaygısı, gelecek ve çocuklarının eğitim kaygısı her birimizi bir yanlara savurmuş sonbaharda yaprakları gibi.

Bir zamanlar Uç beyliği olan Dört medeniyete ışık tutan hatta Manisa’nın bile bağlı olduğu 33 medresenin İslam alemine alimler, müderrisler yetiştirdiği Dünyanın Merkezi Medine-i Sivrihisar Cumhuriyet döneminden sonra öksüz çocuk gibi garip kalmış işsiz kalmış nüfus hep göç vermiş. Dünyanın dört bir yanına dağılan insanlar gün geçtikçe ör, adet ve kültüründen uzak kalmış hatta yeni nesil unutmuş.

İşte burada Sivil toplum örgütleri dernekler bu kültürümüzün unutulmaması için Hemşehrilerimizin bir birinden haberdar olup kaynaşmalarını, dayanışmalarını, kültürümüzü yeni nesillere taşıya bilmemiz için hayati bir görev üstlenmiş.

Sivrihisar sosyal kültür ve dayanışma derneği de Eskişehir’de yaşayan Sivrihisarlı hemşehrilerimizi bir araya getirip bu amacı hedeflemiş 1998 yılında hizmet ve memleket sevdalısı hemşehrilerimiz bu derneği kurmuş.

Lakin bu etkinlikleri yerine getirip hizmetini sürdürebilmesi için bir bina ihtiyacı hasıl olmuştur. Yıllardır orada burada kirada gezen dernek Eskişehir’in en merkezi yeri Atatürk lisesi arkasında ki eski evi alarak hayır sever hemşehrilerimizin desteği ve hizmet ehli yönetimi ile kendine ait bina yapa bilme yolunda ilk adımı attıktan sonra Besmele ile inşaata başlanmış yaklaşık 300.000₺ tutarı yardım bağışlarla bodrum kat dahil üçüncü katın betonu atılma safhasına gelinmiş ve şu anda 70.000 borcu bulunuyor inşallah Bize yakışır şekilde bütün Hemşehrilerimizin desteği Başkanımızın ve yönetimdeki arkadaşların gayreti Allah’ın yardımı ile en kısa zamanda bu dernek binamız biterek hizmete girecektir.

Şu anda 1.500’e yakın üyesi bulunmakta yıllık aidatı sadece 40₺ gibi çok cüz’i bir rakamdır. Sayın İsmail Hocam ve değerli yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız derneğin yapacağı hizmetleri uzun uzun anlattılar ve inanın bu dernek Eskişehir’de Sivrihisarımızın hak ettiği yere gelmesinde kültürümüzün muhafaza edilip tanıtımında çok rolü olacaktır.
Bize düşen ecdat yadigarı kültürel mirasımıza sahip çıkıp bize yakışanı yapmaktır. Onun için gelin derneğe dahil olalım ve bu hayırlı işe hep beraber sahip çıkalım. Bir tuğla da bizim olsun.

Evvela derneğe hizmeti geçen bağışta bulunan bütün hemşehrilerimize, ve kendisini hizmet işine vakfeden Kıymetli Başkanımız İsmail Arslan hocama, Niyazi Koca kardeşime, Faruk Öz kardeşime, Mustafa Tanyeli kardeşimize ve yönetimde kapı kapı gezerek bu derneğin yaşaması için çaba gösteren arkadaşlarımıza şükranlarımı sunarım…

Lütfen büyütün hemşehrilerimize duyurup paylaşalım… 07.02.2019 – Sadık ANILIR

***

Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği inşaat binasının temel atma törenine milletvekillerimiz Sayın Harun KARACAN, Sayın Jale Nur SÜLLÜ, Sayın Utku ÇAKIRÖZER, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN, Odunpazarı Belediye Başkanımız Sayın Av. Kazım KURT, Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ATAÇ, Sivrihisar Belediye Başkanımız Sayın Hamid YÜZÜGÜLLÜ, Ak Parti İl Başkanı Sayın Zihni ÇALIŞKAN , Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Sayın Şaban BOZBAL, bununla birlikte Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Burhan SAKALLI, B.B.P. Sivrihisar Belediyesi Başkan Adayı Sayın Halil DESTİCİ ,Eskişehir Ticaret Odası Meclis Başkanı Sayın Halil İbrahim Ara katılmışlardır. Tüm siyasi parti, dernek başkanı ve değerli hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

Dernek binası temel atma töreni basında geniş yer aldı. 29.12.2018

***

Sivrihisar Sosyal Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Arslan, tarihi Sivrihisar ilçesi adına etkinler düzenleyen sivil toplum kuruluşu olduklarını, temelini atacakları dernek binası için ‘Bir tuğlada sen koy’ kampanyası başlattıkları belirtti.

Sivrihisar’ın mazisinin köklü, kültür ve turizm potansiyeli zengin bir ilçe olduğunu vurgulayan Başkanı Arslan, “Derneğimiz 20 yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir. Amacı, kültürel değerleri yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak, örf adetlerin tanıtımını ve gelişimini sağlamak hemşerilerimizin problemlerini tespit edip çözüm bularak şehrimizde güç birliği ve kaynaşmayı sağlayarak güçlü ve etkili bir lobi oluşturmaktır” dedi.

Eskişehir’de yaklaşık 150 bin Sivrihisarlı yaşadığını hatırlatan Arslan şunları söyledi:

“Tüm bu etkinliklerin gerçekleşmesi için güzide bir mekana ihtiyaç vardır. Yıllardır hep söylenen gündeme gelen fakat bir türlü gerçekleşmeyen dernek binası alımı iki yıl önce eski bir bina geçen yılda yine bitişiğindeki binanın alımı ile bu hayalimizin gerçekleşmesi hususunda önemli bir adım atılmıştır. Alınan bu eski binalar çok merkezi konumunda olup, Atatürk Lisesi yanındadır. Kullanıma uygun olmayan bu binaları bir süre önce yıkımını gerçekleştirerek birleştirip arsaya dönüştürdük. Kısa süre öncede yeni bir dernek binası için inşaat ruhsatımızı almış bulunmaktayız. İnşaata başlıyoruz. 29 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de Odunpazarı Akçağlan Sokak no: 8’de temel atma törenine tüm hemşehrilerimizi ve gönül dostlarını davet ediyorum.

davetiye - Dernek Binası İçin Çağrı

Sizlerin destek ve yardımları ile inşallah dernek binamızı bitirmeyi hedefliyoruz. Sivrihisar gönül dostlarımızı ve yardımsever insanlarımızı ‘Bir tuğlada sen koy’ kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz. Bu sayede hemşehrilerimize yakışır, kültür merkezine kavuşarak kalıcı bir esere kazandıracağız.”

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Dernek Binası İçin Çağrı