Sivrihisar Haberleri

Dev Santraller Üç Oldu

dev santraller 3 oldu - Dev Santraller Üç Oldu

Sivrihisar’da 4 megawattlık güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanan firma, yine Sivrihisar’da 5 megawaatlık bir güneş santrali daha kurmak için harekete geçti. Başka bir firma da Çifteler’de 2 megawaatlık güneş enerjisi santrali kuracak. Üç santralin toplam gücü 11 megawaat olacak. Konya’da yapımı süren ve Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacağı belirtilen projenin planlanan toplam gücü 8 megawaat

2 Eylül gazetesi, geçtiğimiz hafta “Sivrihisar’a dev güneş santrali” başlıklı özel haberiyle, ilçede 4 megawaatlık Türkiye’nin en büyük santrallerinden birini kurmak için bir firmanın harekete geçtiğini ve projeyle ilgili ÇED sürecinin başladığını kamuoyuna duyurmuştu. Birçok girişimcinin Eskişehir’de benzer projeler için çalışma yaptığı öğrenilirken, iki ayrı büyük güneş santrali projesi için daha ÇED süreci başlatıldı. Projelerden biri yine Sivrihisar’da, diğeri Çifteler ’de…

DAHA GÜÇLÜSÜNÜ DE YAPACAK

Sivrihisar’da Mustafa Uzunlar’ın sahibi olduğu firmanın 6,19 hektarlık arazi üzerine 4 megawaatlık Güneş Enerjisi Elektrik Santrali kurmak için hazırladığı projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğunu 2Eylül geçtiğimiz hafta duyurmuştu. Aynı firmanın yine Sivrihisar’da daha güçlü bir Güneş Enerjisi Santrali daha kuracağı açıklandı. Firma 5 megawaatlık ikinci tesis projesiyle Sivrihisar’a toplamda 9 megawaatlık iki tesis kurmuş olacak ve iki tesis için 18 milyon liradan fazla yatırım yapacak.

8 HEKTARA 23 BİN PANEL

Mustafa Uzunlar’ın Sivrihisar’daki ÇED süreci başlayan ikinci projesi, Yenice Mahallesi, İğneli dere ve Çaldibi mevkisine yapılacak. Projeyle toplamda 8 hektardan fazla alanda 5 parça halinde toplam gücü 5 megawaat olan ve 23 bin adet güneş panelinin yer alacağı bir tesis kurulması planlanıyor. 5 megawaatlık gücüyle tesisin, şu anda Türkiye’de faaliyete geçmiş olan güneş enerjisi santralleri içinde ikinci sırada görüldüğünü, devam eden projeler düşünüldüğünde, tesis hayata geçerse, Türkiye’de en büyük güneş enerjisi santralleri arasında ilk 10’da yer alabileceği ifade ediliyor.

ÇİFTELER’E 5,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Öte yandan, başka bir firma da Çifteler’de 2 megawaatlık güneş enerjisi santrali kurmak için düğmeye bastı. ERV Enerji A.Ş. firmasının Abbashalimpaşa Mahallesi Ertuğrul mevkisinde 3,5 hektarlık bir arazide hayata geçirmeyi planladığı proje için ÇED onayı süreci başladı. Proje kapsamında her biri 1 megawatt gücünde iki elektrik üretim tesisi kurulacak ve tesisin toplam gücü 2 megawatt olacak. Projenin toplam maliyetinin 5 milyon 660 bin lira olacağı belirtiliyor. Proje kapsamında üretim tesisine 8 bin adet güneş paneli yerleştirilecek.

BAŞKA YATIRIMLAR DA YOLDA
Eskişehir’de güneş enerjisine yönelik yatırımların önümüzdeki günlerde artabileceği, birçok firmanın Sivrihisar, Çifteler gibi ilçelerde incelemelerde bulundukları ve projeler hazırladıkları ifade ediliyor. Şu anda 11 megawaatlık enerji üretiminin Eskişehir’in elektrik ihtiyacı düşünüldüğünde az bir miktar olduğunu belirten uzmanlar, ancak yatırımlar devam ederse, güneş enerjisi santrallerinin Eskişehir’in enerji ihtiyacının üçte biri düzeyinde üretim kapasitesine ulaşabileceğini ifade ediyor.

ARAZİ FİYATLARI ARTAR MI?
Eskişehir’in güneyinde güneş enerjisi yatırımlarının birden artmaya başlaması güneş enerjisi üretimine uygun ilçelerdeki arsa fiyatlarının bu durumdan nasıl etkileneceğini düşündürmeye de başladı. Yatırımların artmaya başlamasıyla, özellikle güneş enerjisi potansiyeli çok olan arsaların daha da kıymetleneceği, arsa fiyatlarında artış başlayabileceği ifade ediliyor. Geçtiği- miz yıllarda Konya’nın güneş enerjisi yatırımlarında ilk hedef il olduğunun açıklanmasının ardın- dan, Konya’daki arsa fiyatlarında artış yaşanmıştı.

santral - Dev Santraller Üç Oldu

Sivrihisar’da Yenice Mahallesi yakınlarında kurulması planlanan 5 megawaatlık tesisin en yakın yerlerim birimine uzaklığı bin 350 metre.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Dev Santraller Üç Oldu