26 Eskişehir

Eskişehir Gezi

Türkiye’nin Avrupa Kenti Eskişehir

KÜLTÜR ve SANAT

 

Eskişehir, üniversite kenti olması nedeniyle sosyal aktivite yönünden oldukça zengindir. Şehirde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının 3 sahnesi vardır. Birincisi “Haller Gençlik Merkezi Tepebaşı Sahnesi” dir. 27 Mart 2001 Dünya Tiyatrolar Gününde açılmıştır. Tek sahneye sahip olup salon 202 kişiliktir. Şehir Tiyatrolarının Oyunları sergilenmektedir. Bir diğeri İki Eylül caddesinde bulunan “B.S.M. Turgut Özakman Tiyatro Salonu” dur. 9 Nisan 2002 tarihinde açılmıştır. Sahne 178 kişiliktir. Şehir Tiyatrolarının etkinlikleri gerçekleşmekte olup ayrıca fuaye, sergi, seminer ve toplantı amaçlı da kullanılmaktadır. Sonuncusu ise “Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı Tiyatro Salonu” dur ve 600 kişiliktir.

sanat kultur saray - Eskişehir Gezi

Merkezde Şehir Tiyatroları etkinlikleri gerçekleşmekte ve ayrıca Devlet Opera ve Bale etkinlikleri gerçekleşmektedir. Şehirde 3 adet kültür merkezi bulunmaktadır. İlki 2 Eylül Caddesinde bulunan “Yunusemre Kültür Merkezi”dir. Çeşitli tiyatro, seminer ve gösterilerin yapıldığı bir merkezdir. Bir diğeri eski hal olan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından kültür merkezine çevrilen Anadolu Üniversitesine yakınlığından dolayı öğrenciler tarafından da büyük rağbet gören “Haller Gençlik Merkezi” dir. Diğer bir kültür merkezi ise “Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi” dir.

ODUNPAZARI VE ÇEVRESİ

Bazı tarihçilere göre Karacaşehir olarak bilinen Odunpazarı, Eskişehir’in güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Eskişehir’de 1905 yılında çıkan büyük yangın kentin aşağıda bulunan esnaf bölgesini ortadan kaldırınca, ticarethaneler ve kamu yapılarının bu bölgeye doğru kaydığı ve “Odunpazarı” ismini alan bölgenin, aynı zamanda “lületaşı ustaları, bakırcılar ve demirciler” gibi geleneksel el sanatlarının isimleriyle anılan sokakların kurulmasına sahne olduğu görülür. Osmanlı sivil mimari örneklerini koruyan bölge, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, âdet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir.

Odunpazarı’nda dini ve sosyal amaçlı yapılar, kamu yapıları ve ticari yapılar bulunmaktadır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525’de bir külliye hâlinde yapılmıştır. Akoğlan Camii, Müftü Camii, Tiryakizâde Haşan Paşa Camii, Sivrioğlu Camii, Şeyh Şahabettin Türbesi, dinî yapılann en önemlileridir. Kamu yapılarının başında Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi üslûp ve yapı özelliklerini taşıyan Atatürk Lisesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi (eski Askerlik şubesi) ve Mal Hatun ilköğretim okulu bulunur. Semt, “Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı” olarak tescil edilerek korunmaya alınmıştır.

Osmanlı’nın son döneminde zengin ailelerin oturdukları konaklar “Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi” ile yeniden yaşanılacak mekanlar haline getirilmiştir.

Beş ayrı sokakta devam eden çalışmaları da kapsayan “Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi”nin en önemli ayağını Beyler Sokak sağlıklaştırması oluşturuyor.. Türkiye’nin en büyük restorasyon çalışmasının başlatıldığı Beyler Sokakta bulunan 27 ev adeta yeniden yapılmıştır. Tiryaki Hasan Paşa Sokağına bakan üç katlı bina Kurtuluş Savaşı yıllarında Yunan komutanın karargâhı ve cephaneliği olarak kullanılmış, Arif Nihat Asya “Bayrak” şiirini bu evde yazmıştır. Aynı sokaktaki bir başka eve, bundan üç asır önce. Evliya Çelebi misafir olmuş. Geçmişte ünlü kişileri ağırlayan bu evler bugün yeniden hayata geçirilerek misafirlerini ağırlayacak tarzda düzenlenmiştir…

