Hakıklar

Dörtgöz Emmi

Hasan, Kemal ve Mehmet Zale Ananın “Dörtgöz emmi” ile yaptığı evliliğe karşı çıkmalarına ve kızmalarına rağmen evlilik gerçekleşmiştir. Bu evliliği duyan ilçe halkı ise bizimkileri “Dörtgöz Emmi Ananla yatıyor” diye takılarak kızdırmışlardır.

* * *

KİBAR AŞIK!!!

Mehmet kardeşlerinin arasında en kibarı, Türkçeyi en güzel konuşanı ve en güzel kullananıydı. Kibarlaşmak onun için gösteri yapmakla eşdeğerdi. Bu özelliği ona ailenin sözcülüğü görevini vermiştir. Mehmet aynı zamanda evin tek hâkimi ve reisidir.

* * *

AŞIKLIK SAZ CÜMBÜŞ VE GRAMAFON

Mehmet’te âşıklık özdedir. Saz, keman, cümbüş çalardı. Âşık Mehmet’in orijinal cümbüşü şu anda Çini’nin lokantasında emin ellerdedir.

Aşık Mehmet’in Orijinal Kemanı eksilmiş telleriyle Çini’nin lokantasında ziyaretçilerini selamlamaktadır. Bu haliyle bile bize onlardan kalan ender yadigârlardan biri olarak durmaktadır.

Hakıklar akşamları evde bolca radyo ve gramofonla vakit geçirirlerdi. Bu iki alet çok sık arıza yapardı. Tamir için bunları sıklıkla Şenol ÖZ’e ve ustasına getirirlerdi. “Oh paşam şunun anzasına bir bakıver, bunlar benim elim ayağım” derlerdi.

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Dörtgöz Emmi