Genel

Düğü Köftesi

SİVRİHİSAR DÜĞÜ KÖFTESİ

Göçerin, garibanın neyi ola ki bulgurdan gayrı… Yooo ölee demen… Yörük Bey’inin obasında, Türkmen Bey’inin kıl çadırında, hani de bizim Manavlar’ın kerpiç evlerinde sofralarının vazgeçilmezi, hatta baştacıdır. Bu topraklarda, elendikten sonra kalan en ince bulgura düğ denir, düğü denir.

Sivrihisar’ın Düğü Köftesi deyince hemen de atlayanlar olacaktır ‘çorba’ diye… Vallah da, Billah da deeel. Niden mi? bizim ki farklıdır. Öğünde, koy adamın önüne, doyar gakar. Ahan da, Bozkır’ın öbür ucunda; Yozgat’ ta, Nevşehir de, Tokat ta da düğü dökerler de, onların ki güccük güccükdür. Suyu bol çorbada kaşığa dene gibi gelirler. O nedenle de oralarda, ‘Düğürcük Çorbası’, ‘Düğü Çorbası’, ‘Simit Çorbası’ gibi isimlerle anılsada; bizde, anlı şanlı sofraya oturanları doyuran, ardına önüne aş istemeyen, bir yemektir.

Yaz günü, topladım ev halkını; anam, abam, kardaşlarım beni mi kıracaklar? Döküverdiler düğü köftesini. Tarife ne hacet; çoğunuza göre değişir ama, bir su bardağı düğüyü, yarım bardak su ile yoğurmaya başlayın. Baktınız su az fazla geldi, azıcık un gatı verin. Sıkıca yoğurmaya devam. Kıvamında suyunu iyice çeksin diye bir süre köşeye bırakıp, o arada sağa sola laf yetiştirin. Sizde toplayın ev efradını, nohut büyüklüğün de, avuç içini az nemli tutarak tek tek döktürün. Hem eğlenirler, hemi de aralarında kaynatıverirler.

Cencereye giriş sırasını gördünüz. Püf noktası, dökülmüş köftelerin bir birine yapışmaması için, üzerine, önceden sini de iken, iki bardak sıcak su dökülür. Tereyağı eriyince, yumurta yavaş yavaş çevrilir; üstüne, rendelenmiş, hele de mevsiminde Sakarı domatesi. Sonra da, tencerenin kulpuna kadar su. Kaynarken de düğüler dosdoğru içine boca. Pişince her aş gibi dinlendirmek gerekir. Üzerine maydanoz. Damak tadınıza göre, tabağınızda ilave etmek üzere, sirke veya sarımsaklı yoğurtla efsane bir ziyafet. Doğrusu, ben ikisi bir arada seviyorum.

Sağlıkla kalın.

İlham İnan Dündar

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Düğü Köftesi