PORSUK ÇEVRESİ

Nehrin, şehrin içinden geçmesi ve şehri ikiye bölerken nazlı nazlı kıvranması tam bir görsel şölen tadındadır. Çevresinde alışveriş merkezi, çok sayıda mağaza, coşkulu eğlencelerin adresi olan mekanlar, keyifli sohbetlerle kahvenizi yudumlayacağınız şirin kafeler ve farklı lezzetlerin bir arada sunulduğu restaurantlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra porsuk üzerinde 4 adet gezi botuyla Köprübaşı Tülomsaş arası seferi düzenlenmektedir. Ayrıca dilerseniz Venedik tipi gondollarla da bu keyfi yaşayabilirsiniz.

İki Eylül, Cengiz Topel, İs­met İnönü, Şair Fuzuli ve Sivrihisar Caddeleri nehrin etrafındaki önemli caddelerdir. Bunların kesiştiği nokta Köprübaşı diye adlandırılır. Burada nehir iki ayrı köprü ile geçilir. Şehrin kurtuluş günüyle adlandırılan İki Eylül Caddesinde, Esnaf Sarayı bulunmaktadır. 1973 yılında kurulmuş şehrin ilk alışveriş çarşısıdır. 500 ortağın bir araya gelerek oluşturduğu bir iş yeri yapı kooperatifi olarak kurulmuş ve 1985 yılında işletmeye açılmıştır.

Çukur Çarşı, lüle taşının işlendiği, satıldığı ve hediyelik eşya bulabileceğiniz bir mekan ve hoş vakit geçirebileceğiniz nehrin yanı başında kahve keyfi yapabileceğiniz bir yarı­madadır.

Porsuk nehri çevresindeki en meşhur caddelerden İsmet İnönü (Doktorlar) Caddesinde yürümek size İstiklal Caddesini andırabilir. Birçok ünlü markaları bulabileceğiniz bu caddede içerisinde eğlence merkezi ve sinema salonlarının bulunduğu alışveriş merkezi de yer almaktadır.

Adalar, Eskişehir’de Atatürk Caddesi Köprüsü ile Köprübaşı Köprüsü arasında kalan Porsuk Çayı kenarındaki bölgeye verilen isimdir.

Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi ve Porsuk Çayı arasında bulunan bölgenin tamamını kapsar. Porsuk kenarında 1960’lı yıllarda bulunan yazlık sinemalar, 1970’li yıllarda yerini gazinolara, 1980’li yıllarda ise lunaparklara bırakmıştır. 1980’li yılların sonuna doğru ise luna­parklar yerini kafeteryalara bırakmış.

Adalar, zamanında kayıkların kiralandığı, şimdi ise gezinti botları ve gondol­ların sefer yaptığı, sokak festivallerinde yüzen sahnelerin kullanıldığı, şehrin yerlilerinin ve turistlerin gözdesi olan bir yaşam alanı haline gelmiştir.

Adalar da 1952’den beri zengin menüsü ile hizmet veren “Gaziantep Restaurant” ta muhteşem manzara eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Canlı müzik eşliğinde keyif ve lezzeti buluşturan Ada Life Otel, nehir manzaralı odaları ve her türlü konforuyla sizleri bekliyor.

HALLER GENÇLİK MERKEZİ

Haller Gençlik Merkezi, Eskişehir’de bulunan tarihi “Yaş Sebze ve Meyve Hali Binası”nın restore edilmesi ile oluşturulmuş bir kültür-sanat merkezi.

“Yaş Sebze ve Meyve Hali Binası” kullanılmadığı ve kötü bir görüntü yarattığı için yıkılması düşünülürken 2000 yılında çarşı, eğlence ve alışveriş merkezleri ile aslından uzaklaşmadan Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen desteği ile restore edilmiştir. Binada ağırlıkla ahşap, ferforje ve do­ğal taş hakimdir. Londra’daki (İngiltere) ‘Covent Garden’ ile Hamburg’daki (Almanya) çiçek hali binasından esinlenilerek yapılmıştır.

ÇUKUR ÇARŞI

Çukur Çarşı, Eskişehir kent merkezinde bulunan, es­kiden balık pazarı olarak kullanılan, şimdilerde ise turistik bir çarşıdır. Bulundu­ğu bölge Köprübaşı olarak adlandırılmaktadır.

