Emel Güneş

Eşeğine Niye Ters Bindin ki?

YAHU NASRETTİN HOCA, EŞEĞİNE NİYE TERS BİNDİN Kİ?

Ben guccukken doplaşıp da gittiğimiz bir piknik dönüşünde, akrabamızın Kamyonu üzerinde tangır tungur girdiğimiz Sivrihisar’ın adını dizideki levhada GEDELLİ olarak yazmışlar. Yönümüz şaşırtıla şaşırtıla geçmişten bu güne şaşa kalanlardan olduk. Yahu Nasrettin Hoca, dünyanın merkezinde eşeğe niye ters bindin? Herkese yolunu yönünü kaybettirdin.

Ufka sesleniyorum. Medeniyetler zengini Sivrihisar’dan ve kimliğimizde yazılı Sivrihisarlılar’dan ve kendisini Sivrihisarlı hissedenlerden özür dilemeliler.

Rahmetli babam, büyük dedelerim, ebelerim görselerdi dizideki bu manzarayı, Anilailahe illallah, bu günleride mi göreceedik? Essahtan mııı? Sivrihisar’a Gedelli mi demişleee?

Başımıza beynimize bitmeden gedin. Gedin, burası SİVRİHİSAR, siz GEDELLİ nireyse oraya gedin derlerdi. Nedi aanamazlar, bunlara bi aanatın, eşşoşşoşoş çoluğu derdi babam. Göz göre göre SİVRİHİSAR yan girişine, üstelik tam da karşıda görünen SAAT KULEMİZE baka baka GEDELLİ yazmışlar bide. GET!

Saat Kulemizden de, Sivrihisar girişinden ‘de, Kayalıklarımızdan da özür dilemeliler Vallah.

TRT1, GÖNÜL DAĞI dizisinin ilk bölümü Sivrihisar’ın merkezinde çekilmiş, adını GEDELLİ yapmışlar. Araç plakaları 26 değil, başka. Üzüm bağları, Hünnap, Kelem’ini gösterselerdi. Elmaları küçük, sarı ve kurtlu tam organikti.. Nefiss baklavası, su böreği, etli bamya çorbası, yufkası, bazlaması, (patlıcan) MOR BADILCAN’ı.. Nedi yolumuzu şaşırtırlar?, der dezacım.

DÜNYA MİRASINI dizide ne hale getirmişler. Çekimler ve oyuncuları çok başarılı. Ancak seyretmeyeceğim. Seyreden seyretsin tabii ki. Sivrihisar’ı gösterip Sivrihisar’ın adını anmıyorlar, niye seyredeyim ki? Seyredersem bu haline üzülürüm.

Sivrihisar’ın kırsal alanı ve NİĞDE’nin Ulukışla ilçesine bağlı bir köyün adı imiş GEDELLİ. Sivrihisar’ın merkezini dizide görüp de GEDELLİ diye seyredemem.

SİZLERE İYİ SEYİRLER.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya, kötü reklam kötü akılda kalır. Bu dizi de bir izleyici olarak beni kaybetti. Ben bir kişi olduğum için önemsemezler de zaten.

Memleketim ESKİŞEHİR / SİVRİHİSAR’a ve NİĞDE / ULUKIŞLA – Gedelli Köyü’ne sevgilerimle. TÜRKİYE Trt1’de izlerken kısa ve öz çektim. 20 Ekim 2020

Şive kullandım. “Elinka” Emel Güneş

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Eşeğine Niye Ters Bindin ki?