Ülke Haberleri

Eskişehir’in Kurtuluşunun 99. Yılı

Eskişehir’in Kurtuluşunun 99. Yılı.

eskisehirin kurtulusu 99. yili - Eskişehir'in Kurtuluşunun 99. Yılı

İlimiz Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı törenlerle kutlandı.

Milli Mücadele halkın savaşıdır. Savaştan öte bir nefsi müdafaadır. 1919’dan 1922’ye kadar süren bu mücadelede büyük bedeller ödenmiştir. Bu bedelin karşılığı ise özgür bir vatan ve bu vatan üzerinde yaşamayı hak etmiş alnı açık, başı dik onurlu bir millettir.

I. Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütarekesi imzalanır imzalanmaz bu savaşın galipleri savaş içerisinde yapılan gizli anlaşmalar doğrultusunda belirledikleri yerleri, bunlara bitişik sahaları ve demiryolu hattı üzerindeki kesişme noktalarını Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 7. ve 15. maddesine dayanarak işgale başladı.

İşgallere karşı Türk Milletinin verdiği ilk tepkilerden birisi kendi bölgelerini savunmak amacıyla oluşturdukları Kuvayı Milliye birlikleri olmuştur. Bu birlikler düzenli ordu kuruluncaya kadar kahramanca görev yapmışlar vatanlarını savunmuşlardır.

Eskişehir’de öncelikle Mihalıççık, Sivrihisar, Mahmudiye ve Seyitgazi’de de 10 milli müfreze daha sonra mutasarrıf Fatin Bey ve eşrafın desteğiyle Albayrak (500 kişi) ve intikam müfrezeleri kurulmuştur. Düzensiz, eğitimsiz ve dağınık olmakla birlikte bu birlikler yurt genelinde hem düzenli işgal ordusuna karşı hem de iç isyanlara karşı kanlarının son damlasına kadar mücadele etmişlerdir.

2 Eylül Eskişehir’in Kurtuluşu

Kurtuluş günleri şehir ve kasabaların düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümleri olarak kutlanan kendilerine has günlerdir. 1922 yılının zaferlerle dolu Ağustos ayından sonra Eylül ayı şehrimizin de içinde bulunduğu pek çok yerin kurtuluş vakti olmuştur. Eskişehir açısından önemli bir gün de 2 Eylül’e rastlayan Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşudur.

İki kere işgal edilen Eskişehir, önce İngilizlerin; sonra da 19 Temmuz 1921 tarihinden, 2 Eylül 1922 tarihine kadar Yunan kuvvetlerinin işgalinde kalmıştır.

Eskişehir, bu süreç içinde Milli Mücadele’ye verdiği maddi ve manevi destekle adından sıkça bahsedilen bir yer olmuştur. Şehrine dönen Eskişehirliler burayı neredeyse tanınmayacak halde bulmuşlar ama özgürlüğün verdiği güçle yeniden imar faaliyetlerine başlamışlardır. Mustafa Kemal Paşa’nın 15 Ocak 1923’te Eskişehir’e yaptığı gezi de Eskişehir’in imarı konusunda bir dönüm noktası olmuş birçok adım atılmıştır.

Mustafa Kemal Paşa Eskişehir halkına yönelik yaptığı konuşmasında; ‘Eskişehir’i ve Eskişehir halkını çok iyi tanırım. Eskişehir halkı, içinde ve yakınında düşman kuvveti mevcut olduğu ve bizim de elimizde kuvvet bulunmadığı zaman çok büyük vatanperverlik, milliyetperverlik ve azim ve kahramanlık göstermiştir.‘ diyerek başladığı konuşmasında Eskişehir halkının güzide vasıflarla bezenmiş bir halk olduğunu vurgulamış ve bütün hizmetlerinden dolayı tebrik etmiştir.

Türk ordusu 26 Ağustos 1922 sabahı topçu ateşiyle taarruza geçmiş, 30 Ağustos’ta gerçekleşen Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Yunan ordusunun büyük bir bölümü yok edilmişti. İzmir’e doğru ilerleyen Türk kuvvetleri 1 Eylül’de Uşak, 2 Eylül’de Eskişehir ve nihayet 9 Eylül’de İzmir’i düşman işgalinden kurtarmışlardır.

22 Ocak 1919 İngiliz işgali ile başlayıp 2 Eylül 1922’de kurtuluşla sonuçlanan süreçte Eskişehir pek çok badireler atlatmıştır. Hiçbir zaman yılgınlığa düşmeden Milli Mücadele’ye tam destek veren Eskişehir halkı haklı bir gururla 2 Eylül’ü her yıl kurtuluş günü olarak kutlamaktadır. Şehrimizde kampüs, cadde, gazete ve daha birçok yerde 2 Eylül ismi yaşatılmaktadır.

99 yıl önce hanları, hamamları, dükkanları, camileri, mescitleri, evleri, ağılları, davarları, ormanları yakılmış ve yüzlerce vatandaşımız şehit olmuş. Ama iman dolu, ağzı dualı ebelerimiz, dedelerimiz, gençlerimiz 2 Eylül 1922′ de bu kadim şehri düşmanlardan kurtarmışlar. ALLAH onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun.

Tüm Eskişehir Halkının 99. Kurtuluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun.

ebb 2 eylul 99 yil - Eskişehir'in Kurtuluşunun 99. Yılı

Eskişehir haberleri

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Eskişehir'in Kurtuluşunun 99. Yılı