Burası Eskişehir’in en eski mekanlarından biridir. Kullanılış amacı zaman içinde değişse de çarşının önemi de­ğişmemiştir. Porsuk Çayı yanındaki bu çarşı Eskişehir’in önemli turistik merkezlerinden biridir.

ESPARK

2007 yılında ziyaretçileriy­le buluşan Espark Alışveriş Merkezi Eskişehir’in odak noktası konumundadır. Espark Alışveriş Merkezi ECE Türkiye Proje Yöneti­mi A.Ş. tarafından yönetilmektedir.

Espark Alışveriş Merkezi 8 kat, 150 mağaza ve 1100 araçlık otoparktan oluş­maktadır. Toplam 45.000 metrekarelik kiralanabilir alan ile Espark Alışve­riş Merkezi tüm şehir için buluşma noktasıdır. 3M Migros hipermarketi, 9 sa­lonlu Cinemaximum sine­maları, çocuk oyun alanı, terzi, lostra, eczane, kuaför salonu, elektronik eşya, tekstil, ev tekstili, kozmetik, kitap, müzik, oyuncak, spor mağazaları, kafe ve resto­ranları ile Espark Alışveriş Merkezi küçük büyük, ka­dın erkek bütün ziyaretçi­lerinin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Espark’ta ay­rıca ücretsiz olarak yarar­lanılabilen iki adet bebek odası, revir odası ve mescit bulunmaktadır. Bebek ara­baları ve yemek katında bebek mama sandalyeleri bebekli ailelerin hizmetin­dedir. Engelli ziyaretçile­rin kullanabilmesi için tekerlekli sandalyeler mev­cuttur.

Espark ileriye dönük, yeni­likçi projeleri ile ziyaretçile­rine farklı seçenekler sunmayı hedeflemektedir. Yıl boyunca düzenlenen farklı aktivitelerle ziyaretçileriyle buluşmayı hedefleyen Es­park her gün 10:00-22:00 saatleri arasında açıktır.

neoPLUS+

Eskişehir’in İlk ve tek Outlet Merkezi NeoPlus Outlet, 7’den 70’e herke­se hitap eden etkinlikleri birbirinden çekici eğlence seçenekleri ile Eskişehirli­lerin yaşamına artı katmaktadır.

Özdilek

Mağaza, market, kafe, restoran, çocuk odası, StarPark (çocuk parkı) bölümlerinden oluşmaktadır.

kanatlı ALIŞ VERİŞ MERKEZİ

İsmet İnönü Caddesi ile Kızılcıklı Mahmut Peh­livan Caddesinin odak noktasında şehrin cazibe merkezindedir. Sinema salonları ve Bowling eğ­lence merkeziyle hayatı kolaylaştıran bir yaşam merkezidir.

ESNAF SARAYI

1979 yılında merkezin inşaatına başlanıldı, iş yeri merkezi 1985 yılında işletmeye açıldı. 21 yıldır Eskişehir ve çevre illerden gelen müşterilere hizmet vermektedir.

ESKİŞEHİR’İN KALBİ, ODUNPAZARI

Eskişehir’in kentsel gelişiminin çekirde­ğini şehrin güneyindeki tepe üzerine kurulmuş olan Odunpazarı semti oluşturmaktadır. Buraya Odunpazarı adının verilmesinin nedeni; köylü­lerin dağlardan getirdikleri odunları şimdiki Yediler Parkı’ndaki meydanda satmala­rından kaynaklanmaktadır.

GEÇMİŞİ KADAR GÖRKEMLİ ODUNPAZARI  EVLERİ

Eskişehir’de 1905 yılında çıkan büyük yangın kentin aşağıda bulunan es­naf bölgesini ortadan kaldı­rınca, ticarethaneler ve kamu yapılarının bu bölgeye doğru kaydığı ‘Odunpazarı’ ismini alan bölge, aynı zamanda; lületaşı ustaları, bakırcılar ve demirciler gibi geleneksel el sanatlarının isimleriyle anılan sokakların kurulmasına sah­ne olmuştur.

Osmanlı sivil mimari örnek­lerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ah­şap süslemen bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze ka­dar gelmiştir.

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, bugün seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor. Bütün gizemi ve ihtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, sizleri görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor.

