Teknoloji

Flash Disk Security

Günümüzde gelişen teknoloji bir kısım sorunları da beraberinde getirdi. Bunlardan birisi de sık kullandığımız taşınabilir disklerdir. Bilgisayarla birlikte ortaya çıkan ve son zamanlarda flash disklere çok sık bulaşıp hızlı bir şekilde yayılan virüsler, usb disk kullanımını zorlaştırır oldu. Bilgisayar ve flash disk kullanıcıları da bu konuya gereken ilgiyi göstermediler. Bir çok antivirüs yazılımları zararlı tespitinde zayıf kaldı. Antivirüs programlarının ücretli olması veya ücretsiz antivirüs kullanımı yeterli korumayı sağlamadı. 

Genelde Okullarda karşılaşılan bu sorunlar karşısında çalışmalarımdan değişik bir yöntem ortaya çıktı. “Çift yönlü koruma uygulaması” Yani flash diske virüs bulaşmazsa bilgisayara da bulaşmayacaktır. Ayrıca dosya ve klasörlerin gizli görünmez olmasını da engellemek gerekiyordu. Artık koruma uygulanan belleği virüslü bir bilgisayara taksanız bile belleğe virüs bulaşmayacaktır. Bu yöntem ile –flash belleğin disk erişim izinlerini kısıtlayarak– virüs girmesini engellemiş oldum. Yazımda sadece virüsleri engellemek konusu değil, klasör ve dosyalarında gizli olmasını engelleyen bir yöntem ile virüs temizliği, verileri yedekleme ve alakalı diğer konuları da anlattım.

İnternette ve forumlarda yapılan tarifleri hep denedim ama bir yere kadar gitti. cmd, attrib s –r –h –s, combofix, usb disk security programları ve flash bellek içine autorun.inf oluşturmak gibi sadece işlemin bir aşaması olan tarifler kesin bir netice vermedi.

Flash disklerinize virüs bulaştıysa, dosya ve klasörleriniz görünmez olduysa; Flash diskinize bir daha virüs girmesini istemiyorsanız, ilk keşfedilmiş farklı bir yöntem ve kesin çözüm. Burada

* * *

Murat Sevimbay

Forumların bir çoğunda diğer yöntemlerle kesin çözüme ulaşılamadığı yapılan yorumlardan anlaşılıyor.

Yorumlardan alıntılar:

iyi ama, virüsten kurtulmuş olmuyoruz ki?

***

peki bu virusten kökten kurtulmak için ne yapmamız lazım bilgisi olan varsa yazabilir mi?

***

Destek için çok teşekkürler.Virüsten tamamen nasıl kurtulabiliriz?

***

bilinmeyen guzel program bilen varsa paylaşsın okuyucular

***

iyide ben her iki yöntemide denedim fakat olmuyor yine bulaşıyor tamamen çözümü yok mu bu virüsün

***

Güzel bir çözüm ancak bu, bulaşmadan sonraki çözüm. Benim istediğim Flaş Diske bu virüsün girmemesi. Bunun önlemi olabilecek bir çözüm arıyorum.

Add Comment

Click here to post a comment

dizi
logo
sivrihisar sehrengizi 1 - Flash Disk Security