Blogspot

Döviz ve Türkiye Ekonomisi

Yapılan açıklamalar dövize hücumu engelledi!

– Başak Şengül: bugün nasıl bir atmosfer vardı, neler gözlemlediniz? Elbette ekonomistler teknik yorumlar yaptılar, uzmanları da takip ettik eleştirenler oldu destekleyenler oldu tabi görüşler yine farklı.

– Hulki Cevizoğlu: valla şimdi bir şey söylerim kızanlar olur, söylesem mi söylemesem mi tereddüt içindeyim ama söyleyeceğim. Şimdi kimse kusura bakmasın pek çok kişinin Türkiye’de hiçbir şey bilmediği ortaya çıktı.

Bu deprem konularında da yıllar önce tartışmalar başladığı zaman da böyle oluyordu. Ekonomi konusunda da bu oldu. Bütün tahminler alt üst oldu. Türkiye ve dünya dün inanılmaz bir şey yaşadı. Bugün dünya medyası da bunu anlamaya çalıştı nasıl oldu diye. Yani bir gecede ortalama yüzde 25 civarında döviz kuru aşağıya düştü.

Dünya da bunu çözemedi, Türkiye de ekonomistler de bunu çözemedi. Bunu kimse anlayamadı, tabi anlayamayınca insan zihni a) ile b) noktası arasındaki bilmediği bir gelişme olduğu zaman bunu dedikodu ile tamamlıyor. İnsan yapısı bu, zihni böyle çalışıyor. Şimdi çeşitli dedikodular duyduk.

Ne oldu da birdenbire böyle Türk lirası değer kazandı? Bu TL’nin değer kazanmasından çok üzülenlerin olduğuna da tanık olduk. Yani daha önceki programlarda söylemiştim.

Türkiye’de bazı insanlar, politikacılar hatta bazı akademisyenler de Türkiye’de kötülüğe yatırım yapıyorlardı. Organize bir kötülük. Yani Türkiye batsın yıkılsın arzusunu dillendirip bunu örtülü ve yuvarlak laflarla söylüyorlardı ama özü buydu. Şimdi onlarda şoka girdi çok enteresan.

Dün bazı politikacıların yüzlerini çok merak ettim. Yani bu Türk lirası değerlenirken acaba ne düşünüyorlar. Psikolojik olarak insanların mutlu olması gerekirken mutlu olmama sendromu. Sürekli olarak şikayetçi olması ve bunu yoğun bir şekilde yapması ne demek oluyor ve politikadaki karşılığı ne.

Bir eski merkez bankası başkanının medya yoluyla yaptığı kötücül açıklamaları satın almak için bekleyen bir kitle var. Onlara sürekli olarak gaz veriliyor. Ortada bir asimetrik, psikolojik savaş vardı. Yapılan açıklamalar ve uygulanacak kararlar ile bu savaşa dur dendi. Karşı tarafın simetrisi bozuldu.

Ayrıca psikolojik bir durum var, sürekli olarak mutsuz olma hali. İnsanız mutlu anlarımız var mutsuz anlarımız var ama mutlu olacağınız anda bile mutsuz oluyorsanız sürekli olarak mutsuzluk hali varsa buna ‘distimi’ denir.

Sürekli olarak mutsuzsunuz, hayatınız mutsuzluk içinde geçiyor ve etrafınızdaki insanları da hayat boyu mutsuz ediyorsunuz. Psikolojik bir vaka bu. Kısa açıklaması ile ‘düşük seviyeli depresyon’ deniyor buna. Yani sürekli mutsuzsunuz, tedavi edilmesi gereken bu duruma psikoloji literatüründe DSM-5 deniyor.

Kendini sürekli olarak mutsuz hissetmek ve etrafına da dünyayı zehir etmek. Önce ailesine bulaştırıyor bu mutsuzluk halini, sonra işyerine, eğer bu kişi politikacı ise (Siyasi kalimero) toplumu sürekli mutsuz etme çabasında.

***

CNNTÜRK – Akıl Çemberi – 21.12.2021

akil cenberi - Döviz ve Türkiye Ekonomisi

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Döviz ve Türkiye Ekonomisi