Bölgede evlerin yanı sıra döneme özgü Kurşunlu Camii ve Külliyesi de buluyor. Ayrıca bölgenin geleneksel el sanatlarının örneklerini görebileceğiniz tarihi Atlıhan, Eskişehir Sanatları Çarşıları ve Dün- ya’da sadece Odunpazarı’nda bulunan Lüle-taşı Müzesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında.

Yine Odunpazarı Bölgesinde yer alan 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Kaymakam Çeşmesi, bugün hala aynı kaynaktan beslenen tarihi çeşme konuklarına bir yorgunluk suyu ikram ediyor. Eskişehir’e hayat vermiş olan Odunpazarı Belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmalarla, yepyeni yüzü ve kimliğiyle gelişimini sürdürüyor. Eğer, tarihle iç içe keyifli bir gün geçirmek ve o dönemin yaşamına tanık olmak istiyorsanız Odunpazarı’nı mutlaka ziyaret edin.

ATLIHAN EL SANATLARI ÇARŞISI

Atlı Han’da Geleneksel El Sanatları yeniden hayat bulmaktadır. Burasının tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte çok eskilere dayanan bir çarşıdır. Odunpazarı’na gelen tüccarlar, seyyah ve yolcuların konakladıkları kervansaray türü bir yerdir. Ancak uzun yıllar kullanılmayınca harabeye dönmüş, bakımsızlıktan dolayı tamamen yıkılan han, orijinal yapısından esinlenerek Odunpazarı Belediyesi tarafından yeniden inşa edilerek geleneksel el sanatları çarşısına dönüştürülmüş durumdadır. Zemin ve birinci kattan oluşan Atlı Han, içerisinde sanat atölyeleri ile lületaşı, gümüş ve geleneksel el sanatları ürünlerinin üretilip teşhir ve satışının yapıldığı bölümlerin yanı sıra, restoran ve kafeterya ile sosyal hayata kazandırılarak ticari bir merkez olarak hizmet veriyor. Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in çok önemli bir değeri olan lüle taşının yeniden tüm dünyada etkin tanıtımı ve pazarlanması, ayrıca geleneksel sanatlarımıza emek ve hayat veren lüle taşı ustalarımızın himaye ve teşvik edilmesi için 2005 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır.

KURŞUNLU KÜLLİYESİ

Odunpazarı semtinde bulunan Kurşunlu Külliyesi Osmanlı dönemi eseridir. 1525 yılında Kanuni Sultan Süley­man’ın veziri Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami çevresinde medrese ve kervansaray vardır.

ALAADDİN CAMİİ

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Eskişehir merkezinde yer alan kendi adıyla anılan parkın içerisindedir. 1267 yılında S. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yapılmıştır. 1944-1951 yılları arasında müze olarak kullanılmış, çevreden toplanılan ve Eskişehir Arkeoloji Müzesinin temelini oluşturacak tarihi eserler burada depolanmıştır. Eskişehir Alaaddin Camii Eskişehir’in en eski camidir.

ŞEYH ŞEHABEDDİN SÜHREVERDİ ZAVİYESİ

“Salı Tekkesi” olarak da adlandırılan Şeyh Şehabeddin Sühreverdi Zaviye­si eskiden halkın her salı devamlı toplandığı yerdir. Bu zaviyede yatan Şeyh Şehabeddin Sühreverdi, Abbasi Halifesi’nin elçisi olarak Anadolu’ya gelmiş­tir.

ULU CAMİİ

Sivrihisar’da Selçuklu devrine ait kıymetli bir eserdir. 1275’te Selçuklu Emiri Mikâil bin Abdullah yaptırmıştır. Anadolu Selçuklu sanatının en güzel eserlerindendir.

HOŞKADEM CAMİİ

Sivrihisar’da 13. asır sonlarında, Anadolu Selçuklu hazinedâdarından Necibüddîn Mustafa tarafından hanımı için yaptırılmıştır. Minaresi Anadolu’nun ilk Selçuklu eserlerindendir.

ALEMŞAH  KÜMBETİ

Anadolu Selçuklu devri tarihi eserlerindendir. 1327 yılında yaptırılan kümbet, Sivrihisar ilçesinde bulunan Ulucami’nin kuzeyinde yer alır. 

