Akif Yaşar Yurtdaş

Engelliler Günü Kutlu Olsun

ENGELSİZ YOLLARINA YENİ ENGELLER KOYMAYALIM!

Sivrihisar’da, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Sivrihisar Belediyesi tarafından yapılmakta olan yol ve yaya kaldırımı çalışmaları memnuniyet vericidir.

Ana yollar Büyükşehir Belediyesi’nce yapılıyor, bu yolların yaya kaldırımlarını da Sivrihisar Belediyesi yapıyor, görme engelli vatandaşlarımız düşünülerek, onların hayatını kolaylaştırmak üzere, bazı yaya kaldırımlarına yapılan sarı bant uygulamaları, toplumsal duyarlılık adına yapılmış çok anlamlı, faydalı çalışmalardır.

Kaldırımlardaki sarı çizgiler veya bir başka deyişle sarı bantlar görme engelli vatandaşlarımızın yürürken kaldırım üzerinde bastonlarıyla dokundukları sarı çizgi üzerindeki küçük çentikleri hissederek yollarını bulabilmeleri için yapılmıştır. Bu sayede çukurlara düşmeden, araç yoluna çıkmadan, dönemeçlerde bir yere çarpmadan yola devam edebilir ve başka zararlı etkilerden korunabilirler.

Engelli vatandaşlarımızın hayatında zor engeller oluşturmamak adına bizler de arabamızı kaldırımlara ve özellikle sarı bantlar üzerine park etmekten sakınmalıyız. Sarı bantlar üzerine çöp, koli vs. koymamalıyız. Elektrik direklerinin de engel teşkil etmemesi gerekiyor. Aksi takdirde engelli yolları engel çıkaran yollar haline gelir, mağduriyetlere sebep verebilir.

Sivrihisar’da yapılmakta olan, sarı bantlı engelli bantlarının, elektrik direkleri dikkate alınmadan yapıldığını görüyoruz. Lütfen, engelli kardeşlerimiz için yapılan sarı bantlı yolların önüne yeni ve tehlikeli engeller koymayalım. Yoksa, bunlar süs olmaktan öte gitmez…

Umarım, ilgililer bu engelin ortadan kaldırılması için gereken hassasiyeti gösterirler. 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” Kutlu Olsun. Yolunuz her daim açık olsun. Saygılarımla.

***

Akif Yaşar Yurtdaş

(Fotoğraf : Sivrihisar, Şehitlik Caddesi.)

engelliler gunu 2020 - Engelliler Günü Kutlu Olsun
Haberler

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Engelliler Günü Kutlu Olsun