Hakıklar

Fakir Fukara Yesin

Ramazan ayında kurulan iftar çadırları veya vakıfların aşevlerinden fakir insanlar yemek almak için ellerinde kaplarla sıraya geçerlerdi. Bizim Hakıklar akşam yemeği almak için yemeğin dağıtıldığı yere ellerinde sefer taslarıyla varırlar. Yemek sırası Hakıklara gelince yemeği dağıtan görevli bizimkileri çok sevdiği için eti bol koyar. Âşık hemen itiraz eder “Sivrihisar’ m tüm kasapları bize her gün et, sucuk, pastırma veriyorlar. O etleri fakir, fukaraya ver onların parası yoktur” der. Orada bulunan herkes Âşık Mehmet’in bu hareketi karşısında duygusallaşır. Yemek dağıtan görevli de bu söz üzerine Aşığın emrini yerine getirir.

ÜSTÜMÜZ BAŞIMIZ KOKUYOR

Sivrihisar’da en çok zamanlarını geçirdikleri yerlerden biri de “Saatçi İsmail ÇELİK ve dükkânıdır. Saatçi İsmail sağlıklarında Hakıklarla en çok ilgilenenlerdendir. Hakıklar da saatçi İsmail’i çok severler ona saygı duyarlardı. Şehir turunda mola verdiklerinde İsmail’den çaylarını içerlerdi. İsmail’in saatçi dükkânı şimdiki yerde değil de çay ocağının olduğu tam karşı cephede idi. İsmail’e olan saygılarını göstermek için yaz-kış çaylarını dükkânın dışında içerlerdi. İsmail de onlara neden içeri girmiyorsunuz dediğinde “üstümüz başımız kokup da, dükkânın bereketini azaltmayalım İsmail’im şu duvarın dibinde içer gideriz” derlerdi.

AŞIK MEHMET CÜMBÜŞE AKORT YAPIYOR

Aşık Mehmet yine efkarlandığı bir gün ekibi arkaya toplar ve şehir turunu atar. Şadırvan meydanına geldiklerinde esnaftan aldığı bir iki sandalyeyi ortaya koyarak “BÜYÜK HALK KONSERİ” vermek için çalışmalarına başlar. Meydanı Aşık Mehmet, Kemal ve Hasan alır. Durumu gören ilçe halkı onların olduğu yöne doğru toplanırlar. Aşık cümbüşle her zamanki gibi “ROCK” tarzı bir şeyler çalmaya başlar. Ama çaldığını kendi de beğenmez. Orada bulunanlardan biri Aşık akort pek iyi değil gibi ses bozuk çıkıyor deyince, Aşık Mehmet cümbüşe başlar akorda. Tam 5 saat akort yapar halk tam anlamıyla olaya konsantre olmuş. Aşık’tan güzel parça dinlemenin sevdasıyla yanıp tutuşmaktadır. Saatçi İsmail’in darbukayla ritim vermesi bile 5 saat süren akordu bitirememiştir. Akort bitince şarkısına geçer. Şarkı “Fadime’nin güğümleri alaylı” dır. Tam 1 saat aynı sözleri nakarat halinde sürdürür. Halk kendinden geçmiş coşkulu kalabalıktan “Yaşa Aşık, Varol Aşık” dendikçe bizimki cümbüşün tellerine en sert haliyle vurur, adeta halka sevgisini onunla gösterir.

* * *

Sivrihisar’ın Gülleri Hakıklar
Necmi GÜNAY – 2014
 

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Fakir Fukara Yesin