ANTİK YAZILIKAYA

Friglerin en yoğun olarak yaşadıkları kentlerden biri olan Antik Yazılıkaya Kenti, bugün Eskişehir iline bağlı Çifteler ilçesinin 39 km güney batısında bulunuyor. Frigler, bu coğrafyadaki kayaların kolay işlenebildiğini görmüş ve zamanla kayaların içinde kendilerine yeni bir yaşam biçimi yaratmışlardır.

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ

Osman Gazinin kayınpederi olan Şeyh Edebâli’nin türbesidir. On üçüncü asırda yapılmış olup 19. asırda tamir ettirilmiştir. Şeyh Edebâli’nin türbesinin Bilecik’te olduğu kabul edilmektedir.

FRİG KAYA ANITLARI

Frig Kaya Anıtları Frig dininin tek tanrısı Ana Tanrıça Kybele’ye adanmıştır. Kentin en görkemli anıtı Midas Anıtı MÖ 550 ile tarihlenmektedir. Dinsel bir yapı olduğu bilinen bu anıta bir açık hava tapınağı da diyebiliriz. Ahşap mimarinin kaya üzerine uyarlanmış en güzel örneği olan anıt adını yazıt İçinde oku­nabilen “Midai” sözcüğünden almıştır.

FRİG ANITSAL KAYA MEZARLARI

Frig kaya mimarisinin zarif örneklerini anıtsal kaya mezarlarında da görmek mümkündür. Gerdekkaya Mezar Anı­tı Yazılıkaya-Seyitgazi yolunun 3. km ötesinde Çukurca Köyü yakınlarında bulunur, iki adet mezar odası bulunan Gerdek Kaya anıtının çevresindeki kayalarda da çok sayıda kaya mezarları bulunuyor. Hamamkaya ve Arslanlı Mabet olarak adlandırılan yapılar bunlardan yalnızca birkaçı…

FRİG KALELERİ

Yazılıkaya’ya ulaşan yollara hakim olan tepelerde bulu­nan, bir zamanlar soyluların ve askerlerin yaşadıkları Frig kaleleri, Friglerin yaşam biçimini anlatan en önemli yapıtlardandır. Por mimarisinin en ince detayları kayaya işlenmiştir.

LÜLETAŞI MÜZESİ

Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılından buyana ya­pılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sa­natları yarışmaları ve ser­gilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumunda ilk adım atıl­mıştır. 60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müze­si, 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kur­şunlu Külliyesinde yerli ve yabancı misafirlerin ziyare­tine açılmıştır.

BALMUMU MÜZESİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır.

KARİKATÜR MÜZESİ

Karikatür müzesi binası; 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen ve konut olarak kullanılan ahşap bir yapının restorasyonla yenilenmesinden oluşturulmuştur. İki katlıdır ve toplam alanı 265 metrekaredir. Yapı tipik bir Eskişehir Odunpazarı evidir. Şehrin ilk kurulduğu bölgededir.

Müze, Türkiye’de bir ilk olan Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yan kuruluşudur. Müzede; daimi sergi, değişken sergi bölümleri, portreler odası, Türk karikatür ustaları odası, Eskişehirli karikatürcüler odası ile kitaplık bölümleri bulunmaktadır.

ÇAĞDAŞ CAM SANATLARI MÜZESİ

Cam sanatçılarının eserlerini sergilemek üzere Eskişehir Odunpazarı Evleri Kent Müzesi kompleksinde 1 Aralık 2007 tarihinde hizmete girmiş bir müzedir.

Müze, Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesidir. Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubunun işbirliği ile kurulmuştur. Müzede 42 cam sanatçısının eserleri sergilenmektedir. Yerli sanatçıların eserlerinin yanı sıra Japon, Polonyalı, Letonyalı, Alman bazı sanatçıların da hediye ettiği eserler müzede yer alır.

TCDD Demiryolları Müzesi
Eskişehir Gar sahasında bulunan müze, 1998 tarihinde ziyarete açılmıştır. Bir demiryolu kenti olan Eskişehir”i açılan bu müzede sergilenen eşyalar: Demiryolannın Osmanlı döneminden itibaren ülkemize sağladığı ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerin evrelerini gözler önüne sermektedir. Sergilemede eğitim ön planda tutulmuştur. Teşhirde telgraf makinasından – lokomotife kadar demiryolu ulaşımında ve iletişiminde kullanılan araç ve aletlerin yanında Demiryolu padişah fermanları fotokopileri, ilgili yayınlar ve giysiler sergilenmektedir.

