Sportif Havacılık

Dünya Pilotlar Günü Etkinliği

– SİVRİHİSAR’DA MUHTEŞEM BULUŞMA –

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Necati Artan tesislerinde düzenlenen Dünya Pilotlar Günü etkinliği muhteşem oldu.

sivrihisar air 6 ogrenci - Dünya Pilotlar Günü Etkinliği

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Necati Artan tesislerinde kutlanan Dünya Pilotlar günü etkinliğine büyük bir heyecan ile katıldık. Muhteşem bir organizasyonla yapılan bu etkinliğe, 25 yılımızın beraber geçtiği 6 arkadaş Cessna Mustang 510 tipi Jet ile planlama yaparak bu onurlu gün için meydanda yerimizi aldık.

Sivrihisar Hava Parkı’na Ali İsmet Öztürk’ün ilk hocasının adını vermesi, vefa duygusunun ne derece yüksek olduğunun göstergesiydi… Bizler de bu etkinliğe 25 yıl önce havacılığa başlamamızı sağlayan müthiş insan Necati Artan hocanın 6 pilot öğrencisi olarak katıldık.

Deniz Ağırbaş, Mustafa Erbaş, Bünyamin Atik, Erol Canpolat ve Naci Turhan’la birlikte benim de aralarında olduğum ekip, bu buluşmada sürekli hocamızı andık.

Deniz Ağırbaş arkadaşımıza ait TC-AGR tescilli Cessna Mustang 510 tipi Jeti ile kalkış planımızı gururla doldurduk. İlk bacak uçuşumuzu IFR (aletli uçuş) olarak İstanbul Atatürk (LTBA) -Bursa Yenişehir (LTBR) meydanına yaptık. Öğle yemeğimizi Yenişehir’de yiyip, ikinci bacak uçuşumuzu Bursa Yenişehir’den (LTBR) – Sivrihisar Hava Parkı için planımızı çekip, okeyini aldıktan sonra IFR Yenişehir meydandan kalkış yaptık. Aletli meydan kalkışı (SID) tamamlayıp seviye 16,000 feete tırmanışımız 8 dakika sürdü. Ankara radar ile Yenişehir, Eskişehir ve Sivrihisar rotasında yaklaşık 80 nm. uçuş yaptık. SUSHM tesislerine 30 nm. kala Ankara’dan VFR (Görerek uçuş) şartlarına geçme izni alarak alçalmaya başladık. 131.625 Mhz “Artan Kule” çağrı yaparak kendi pozisyonumuzu belirttik ve meydan bilgisi aldık. Hocamızın adı ile çağrı yapmak da kuşkusuz çok farklı bir duygu idi…

İlk defa iniş yapacağımız meydanın aletli alçalması olmadığından, Cessna Mustang uçağımızın FMC sistemine meydan bilgilerini kalkmadan önce zaten girmiştik.

S.U.S.H.M. Koordinatlar 39°17’59.29’’ Kuzey 31°29’38.50’’ Doğu şeklinde, Pist 1800 metre uzunlukta ve 32 metre genişlikte, Hava Park AMSL 2.800 feet yükseklikte…

Bizde SUSHM meydan üzeri 2800+1500: 4,300 feet. irtifada olacak şekilde alçaldık. Meydanı kat edip 05 pisti için rüzgar altı pozisyonda 500 feet. daha irtifa vererek, 3,800 feet ile SUSHM meydanı rwy 05 pistini 3 milden karşıladık. Emniyetli bir şekilde inişimizi tamamladıktan sonra, Necati Artan tesislerine yaklaşırken İtfaiye su sıkarak ilk gelen jet, TC-AGR uçağını karşıladılar.

Ali İsmet Öztürk’ün nazik karşılaması, gençlerin ellerinde çiçeklerle bize koşması yaşadığımız duygu dolu anlardı… Necati Artan hocamız “muhakkak bir yerlerden bizi görüyordur” diye umut ettik. “Dünya Pilotlar Günü” etkinliği kapsamında hava parkını ziyaret etmek hepimizi çok mutlu etti.

Tesisi tanıdıktan sonra adeta şok yaşadık. Böyle bir emek ve yatırım ancak Ali İsmet Öztürk tarafından gerçekleştirilebilirdi… Kesinlikle herkesin gidip görmesi gereken bir tesis… Böyle bir Hava Parkı Türkiye’de ilk defa yapıldı.

Tesis, eğitim tesisleri, uçuş okullarına ayrılan farklı bölümler, hangarlar ve yapımı süren otel inşaatı ile Türkiye’de bir ilk… SUSHM’de beni en çok etkileyen detaylardan biriyse, Havacılık Müzesinin de yapılıyor olması…

Kısaca söylemek gerekirse; Ali İsmet Öztürk, taşıdığı vefa duygusunu bütünüyle bu güzel tesise aktarmış… Ve görkemli bir iş başarmış. Gençler, öğrenciler, meraklılar, eski havacılar herkes orada idi…

Günün en önemli etkinliği de Semin Öztürk’ün hava gösterisi idi. Bu genç kızımızın uçuşlarını yaptığı kırmızı Pitts S2-B’nin kuyruk kısmında Atatürk’ün bir sözü yazılı: “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur…”

Türkiye’nin ilk sivil kadın akrobasi pilotu 25 yaşındaki Semin Öztürk, (TAI) Uçuş Okulu’nda PPL(H) Özel Helikopter Pilot lisansını da alarak ‘Türkiye’nin ilk kadın sivil helikopter pilotu’ unvanını kazanmış. Öztürk, tüm katılımcıların alkışları arasında gösterisini tamamladı. Türkiye’de yetişen bu evlatlara hepimizin sahip çıkması gerekli… Tüm gençlere örnek olan, ilkleri başaran Semin Öztürk’e teşekkürler…

SUSHM tesislerinde pist aydınlatması bulunuyor. Fakat Cessna Jet uçağımız için gece aletli kalkış (SID) bulunmadığından VFR (görerek şartlarda) gün batmadan istemeyerek de olsa kalkışımızı yapmak mecburiyetinde kaldık. Kalkış sonrası Ankara ile temasa geçip 12,000 feet irtifaya Eskişehir rotasında tırmandık. Müteakip Yenişehir ve İstanbul Atatürk meydana inişimizi gerçekleştirdik.

Necati Artan hocamızın adının yaşatılacağı bu hava parkı hepimizin gururu olmaya devam edecek.

16-17 Eylül 2017 tarihlerinde yapılacak olan Air Show için SUSHM hava parkında tüm pilotlar olarak yerimizi alacağız. Bu etkinliğe Ali İsmet Öztürk’ün de hocası olan ve bizim ekipte bulunan tüm pilot arkadaşlara emeği geçen, sevgili Kaptan Pilot Necmi Şen katılarak bizleri onurlandıracak. Hepimizde emeği olan Necmi Şen hocamız için 16-17 Eylül’de adına sürpriz parti bile planlanmış durumda. Heyecanla bekliyoruz.
Herkese kazasız belasız uçuşlar dilerim.

***

Şeref Sezgin/Airkule.com

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Dünya Pilotlar Günü Etkinliği