26 Eskişehir Video Galeri

Eskişehir Sivrihisar

– Bir Sivrihisar Belgeseli –

İnsan hayatının her alanına nüfus etmiş köklü tarih ve kültür değerlerinin beşikliğini ve bekçiliğini yapan Anadolu şehirlerinin başında hiç kuşkusuz Sivrihisar gelmektedir. Sivrihisar’ın tarihi araştırıldığında bu tarih ve kültür şehrinin kuruluşunun Anadolu’da ilk Türk uygarlığı olan Etilere kadar dayandığı görülür. Eti uygarlığının yanı sıra Frigya krallığına, Romalılara ve Bizanslılara ev sahipliği yapan Sivrihisar, Büyük Selçuklu Devleti ile İlhanlıların baş tacı vilayetlerinden olmuştur.

Ankara, Eskişehir ve İzmir yollarının kesişme noktasında olup, kilometrelerce öteden mızrak gibi gökleri delen sivri kayalar görürsünüz. Yaklaştıkça sivri ­kayalar büyür, dikleşir bulutlara uzanır. Kayaların eteğinde tarihi bir Anadolu şehri, Sivrihisar var. Adını sivri kayalardan, kayalar üzerinde kartal yuvası gibi duran sağlam bir kaleden alan Sivrihisar. Kökü derin bir çınar gibi, gün görmüş, devirler yaşamış, başı dik, alnı açık bir tarih ve kültür şehri. *

Sivrihisar Nerenin İlçesi

Osmanlı zamanında Ankara’ya ve Eskişehir sancağına, Türkiye Cumhuriyetinin ilanı ile Eskişehir’e bağlanan Sivrihisar milli mücadele yıllarında M.Kemal ve silah arkadaşlarına karargahlık etmiş Anadolu’nun geleceğini ilgilendiren önemli kararlara ev sahipliği yapmıştır.

Geçmişten günümüze cami, kilise, hamam, kaplıca ve çeşmelerin, geleneksel Türk evlerinin el sanatlarının; en önemlisi de Nasrettin hocanın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’un fethinden sonra şehrin büyük kadısı Hızır çelebinin Yunus Emre’nin ve daha nicelerinin şehri Sivrihisar tüm güzellikleri ile geniş kitlelerle buluşmayı bekliyor.

Eskişehir’e gelip de Sivrihisar’ı görmeden dönmek, Paris’e gidip de Eyfel kulesini görmeden dönmek gibidir…

***

Kaynak: Orhan Keskin – Bütün Yönleriyle Sivrihisar, 2017
* Mehmet Önder – Şehirden Şehire Anadolu, 1974

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Eskişehir Sivrihisar