TÜRKİYE’NİN İLK OTOMOBİL’! “DEVRİM”

İlk yerli ve seri üretim hedefiyle başlanan otomobil projesi, dönemin rakamlarıyla 1.400.000 TL ödenekle 4.5 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlanmıştır. Kelimenin tam anlamıyla bir mucizeyi gerçekleştirmiş olan Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin Yönetici ve mühendisleri bu konuda tüm imkanlarını seferber etmişlerdir. 1250 kg ağırlığında ve saatte 110 km hız göstergesine sahip olan “Devrimin egzoz borusu yanda, uzun ve kısa farları ayak ile çalışır durumdadır. Bugün Eskişehir TÜLOMSAŞ’ta sergilenen Devrim, hala saat gibi çalışmaktadır.

ESKİŞEHİR ETİ ARKEOLOJİ MÜZESİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ETİ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu arasında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla KOÇ tarafından 28.02.2007 tarihinde imzalanan protokol gereği müze inşaatı sponsorluğu ETİ Şirketler Grubu tarafından üstlenilmiştir.
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, projesinden teşhirine kadar Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk müze olarak nitelendirilmektedir.

ŞELALE PARK

Eskişehir’ in yeşil alan oranını ciddi oranda arttıran yeşil dostu Odunpazarı Belediyesi, bu konudaki çalışmaları ile her kesim­den takdir toplamaya devam ediyor. Kentin farklı noktalarında gerçekleştirdiği çalışmalarla Eskişehirlilere birbirinden güzel ve nitelikli yaşam alanları kazandıran Odunpazarı Belediyesi 2009 yılında Çankaya Mahallesi’ ne muhteşem bir park alanı daha kazandırdı.

KENT PARK: ESKİŞEHİR’İN DENİZ EKSİĞİNİ GİDEREN PROJE

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Eskişe­hir’e kazandırdığı büyük park projelerinden olan ve alışıla­gelen yeşil alan ve park kavramlarının çok daha ötesinde bir çok yenilik barındıran Kent Park, 300 bin metre karelik alan üzerine kurularak günlük stresten uzaklaşarak, temiz hava alıp gözlerine yeşillik banyosu yaptırmak isteyenler için alternatif olmuştur. Büyükşehir Belediyesince yapılan diğer parklarla birlikte Eskişehir’in akciğeri olan Kent Park’a yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfi­ni yaşabilecekleri Türkiye’nin ilk yapay plajı, iki açık yüzme havuzu, bir yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, oyun grupları, restoranlar, gölet, at binme alanları, büfeler bulunmaktadır. Porsuk Çay’ına kıyısı bulunan Kent Park’a, Porsuk’ta kulla­nılan teknelerle ulaşım imkanı da bulunmaktadır.

MUSAÖZÜ GÖLETİ

Musaözü Göleti Eskişehir Kütahya yolunun 21. kilometresinde yer alır. Devlet Su İşleri Musaözü Barajı olarak da geçen alan Eskişehir halkı tarafından piknik alanı olarak kullanılmaktadır, özellikle yaz ve bahar aylarında alan çok sayıda ziyaretçiye günü birlik hizmet vermektedir.

Musaözü Göleti çevresinde çok sayıda ağaç bulunmaktadır. Ağaç çeşitlerinin başında da karaçam ve meşe gelmektedir. Bunlarla beraber alan içinde çok sayıda söğüt ve ardıç ağacı da bulunmaktadır.

SAZOVA BİLİM SANAT ve KÜLTÜR PARKI

Eskişehir’in en büyük parkı olan Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, 400 bin metrekarelik bir alana sahip. Kütahya Yolu üzerinde Sazova mevkii’nde bulunur. Park 400 bin metrekare alana sahiptir. Park 20 bin met­rekare havuzu, korsan gemisi, açıkhava tiyatro­su, şatosu, bilim merke­zi, çocuklar için masal dünyası kahramanları ve oyun alanları ile Eskişe­hir’in ve ülkemizin en bü­yük parklarından biridir. Bu park açıldığı günden beri Eskiişehir’de yaşa­yanların ve Eskişehir’e gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Park alanı içinde ulaşım özel trenler ile sağlana­caktır. Korsan Gemisi, Masal Şatosu, Oyun Grupları, Sabancı Uzay Evi ve Bilim Deney Mer­kezi .Sazova’daki ilkler arasındadır.

Eskişehir Büyükşehir belediyesi ETİ Sualtı Dünyası

84 farklı türde toplam 2 bin 150 deniz canlısının bulunduğu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası, Eskişe­hir’in çevre illerinde yaşayan vatandaşlar için de alternatif bir etkinlik ve turizm alanı olma özelliği taşımaktadır.Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Kızı İdeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehri gibi dünyanın farklı coğrafyalarından özel olarak getiri­len pek çok su canlısı ziyaretçilerine gizemli sualtı dünyasını keşfetme imkânı sunmaktadır.3 bin 200 metrekarelik alana kurulu Sualtı Dünyasında 2 bin 350 metrekarelik akvaryum ve 850 metrekarelik sosyal alan bulunmaktadır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası pazartesi ha­riç haftanın her günü 10:00 -19:00 saatleri arasında ziyaretçileri­ne hizmet vermekte­dir.

ŞEHR-İ DERYA PARKI

2010 ve 2011 yılında yapılan çalışmalar ile Kanlıpınar Mevkii Ankara-Eskişehir Karayolu üzerinde bulunan ağaçlık alan ve gö­let çevresi yeniden düzenlenerek kullanılabilir bir piknik alanına dönüştürülmüştür. Piknik alanı ziyaretçileri gölette gezinti yatı He gölet turu yapabilmektedir. Tam anlamıyla doğanın güzelliklerini yansıtan piknik alanı şehre yakınlığı dolayısıyla Eskişehir halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

ŞEHR-İ AŞK ADASI

Eskişehir’in Gökmeydan Mahallesi sınırları içerisinde kalan, Porsuk Nehrinin kendisini tamamen çevrelemesiyle oluşan ada­dır. Porsuk Nehri tarafından tamamen çevrili durumda ve dola­yısıyla ada konumunda. Ada’ya ulaşım ise Şehri Aşk Köprüsü tarafından sağlanıyor. Şehri Aşk Köprüsü’nden geçtiğinizde adaya ayak basmış oluyorsunuz. Yunus Emre eydür bunu bir dem aşksız olmayayım diyen sevgi insanı Yunus Emre’nin yat­tığı toprağın şehri Eskişehir’in, aşk ve sevgi şehri olduğunu vur­gulamak amacıyla Porsuk Nehri üzerinde bir ada oluşturuldu. “Şehr-i Aşk” konseptiyle aynı ismi taşıyan adanın da etkisiyle, Eskişehir’in birbirini seven herkesin ziyaret edeceği bir çekim noktası haline gelmiştir.

KALBURCU

Mihallıççık’ın kuzeyinde 5 km uzaklıkta ve bir za­manlar Atatürk tarafından sanatoryum yaptırılması düşünülen Kalburcu, orman mesire yeridir. Geleneksel olarak düzenlenen Mihallıççıklılar günü her yıl Hazi­ranın 2. pazar günü burada yapılmaktadır.

KARATAŞ

Eskişehir-Sarıcakaya yolu üzerinde şehir merkezine 20 km uzaklıkta boy boy meşe ağaçları ile kaplı bir mesire yeridir.

ÇATACIK ORMANLARI

Çatacık Eskişehir’e 93 km uzaklıkta Sündiken Dağları’nın arasında bir yayla­da yer alan önemli mesire yerlerinden biridir. Birçok hayvan türünün doğal orta­mında yaşadığı, zengin bitki örtüsüyle bezenmiş Çatacık Ormanlan’nda bir de geyik üretme çiftliği bulunmakta­dır.

SAKARYABAŞI

Çifteler’de “Sakafıbaşı” ola­rak da anılan Sakarya başı, Sakarya nehrinin çıkış nok­tasında Eskişehir’e 65 km uzaklıkta güzel bir mesire yeridir. Yüzme havuzu çay bahçeleri ve restoranların yer aldığı bölge özellikle hafta sonları dinlenme, pik­nik ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Eskişehir Yöresel Lezzetleri »

DİJİTAL FOTOĞRAFLAR

Fotoğraflar:haadimousavi.com

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Eskişehir Gezi